W jakiej kondycji finansowej jest ciepłownictwo systemowe w Polsce? Jaka jest przyszłość pomp i magazynów ciepła? Jaki jest potencjał biomasy? Odpowiedzi na te pytania szukali uczestnicy panelu dyskusyjnego pt. „Ciepłownictwo: transformacja i inwestycje”.
„Krajowy system elektroenergetyczny musi się przygotować na nową rolę źródeł ciepła” - podkreślił Grzegorz Onichimowski, prezes zarządu Polskich Sieci Elektroenergetycznych SA, podczas konferencji Energy Days w Katowicach. Dodał, że nowoczesny system ciepłowniczy może być zarówno dostawcą, jak i odbiorcą energii elektrycznej.
Z kolei Arkadiusz Kosiel, dyrektor ds. zrównoważonych regulacji Fortum, członek zarządu Fortum Power and Heat Sp. z o.o., prezes Fortum Silesia SA, wskazał trzy - jego zdaniem - najważniejsze cele transformacji sektora ciepłowniczego: dekarbonizacja, dywersyfikacja, digitalizacja.
„Ciepłownictwo będzie w dużej mierze oparte na energii elektrycznej, potrzebnej do zasilania odnawialnych źródeł energii jak pompy ciepła, czy kotłów elektrodowych. Dlatego w przyszłości współpraca z sektorem elektroenergetycznym będzie kluczowa” - tłumaczył Arkadiusz Kosiel.
Podkreślił, że teraz jest najlepszy moment, aby sformułować oczekiwania sektora ciepłowniczego względem sektora elektroenergetycznego.
„Branża powinna opracować rozwiązania związane z energią elektryczną w ciepłownictwie, a także konstruktywnie zmierzyć się z trudnościami, na jakie napotykają firmy ciepłownicze w zakresie elektryfikacji. Potrzebujemy konkretnych rozwiązań po to, abyśmy mogli wspólnie opracować program działań, zapewniających nieprzerwane dostawy zielonej energii elektrycznej na potrzeby ciepłownictwa” - wyjaśniał Arkadiusz Kosiel.
Grzegorz Onichimowski, prezes zarządu Polskich Sieci Elektroenergetycznych SA, wskazał, że jednym z efektów transformacji energetycznej jest duża podaż energii produkowanej przez źródła odnawialne. Jednocześnie podkreślił, że trudno kontrolować zarówno ilość, jak i czas powstawania energii w tych źródłach, ponieważ jest to uzależnione od pogody.
„W związku z tym okresowo mamy duży nadmiar energii bądź jej deficyt. Gdy mamy nadmiar, moglibyśmy energię gromadzić w cieple. I temu służy >>zazielenienie<< ciepłownictwa, np. instalowanie kotłów elektrodowych czy pomp ciepła, równolegle z istniejącą infrastrukturą ciepłowni” - mówił Grzegorz Onichimowski.
Według niego wyzwaniem dla branży jest takie zarządzanie systemem, żeby producent wiedział, kiedy będzie miał nadwyżki, a kiedy deficyt energii.
Marcin Staniszewski, prezes zarządu TAURON Ciepło sp. z o.o., zauważył, że pod względem technicznym proces transformacji energetycznej łatwiej będzie przebiegał w małych systemach ciepłowniczych.
„W mniejszych lokalizacjach mamy więcej technologii do wyboru. Dla dużych systemów trzeba znaleźć odpowiednie podejście, ponieważ w sezonie grzewczym występuje tam bardzo duże zapotrzebowanie na ciepło” - wskazywał Marcin Staniszewski.
Energy Days to nowe wydarzenie w harmonogramie branży energetycznej, poświęcone różnym gałęziom sektora energii. Konferencja odbyła się w dniach 2-3 października 2024 roku w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Jego organizatorem była Grupa PTWP.
Źródło informacji: PAP MediaRoom