- Powiem po filmowemu: już teraz wszystkie miejsca na seanse i imprezy związane z festiwalem są - zabukowane - powiedział podczas spotkania z dziennikarzami Paweł Strojek, dyrektor CK 105 Koszalin. - Festiwal rozpocznie się na Rynku Staromiejskim kolorowym korowodem. W ten sposób wszyscy uczestnicy naszego wydarzenia powitają Pierwszy Dzień Wiosny - dodała Monika Modła, zastępca dyrektora CK 105 Koszalin.
PROGRAM FESTIWALU
16 marca (sobota) – Zapowiedź Festiwalu
12:00 – Pokaz laureata 36. Ale Kino! „Jestem William” (bilety: 5 zł)
Miejsce: kino Kryterium
Reż.: Jonas Elmer, obsada: Alexander Magnússon, Rasmus Bjerg, gat.: Familijny, Dania 2017, 86 min.
William to zwyczajny, ułożony chłopiec, który uważa, że ma w życiu pecha. Mama przebywa w szpitalu i nie może się nim opiekować, więc William trafia do innego miasteczka, pod skrzydła wuja Nilsa. W nowym miejscu zaczepia go trójka łobuzów, a wujek wpada w poważne tarapaty: ma olbrzymi dług u groźnego gangstera i musi go natychmiast spłacić. Sytuacja bez wyjścia? Nie! Los daje chłopcu wskazówki, trzeba je tylko zauważyć, a szczęście złapać za nogi. Niezwykła przygoda w małym miasteczku, z odrobiną gangsterskiego dreszczyku i małym-wielkim bohaterem, który odkrywa swoją siłę.
21 marca (czwartek)
21 marca (czwartek)
9:45 – Otwarcie Festiwalu przez Prezydenta Miasta Koszalina
Miejsce: Rynek Staromiejski
10:00 – Kolorowy dziecięcy korowód (nowa trasa ul. Młyńska i Piastowska)
10:30 – Magiczne animacje przygotowane przez Kompanię Marzeń
Miejsce: plac przed Filharmonią
10:45 – Zestaw filmów krótkich „Przytul mnie” (wiek 4+):
Beksa lala, Cała naprzód, Nowy sąsiad, Operacja weekend, Potwory, Trudna Sztuka, Tama, Ten wyjątkowy dzień – 37'
Miejsce: kino Kryterium
Tata Miś i Mały Miś żyją w lesie, gdzie nigdy się nie nudzą. Każdy dzień różni się od poprzedniego i przynosi nową przygodę. Charyzmatyczny, a przy tym nieco niezdarny Tatuś oraz czuły i energiczny Miś rozbawią, rozśmieszą i wyciągną pomocną łapę do wielu leśnych zwierząt. Razem odkryją, czym jest przyjaźń, otwartość oraz odpowiedzialność. Przede wszystkim jednak nauczą się, że dzieląc się z innym sami stajemy się bogatsi.
10:45 – Zestaw filmów krótkich „Podróże małe i duże” (wiek 6+):
Miejsce na miotle, Wielka przygoda małej linii, Sabaku, Raz, dwa, trzy – drzewo patrzy!, Tygrysek, Ciasteczkowe banjo – 57'
Miejsce: kino Alternatywa
Zanim spakujemy plecaki i ruszymy w drogę, na wakacje, proponujemy zestaw pogodnych, krótkometrażowych filmów animowanych, które łączy motyw podróży.
10:45 | 11:45 | 12:45 – Spotkanie z Teatrem Kompania Marzeń
Miejsce: Club105
Zapraszamy na nowe bajkowe przedstawienie „O czarodzieju co w szafie spał”. Wraz z młodą adeptką sztuk magicznych Karolcią, wybierzemy się na poszukiwanie Czarodzieja Korkorana i jego słynnej mieszkalnej szafy. Karolcia (a razem z nią zapewne i nasza publiczność) pobierać będzie nauki u owego słynnego czarnoksiężnika, a to oznacza, że przeniesiemy się do świata czarów, magii, alchemii i dobrej zabawy! Abrakadabra i Bum Cykcyk!
10:45-14:00 – Warsztaty plastyczne
11:00-15:00 – Warsztaty filmowe z Treflem
Studio Animacji Trefl – czyli warsztaty z animacji poklatkowej z użyciem sprzętu mobilnego.
To kurs filmowy dla dzieci, w trakcie którego każdy uczestnik zostanie zaangażowany w tworzenie filmu animowanego: od pomysłu po filmowe zdjęcia. Uczestnicy kursu dowiedzą się, jak tworzy się filmową historię. Od koncepcji do realizacji.
Zadania, z którymi będą się zmagali to nie tylko sama realizacja ale również współpraca, praca w zespole, zarządzanie czasem, jasne wyznaczanie sobie i innym celów, komunikatywność i sztuka negocjacji. Zatem szereg kompetencji miękkich , które są tak istotne podczas pracy projektowej w zespołach.
11:00-19:00 – Mali Architekci, warsztaty kreatywne
Klocki to absolutnie zabawki ponadczasowe. Jeśli chodzi o wspieranie kreatywności dziecka i jego umiejętności manualne uznawane są za jedne z najlepszych zabawek dla dzieci. Jest to rodzaj zabawki, o której z całą pewnością można powiedzieć, że rośnie razem z dzieckiem. Dzieci uczestniczące w kreatywnych zajęciach podczas Festiwalu będą miały do swojej dyspozycji aż 9000 kolorowych klocków.
11:45 – „Chłopiec i świat” (wiek: 5+)
Miejsce: kino Kryterium
Reż.: Alê Abreu, gat.: Animacja/Przygodowy, Brazylia 2013, 80 min.
Cuca ma swój bezpieczny świat. To rodzinny dom na wsi, mama, tata, zabawa na łące i bieganie za motylami. Ale pewnego dnia ten bezpieczny i oswojony świat się zmienia. Cuca wyrusza w podróż, która zaprowadzi go w nieznane. W chłopcu i świecie wszystko podporządkowane jest animacji, dzięki której możliwe było stworzenie wyjątkowych obrazów - czasem pięknych i bezpiecznych, za chwilę groźnych i obcych.
11:45 – „Supa Modo” (wiek: 9+)
Miejsce: kino Alternatywa
Reż.: Likarion Wainaina, obsada: Stycie Waweru, Nyawara Ndambia, Marrianne Nungo, gat.: Dramat, Niemcy/Kenia 2018, 74 min.
Mała Kenijka Jo opuszcza szpital i wraca do domu na wsi. Siostra i matka wiedzą, że zostało jej niewiele życia. Jednak Jo, która wierzy w swoje nadprzyrodzone moce, jest przekonana, że superbohaterowie nie umierają. Społeczność wioski, pragnąca wesprzeć chorą dziewczynkę, pomaga jej nakręcić film, w którym Jo wcieli się w rolę herosa imieniem Supa Modo. Kryształowy Niedźwiedź Berlinale 2018.
13:15 – „Alicja po drugiej stronie lustra” (wiek: 7+)
Miejsce: kino Kryterium
Reż.: James Bobin, obsada: Johnny Depp, Mia Wasikowska, Helena Bonham Carter, gat.: Familijny/Fantasy/Przygodowy, USA 2016, 108 min.
Disney przedstawia wzruszającą opowieść o potędze przyjaźni, rodzinnych więzów i sile przebaczenia. Przejdź przez magiczne lustro i powróć razem z Alicją do olśniewającej Krainy Czarów. Aby ocalić Szalonego Kapelusznika bohaterka będzie musiała wyruszyć w niebezpieczną podróż w czasie i odkryje, jak wydarzenia z przeszłości ukształtowały losy jej przyjaciół (oraz wrogów).
17:00 – Minirecital Julii Kamińskiej
Miejsce: kino Kryterium
Urodziła się 13 listopada 1987 r. w Gdańsku. Jest absolwentką germanistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Zadebiutowała w 2005 r. w filmie „Towar”. Największą popularność zdobyła jako Ula Cieplak w „Brzyduli”. W 2009 r. była nominowana do nagrody Wiktory 2009 w kategorii największe odkrycie telewizyjne. Zaś w rok później została laureatką plebiscytu Telekamery 2010 w kategorii aktorka. W tym samym roku Julia Kamińska użyczyła głosu Roszpunce w filmie animowanym „Zaplątani” oraz Astrid w „Jak wytresować smoka”.
(źródło: www.filmweb.pl, fot.: Kitana Photography)
Pokaz Iluzji Pana Ząbka
Miejsce: kino Kryterium
Iluzjonista, aktor, komik, kaskader. Występował na scenach teatrów, kabaretów, jak również na arenach cyrkowych i festiwalach ulicznych. Stworzył niepowtarzalny styl i charakter. Jestem Showmanem. Przy pomocy sztuki iluzji buduję swój spektakl, którego zadaniem jest trzymać w napięciu, zaskakiwać i śmieszyć. Znacie go z takich programów telewizyjnych jak „Mam Talent” czy „Mali Giganci”. Pojawiał się wielokrotnie na scenach variete w całym kraju. Współtworzył „Iluzjonistów. Pierwsze starcie”, największe show iluzjonistyczne w Polsce w reżyserii Janusza Józefowicza.
22 marca (piątek)
9:00 – „Kapitan Morten i Królowa Pająków” (wiek: 6+)
Miejsce: kino Kryterium
Reż.: Kaspar Jancis, Henry Nicholson, Riho Unt, gat.: Animacja, Belgia/Irlandia/Wielka Brytania/Estonia 2018, 79 min.
10-letni Morten pragnie być marynarzem tak jak jego tata. Niespodziewanie zostaje obsypany tajemniczym proszkiem, kurczy się do rozmiaru owada i staje się kapitanem swojej łodzi! Jednak żeglowanie to nie taka prosta sprawa… Szczególnie gdy nie jest się jedynym członkiem załogi. Jakim kapitanem okaże się chłopiec? Czeka go mnóstwo przygód i wyzwań, które udowodnią, że samodzielność i umiejętność brania steru w swoje ręce nie jest definiowana wiekiem, ale niezahamowaną wiarą w marzenia.
9:30 | 10:30 | 11:30 – Spotkanie z Teatrem Kompania Marzeń
Miejsce: Club105
9:00-17:00 – Mali Architekci czyli klockowe szaleństwo
10:45 – „Dzień czekolady” (wiek: 9+)
Miejsce: kino Kryterium
Reż.: Jacek Piotr Bławut, obsada: Julia Odzimek, Leo Stubbs, Dawid Ogrodnik, gat.: Familijny/Przygodowy, Polska 2018, 75 min.
„Dzień czekolady” to zachwycająca ekranizacja pełnej magii książki, która opowiada o przygodach Moniki i Dawida. Dwójkę niezwykłych bohaterów połączy nie tylko przyjaźń, ale też wspólny sekret. Odkryją świat, w którym żyją zjadacze poniedziałków, wtorków i kolejnych dni tygodnia. Czy uda im się spełnić marzenie i cofnąć czas? Poznaj z nimi tajemnicę starego zegara i obudź szalonego Skoczka Czasu, który za pomoc żąda zapłaty w czekoladzie. Może dowiesz się również, kim tak naprawdę jest tajemnicza kotka, którą przygarnął Dawid i dlaczego Monika chodzi w hawajskiej spódniczce hula. A jeśli będziesz mieć odwagę... nie zamykaj oczu i zmierz się ze złą wiedźmą wykradającą dzieciom ich drogocenne wspomnienia!
10:30-14:00 – Warsztaty plastyczne
12:15 – „Władcy przygód. Stąd do Oblivio” (wiek: 7+)
Miejsce: kino Kryterium
Reż.: Tomasz Szafrański, obsada: Kamila Bujalska, Alicja Dąbrowska, Weronika Kaczmarczyk, gat.: Familijny/Komedia/Przygodowy, Polska 2019, 101 min.
Jedno przypadkowe spotkanie, próba porwania, szalony lot na własnoręcznie skonstruowanej machinie i ucieczka przed Łowcami Głów z Oblivio – czy to brzmi jak normalny dzień w życiu przeciętnego nastolatka? Franek i Izka – główni bohaterowie filmu – odkryją, że nie trzeba być superbohaterem, aby przeżyć super przygodę.
12:00-15:00 – Casting „Dzieciaki talenciaki w krainie czarów i magii” (wiek: 4-12 lat)
Zabawa utrzymana w konwencji castingu telewizyjnego: „Dzieciaki talenciaki w krainie czarów i magii”. Czekamy na dzieci, które zechcą zaprezentować swój talent – może to być śpiew, recytacja, taniec, sztuczki (kuglarskie, prestidigitatorskie). Tematem przewodnim każdego z pokazów mają być czary i magia. Wszystkie występy będą nagrywane i emitowane później na antenie TV Max. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody!
18:00 – Widowisko „Alicja w Krainie Muzycznej Magii” (wiek: 6-12 lat)
Miejsce: kino Kryterium
Tort dla wszystkich uczestników
Multimedialny spektakl muzyczny dla dzieci „Alicja w krainie muzycznej magii” to muzyka, magia, intryga, dynamiczna akcja i dobry humor. Akcja spektaklu rozgrywa się na scenie i równolegle na kinowym ekranie. Jest to w połowie film, a w połowie tradycyjna sztuka teatralna. Publiczność poznaje niezwykle barwnych bohaterów. Na ekranie pojawią się m.in.: Skrzypek na dachu (Zbigniew Wodecki) i dobra wróżka Polihymnia (Małgorzata Ostrowska), na scenie zawita Królik Raper, Kapelusznik Jazzman, księżna Atonalia, komputerowy Wirus, pełen złych zamiarów intrygant Tryton oraz tytułowa Alicja. Widowisko przepełnione jest muzyką i humorem. Spektakl ma także walor edukacyjny. Podróżując po Królestwie Muzycznej Magii główna bohaterka poznaje style i gatunki muzyczne.
23 marca (sobota) – Dzień z Rodziną Treflików
11:00-13:00 – Rodzina Treflików i strefa gier
Miejsce: kino Kryterium
Tort dla wszystkich uczestników
„Rodzina Treflików” to animacja dedykowana dzieciom w wieku od 3 do 6 lat. Jej reżyserem jest Marek Skrobecki, będący współtwórcą oscarowego filmu „Piotruś i wilk”, który w 2007 roku triumfował w kategorii „Najlepszy Krótkometrażowy Film Animowany”. Największą siłą i zaletą „Rodziny Treflików” jest fabuła zbudowana w oparciu o konwencję animowanego musicalu, który opowiada o zabawnych sytuacjach jakie w codziennym życiu spotykają Treflika, Treflinkę oraz ich przyjaciół. Serial jest błyskotliwy i dowcipny skierowany dla całej rodziny. Promuje jednocześnie takie wartości jak: tolerancja, szacunek, przyjaźń czy więzi rodzinne. Duży nacisk położony jest na aspekt edukacyjny, pokazany niekonwencjonalnie, niebanalnie co czyni serial ciekawy dla każdego widza. Serial uczy budować relacje między dziećmi, rówieśnikami i rodzicami pamiętając również o więziach międzypokoleniowych. Produkcja na tle innych wyróżnia się stylistyką i techniką.