- Podpisy zbieramy w soboty o godzinie 11.00 na Ryneczku przy ulicy Władysława IV - poinformowała Barbara Grygorcewicz, koszalińską radna klubu Koalicji Obywatelskiej. - Na Wasze podpisy czekać będziemy także w niedzielę o godzinie 11.00 na giełdzie. Można także złożyć swojej poparcie dla tego projektu w siedzibie PO, która mieści się przy ul. Dworcowej. Apelujemy o to, by wszystkie osoby popierające tę inicjatywę zachęcały swoich bliskich i znajomych do składania podpisów. Co ważne: podczas podpisywanie projektu należy podać swój PESEL - dodała radna Grygorcewicz.
- „Tak dla In Vitro”, to bardzo ważny i niosący nadzieję walczącym z niepłodnością parom projekt. Jest kosztowny i wielu na niego nie stać, ale in Vitro to życie - mówiła namawiając do poparcia tej obywatelskiej inicjatywy Magdalena Chałat, mama synka, który urodził się dzięki tej metodzie medycznej.
Przypomnijmy, 16 maja tego roku o godzinie 10.15 na świat przyszła dziewczynka – pierwsze dziecko urodzone dzięki wsparciu z koszalińskiego programu dofinansowania in vitro. W ubiegłym roku skorzystało z niego 13 par. Leczenie zaowocowało czterema zdrowymi ciążami, a kilka miesięcy temu urodziła się kolejna dwójka dzieci.
- Państwowy Program Leczenia Niepłodności Metodą Zapłodnienia Pozaustrojowego został wprowadzony przez rząd Platformy Obywatelskiej i obowiązywał w latach 2013-2016 - przypomniał senator Stanisław Gawłowski. - Skorzystało z niego ponad 17 tys. par, a dzięki zabiegom In Vitro urodziło się w tym czasie ponad 22 tys. dzieci. Wydano na ten program około 40 milionów złotych. Program został wycofany po przejęciu władzy przez Prawo i Sprawiedliwość. Dokładnie w 2016 decyzją ówczesnego ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła to dofinansowanie zostało cofnięte - dodał. - Dziś w ten projekt zaangażowało się wiele środowisk obywatelskich, i co ważne nie chodzi w nim o spór polityczny, o to, która partia ma rację, ale o to, że Polska się starzeje i musimy zadbać o dzietność - powiedział senator.
- Od 2018 roku zarząd województwa zachodniopomorskiego wspiera In vitro - powiedziała Anna Bańkowska, wicemarszałek województwa, koordynator regionalny projektu. - Z naszej pomocy skorzystało już pięć gmin. To Koszalin, Szczecin, Szczecinek, Kołobrzeg i Nowogard. Na tą pomoc od 2018 roku samorządom w realizację programu In vitro przekazaliśmy milion sto tysięcy złotych. W przyszłym roku wydany na niego ponad ćwierć miliona złotych. Cieszymy się, że mogliśmy pomóc w urodzeniu ponad setki dzieci - dodała Bańkowska.
Zachęcamy do składania podpisów pod inicjatywą „Tak dla In Vitro”. Podpisy są zbierane w soboty o godz. 11.00 na Ryneczku przy ul. Władysława IV, w niedzielę o godz. 11.00 na giełdzie, w dni powszednie w siedzibie PO przy ul. Dworcowej. Można także pobrać listy do podpisów w sprawie przywrócenia państwowego finansowania In Vitro za pośrednictwem strony internetowej "Tak dla In Vitro".