Podajemy przepis na Hołubcie bielkowskie:
Sparzyć główkę kapusty. Oddzielić liście. Zetrzeć obrane ziemniaki, dodać ugotowaną kaszę jęczmienną. Przyprawić do smaku solą, pieprzem i majerankiem.
Cebulę pokroić w kostkę i zeszklić na patelni z podsmażonymi kostkami boczku lub na oleju (wtedy otrzymamy wersję postną na Wigilię).
Dodać do masy z ziemniaków i kaszy. Nakładać przygotowaną masę w liść kapusty i zawinąć jak tradycyjne gołąbki. Ułożyć w garnku, zalać wodą i gotować około 2 godzin.
Danie podaje się z sosem grzybowym (na Wigilię) lub ze skwarkami.
Niebieska tablica z białą czapką szefa kuchni przed wejściem do sklepu lub restauracji stanowi cenną informację dla poszukiwaczy regionalnych smaków. Takim znakiem mogą pochwalić się tylko członkowie Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Pomorza Zachodniego.
Sieć Dziedzictwa Kulinarnego Pomorza Zachodniego jest częścią Europejskiej Sieci Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego, która obecnie zrzesza 27 regionów z basenu Morza Bałtyckiego. Ideą sieci jest promowanie regionalnej żywności, a także rozwój przemysłu rolno-spożywczego oraz regionalnej turystyki. Członkami sieci mogą to być producenci surowców, przetwórcy żywności, restauracje i punkty gastronomiczne, sklepy farmerskie, hurtownicy i sprzedawcy detaliczni.
W sklepie pod szyldem Jarmarku Jakubowego poznaliśmy także 33. produkt z naszego województwa, który został umieszczony na Liście Produktów Tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. – Dziś prezentujemy Hołubcie bielkowskie, czyli 33. produkt z województwa zachodniopomorskiego wpisany na LPT. Produkt ten został wyłoniony dzięki inicjatywie podjętej przez Samorząd Województwa trzy lata temu. To konkurs Poszukiwacze Smaków dedykowany młodzieży, której zadaniem jest znalezienie w przepisach dziadków tradycyjnych receptur – mówił wicemarszałek Jarosław Rzepa – Cieszę się tym bardziej, że produkt ten został odkryty w konkursie – dodał wicemarszałek Rzepa.
– Przepis na Hołubcie bielkowskie przywieziony został z przedwojennych obszarów Polski,ze wsi Sąsiadowice (obecnie w Ukrainie). Do dziś w rodzinach bielkowskich, które mają wschodnie korzenie Hołubcie są podstawowym daniem wigilijnym – mówiła w imieniu rodziny z Bielkowa Ewa Pietruszka.
Do Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Pomorza Zachodniego przyjęto Fundację Dzieło ŚwiętegoJakuba oraz rodzinną firmę ze Starego Drawska prowadzoną przez Wiesława Perłaka.
– Historia przedsiębiorstwa sięga roku 1991, kiedy otworzyliśmy smażalnię i wędzarnię ryb. Po dwóch latach powstał sklep spożywczo-przemysłowy – mówił podczas konferencji współwłaściciel rodzinnej firmy ze Starego Drawska Roman Perłak. – Naszą specjalnością jest sielawa wędzona z Pojezierza Drawskiego, która znajduje się na Liście Produktów Tradycyjnych. W sprzedaży znajduje się również: węgorz, sieja, lin, pstrąg, troć i łosoś wędzony. Z ryb smażonych godne polecenia są liny, okonie, szczupaki, sielawy, sieje i leszcze. Oferujemy także ryby w zalewie octowej – dodał.
Członkowie sieci otrzymują licencję na posługiwanie się międzynarodowym logo, a ich przedsiębiorstwo umieszczone jest w bazie Europejskiej Sieci Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego dostępnej pod adresem www.culinary-heritage.com. Sieć Dziedzictwa Kulinarnego Pomorza Zachodniego liczy 42 członków.