Początkowo kontakty między Koszalinem a dzielnicą Berlina były sporadyczne, ale w kontekście wstąpienia Polski do Unii Europejskiej od 2005 roku znacznie się one ożywiły i skupiły na wymianie młodzieży.
Zespół Szkół nr 13 w Koszalinie współpracuje aktywnie od roku 2006 z Georg Herweg Oberschule. W ramach wymiany młodzież uczestniczy w zajęciach lekcyjnych, poznaje walory kulturowe, historyczne i geograficzne regionu, realizuje wspólne projekty i kształci umiejętności językowe.
Przedszkole nr 35 współpracowało z AWO-Kita Kindergarten. Jednym z przykładów takiej współpracy jest wydany w roku 2008 kalendarz z pracami dzieci polskich i niemieckich przedszkoli „Mój przyjaciel Miś / Mein Freund der Teddybar”. Przedszkolaki bawiły się wspólnie rozgrywając mecze piłki nożnej i zwiedzając Berlin.
Młodzież gimnazjalna uczestniczy aktywnie w organizowanych co roku letnich kilkudniowych spotkaniach młodzieży z miast partnerskich, odbywających się pod hasłami tematycznymi. Podczas pobytu w Berlinie młodzież poznaje kulturę, zabytki, obyczaje i tradycje różnych narodów, a także bierze czynny udział w warsztatach.
W latach 2013 i 2014 Koszalin gościł praktykantów z Berlina Tempelhof-Schoneberg w ramach programu Leonardo. Byli to pracownicy urzędu miasta lub instytucji mu podległych. Efektem tych praktyk jest nawiązanie ścisłej współpracy z Pałacem Młodzieży oraz nawiązanie współpracy koszalińskiego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego z podobna jednostką w Berlinie.
Przedstawiciele Berlina potwierdzili swój udział w tegorocznych imprezach: Festiwalu Młodzi i Film, Ulicy Smaków (jedną z potraw będą wówczas gotować razem prezydent Jedliński i burmistrz Schöttler) oraz Hanza Jazz Festiwal (zespół z Berlina grał podczas ostatniego festiwalu).