Piłka ręczna w Koszalinie:

11 Stycznia 2021 godz. 6:51
Art za FB/Piłka Ręczna Koszalin, superligakobiet.pl, ZPRP

Koszalinianki roztrwoniły ośmiobramkową przewagę i... przegrały po karnych

Niezbyt udany powrót do rozgrywek PGNIG Superligi po kilkutygodniowej przerwie mają na koncie szczypiornistki zespołu Młyny Stoisław Koszalin. W meczu 10. serii przegrały na wyjeździe z ekipą KPR Ruch Chorzów 3-4 po rzutach karnych. Spotkanie w regulaminowym czasie gry zakończyło się remisem 25:25. Koszalinianki w II połowie wygrywały już 19:11... Niekwestionowanymi faworytkami meczu w Chorzowie były przyjezdne, które przystąpiły do rywalizacji zajmując piątą pozycję w tabeli. Chorzowianki mają na koncie zaledwie jedno zwycięstwo i są aktualnie na ostatnim miejscu. Mimo „przepaści”, która dzieli drużyny, Ruch postawił koszaliniankom trudne warunki i to gospodynie spotkania po siedmiu minutach gry prowadziły 4:1. Zawodniczkom Młynów zadania nie ułatwiało to, że do tego czasu zdarzyło im się grać w osłabieniu, gdy karę odbywała Natalia Volovnyk. „Biało-zielone” niebawem się „rozbudziły” i błyskawicznie odrobiły straty. Już w 9. minucie był remis 4:4. Od tego momentu zespoły toczyły zaciętą i wyrównaną walkę. Sympatycy koszalińskiej ekipy, którzy nastawiali się na łatwą walkę i pewne zwycięstwo Młynów, mogli być więc nieco zaskoczeni. Koszalińskie szczypiornistki po raz pierwszy prowadziły dopiero po kwadransie (7:6). Od tego momentu prezentowały się już zdecydowanie lepiej i systematycznie zwiększały przewagę. Jednak chorzowianki także radziły sobie nie najgorzej, z tym że wielokrotnie powstrzymywała je wyjątkowo skuteczna w ostatnim czasie Oleksandra Krebs, która od tego sezonu stanowi silne wzmocnienie biało-zielonej ekipy. Do przerwy było 17:11 na korzyść przyjezdnych. Na początku drugiej odsłony Młyny Stoisław podwyższyły na 19:11, ale Ruch nie zamierzał kapitulować. Dwie bramki zdobyła Jasinowska i przewaga gości zmalała do pięciu trafień (20:15). Wypracowana wcześniej przez zawodniczki Młynów Stoisław przewaga była jednak na tyle bezpieczna, że rywalki nie mogły im wyraźnie zaszkodzić (42. min – 17:21). Niebawem na boisko wdał się chaos, oba zespoły nie potrafiły znaleźć sposobu na przeciwniczki, dlatego trenerzy kolejno wzywali swoje podopieczne na rozmowę. Na niespełna dziesięć minut przed zakończeniem meczu nadal było nerwowo, ale lepiej z opresji zdawały się wychodzić koszalinianki, które przynajmniej utrzymywały przewagę (54. min – 21:25). Groźniej zrobiło się, gdy różnica stopniała do jednej bramki po akcji zakończonej sukcesem w wykonaniu Agnieszki Piotrkowskiej, wykorzystanym przez Marcelinę Polańską rzucie karnym, a następnie ponownym trafieniu Agnieszki Piotrkowskiej (58. min – 24:25). Wtedy o czas poprosił Marcin Księżyk, trener Ruchu. Po naradzie szczypiornistki ze Śląska doprowadziły do remisu. Wtedy do zakończenia spotkania pozostała nieco ponad minuta, ale miejscowe skutecznie powstrzymywały koszalinianki przed rzutem. W dodatku, ostatatnie sześćdziesiąt sekund przyjezdne musiały grać w osłabieniu, bo karę otrzymała Lesia Smolinh. – Przyjechaliśmy do Chorzowa po trzy punkty, a nie po jeden. Nie jestem zadowolony z przebiegu tego meczu, ale liga trwa dalej, więc musimy wyciągnąć wnioski i przygotowywać się do kolejnego spotkania – skomentował Adrian Struzik, trener Młynów Stoisław Koszalin. Skład i bramki Młyny Stoisław Koszalin: Natalia Filończuk, Oleksandra Krebs – Gabriela Urbaniak 3, Anna Mączka 2, Natalia Volovnyk 4, Emilia Kowalik, Hanna Rycharska 4, Adrianna Nowicka, Martyna Borysławska 1, Lesia Smolinh 3, Iuliia Andriichuk 5, Daria Somionka 3. Skład i bramki KPR Ruch Chorzów: Kaja Gryczewska, Patrycja Chojnacka – Karolina Jasinowska 5, Marcelina Polańska 1, Natalia Doktorczyk 1, Katarzyna Wilczek 4, Aleksandra Jaroszewska 3, Agnieszka Piotrkowska 6, Żaneta Lipok 3, Aleksandra Sójka 1, Klaudia Grabińska, Natalia Stokowiec 1.
1 Grudnia 2020 godz. 12:25
Art za ZPRP, fot. Eurosport

ME kobiet od czwartku na żywo w Eurosporcie

W czwartek meczem z Norweżkami reprezentacja Polski w piłce ręcznej kobiet rozpocznie udział w mistrzostwach Europy. Eurosport jako jedyna stacja w Polsce pokaże między innymi wszystkie mecze Polek, a także wiele innych pasjonujących starć. Każde spotkanie turnieju rozgrywanego od 3 do 20 grudnia w Danii będzie transmitowane także w Eurosport Playerze. Mistrzostwa Europy w piłce ręcznej kobiet to najważniejsza reprezentacyjna impreza sezonu. W turnieju, który zostanie rozegrany od 3 do 20 grudnia w Danii wystąpi 16 najlepszych zespołów Starego Kontynentu, w tym reprezentacja Polski. W pierwszej fazie grupowej Biało-Czerwone zmierzą się z Norweżkami, Rumunkami i Niemkami. Eurosport posiada wyłączne prawa do transmisji turnieju. Na antenach stacji transmitowane będą najważniejsze mecze, w tym wszystkie spotkania Polek. Każdy mecz mistrzostw Europy dostępny będzie w Eurosport Playerze. Rywalizację na antenach Eurosportu skomentuje zespół znakomitych ekspertów w tym między innymi była gwiazda kadry Iwona Niedźwiedź, były reprezentant Polski Robert Lis, a także Jakub Pieczatowski, Piotr Karpiński, Krzysztof Bandych, Szymon Ratajczak i Piotr Bugajny. Eurosport pozyskał w tym roku wyłączne prawa do transmitowania w Polsce rozgrywek kobiet i mężczyzn w europejskich pucharach w piłce ręcznej: Lidze Mistrzów, Lidze Europejskiej i Pucharze EHF. Stacja nabyła również wyłączne prawa do mistrzostw Europy kobiet w latach 2020, 2022, 2024 i 2026 oraz mistrzostw Europy mężczyzn w latach 2022, 2024 i 2026. Znakomitą ofertę Eurosportu dla miłośników piłki ręcznej uzupełniają prawa do mistrzostw Europy w piłce ręcznej plażowej w 2021, 2023 i 2025 roku. Plan transmisji meczów reprezentacji Polski   3 grudnia, 20:15, Polska – Norwegia, Eurosport 1 i Eurosport Player 5 grudnia, 15:50, Polska – Rumunia, Eurosport 2 i Eurosport Player 7 grudnia, 18:05, Polska – Niemcy, Eurosport 1 i Eurosport Player.
24 Listopada 2020 godz. 11:12
Art za Hala Widowiskowo-Sportowa w Koszalinie

Reprezentacja Polski w piłce ręcznej kobiet w Koszalinie

W koszalińskiej Hali Widowiskowo-Sportowej rozpoczęło się zgrupowanie Reprezentacji Polski w piłce ręcznej kobiet. To ostatnia faza przygotowań drużyny narodowej przed zbliżającymi się Mistrzostwami Europy. Zgrupowanie organizowane jest w tzw. wysokim reżimie sanitarnym. Pierwotnie w Koszalinie w dniach 27-29 listopada miało dojść do turnieju, w którym udział zadeklarowały reprezentacje Polski, Serbii i Rosji. W ostatnim momencie drużyny gości wycofały się z chęci przyjazdu do naszego kraju ze względu na dużą liczbę zachorowań na COVID-19. To nie jedyne problemy, z jakimi przyszło zmierzyć się Związkowi Piłki Ręcznej w Polsce. Kilka dni temu ze współorganizacji Mistrzostw Europy wycofała się Norwegia, współgospodarz wydarzenia. Ostatecznie całą imprezę zorganizuje Dania, której rząd postanowił wyrazić zgodę na przejęcie „norweskiej części” turnieju. Podczas Mistrzostwach Europy w fazie grupowej biało-czerwone zmierzą się z Rumunią, Norwegią i Niemcami. Jak podkreśla trener polskiej kadry Arne Senstad, gra przeciwko takim rywalkom to ogromne wyzwanie. - Mam nadzieję, że uda nam się wykorzystać te mistrzostwa, aby dać naszym młodym dziewczynom ważne doświadczenie i motywację do ciężkiej pracy, którą rozpoczęliśmy, aby za kilka lat osiągnąć wyznaczony cel – podkreśla trener Senstad. Warto nadmienić, że to nie pierwszy raz kiedy pandemia krzyżuje plany Zarządu Obiektów Sportowych. W maju tego roku odwołany został mecz Polska – Ukraina w ramach eliminacji do Mistrzostw Europy w piłce ręcznej kobiet, który miał odbyć się właśnie w Koszalinie. Nie pozostaje nam nic innego, jak czekać na lepsze czasy dla sportu, bo jak podkreślają działacze Związku Piłki Ręcznej w Polsce, Reprezentacja do Koszalina jeszcze na pewno zawita. Tymczasem w dniach od 23 do 29 listopada w Hali Widowiskowo-Sportowej odbywać się będą treningi drużyny narodowej, po których bezpośrednio kadra uda się na turniej EHF EURO 2020 do Danii. Partnerami zgrupowania Reprezentacji Polski są Gmina Miasto Koszalin oraz Politechnika Koszalińska.   Lista powołanych zawodniczek na zgrupowanie Reprezentacji Polski w Koszalinie: Balsam Magda – MKS Lublin S.A.Drażyk Magdalena – MKS Piotrcovia Piotrków Tryb.Gawlik Weronika – MKS Lublin S.A.Gęga Marta – MKS Lublin S.A.Grzyb Kinga – MKS Zagłębie Lubin S.A.Łabuda Aneta – ESBF Besancon (FRA)Maliczkiewicz Monika – MKS Zagłębie Lubin S.AMatuszczyk Sylwia – EUROBUD JKS JarosławNiewiadomska Julia – Bensheim-Auerbach (GER)Nocuń Dagmara – MKS Lublin S.A.Noga Patrycja – MKS Zagłębie Lubin S.A.Nosek Natalia – MKS Lublin S.A.Rosiak Aleksandra – MKS Lublin S.A.Roszak Romana – MKS Piotrcovia Piotrków Tryb.Szarawaga Joanna – MKS Lublin S.A.Świerżewska Patrycja – MKS Zagłębie Lubin S.A.Więckowska Magda – – MKS Piotrcovia Piotrków Tryb.Wołoszyk Joanna – Saint-Amand Handball (FRA)Zych Aleksandra – Magura Cisnadie (ROU)Płaczek Adrianna – Nantes AH (FRA)Janiszewska Katarzyna – Paris 92 (FRA)Uścinowicz Paulina – Fleury Loiret (FRA) Z uwagi na wytyczne Europejskiej Federacji Piłki Ręcznej, jak również Głównego Inspektora Sanitarnego, zgrupowanie Reprezentacji Polski odbywa się w tzw. wysokim reżimie sanitarnym. Nasze zawodniczki w trakcie zgrupowania przejdą trzykrotnie badania na obecność wirusa COVID-19 w organizmie. Wykrycie wirusa u jednej z zawodniczek wykluczy ją z możliwości udziału w Mistrzostwach Europy, jak również może skutkować nałożeniem kwarantanny na inne osoby ze składu i sztabu Reprezentacji.
10 Listopada 2020 godz. 13:08
Art za ZPRP

Kadra; Zgrupowanie w Mielnie, turniej w Koszalinie

Reprezentacja Polski kobiet w piłce ręcznej w dniach 22-30.11. 2020 r. przebywać będzie w Mielno na zgrupowaniu szkoleniowym. Następnie w dniach 27-29.11.2020 r. w Koszalinie weźmie udział w turnieju międzypaństwowym z udziałem Serbii i Rosji. Po turnieju międzypaństwowym w Koszalinie trener główny wyznaczy zawodniczki na Mistrzostwa Europy w Norwegii. ME odbędą się 01-20.12.2020 r. w Trondheim (NOR). Związek Piłki Ręcznej w Polsce powołuje niżej wymienione zawodniczki kadry narodowej kobiet: Drabik Joanna – MKS Zagłębie Lubin S.A. Drażyk Magdalena – MKS Piotrcovia Piotrków Tryb. Gawlik Weronika – MKS Lublin S.A. Gęga Marta – MKS Lublin S.A. Górna Adrianna – MKS Zagłębie Lubin S.A. Grzyb Kinga – MKS Zagłębie Lubin S.A. Kochaniak Karolina – MKS Zagłębie Lubin S.A. Łabuda Aneta – ESBF Besancon (FRA) Masna Paulina – CS Universitatea Cluj-Napoca (ROU) Matuszczyk Sylwia – EUROBUD JKS Jarosław Mączka Anna – Piłka Ręczna Koszalin S.A. Niewiadomska Julia – Bensheim-Auerbach (GER) Nocuń Dagmara – MKS Lublin S.A. Nosek Natalia – MKS Lublin S.A. Płaczek Adrianna – Nantes AH (FRA) Płomińska Oktawia – MKS Piotrcovia Piotrków Tryb. Rosiak Aleksandra – MKS Lublin S.A. Roszak Romana – MKS Piotrcovia Piotrków Tryb. Szarawaga Joanna – MKS Lublin S.A. Świerżewska Patrycja – MKS Zagłębie Lubin S.A. Wołoszyk Joanna – Saint-Amand Handball (FRA) Zych Aleksandra – Magura Cisnadie (ROU) Kadra szkoleniowa: Senstad Arne – trener głównyMøistad Reidar – trener asystentMarzec Monika – trenerka współpracującaKulesza Cezary – kierownik drużynySzkudlarczyk Dariusz – lekarzBartkowiak Michał – fizjoterapeutaDemko Krzysztof – fizjoterapeutaKulicki Tomasz – fizjoterapeutaLewalski Sławomir – trener przygotowania motorycznegoBonisławski Dominik – statystykRyckiewicz Paweł – dietetyk   Zawodniczki oraz sztab szkoleniowy po przyjeździe na zgrupowanie kadry narodowej w pierwszej kolejności zostaną przebadani pod kątem COVID-19. Do czasu uzyskania wyników testów (do 24h) grupowe treningi i zgrupowanie nie będą rozpoczęte.
2 Listopada 2020 godz. 4:25
Ala za Piłka Ręczna S.A.

Młyny Stoisław Koszalin nadal na parkietach Superligi

Piłka Ręczna Koszalin SA podpisała kolejną umowę z Przedsiębiorstwem Zbożowo-Młynarskim „PZZ" w Stoisławiu, na mocy której firma ta nadal pozostaje Sponsorem Tytularnym drużyny prowadzonej przez klub w rozgrywkach PGNiG Superligi Kobiet 2020/2021. Tym samym bez zmian pozostaje nazwa drużyny - „ Młyny Stoisław Koszalin". Na dokumencie swoje podpisy złożyli Mirosław Narojek - prezes zarządu Spółki „PZZ" w Stoisławiu oraz Roman Granosik - pełniący funkcję prezesa zarządu klubu Piłka Ręczna Koszalin.    - Jesteśmy zadowoleni z możliwości dalszego wspierania zespołu Piłki Ręcznej Koszalin, tym bardziej, że jest to jedyna drużyna z regionu, która występuje na najwyższym szczeblu rozgrywek w kraju. Mam nadzieję, że współpraca ta przyczyni się do dalszego rozwoju poziomu drużyny i uzyskiwania zadowalających dla środowiska wyników sportowych - powiedział Mirosław Narojek, Prezes Zarządu Spółki „PZZ" w Stoisławiu   - Cieszymy się bardzo z przedłużenia umowy na kolejny sezon sportowy. Miło nam, że nasz dotychczasowy Sponsor Tytularny docenił nasze działania marketingowe jak i osiągnięcia sportowe drużyny. Młyny Stoisław są firmą z naszego regionu, stąd szczególna okazja by móc się wzajemnie wspierać i cieszyć z korzyści tej współpracy -  dodał Roman Granosik, Prezes Piłka Ręczna Koszalin SA.   W najbliższym czasie kibiców koszalińskich szczypiornistek czekają kolejne emocje. Serdecznie zapraszamy od oglądania w TVP Sport spotkań drużyny Młyny Stoisław Koszalin, jakie zaplanowano na 6 listopada o godz. 18:00 z zespołem KPR Kobierzyce i 13 listopada o godz. 16:45 z EKS Start Elbląg. Niestety mecze te, w związku z trudną sytuacją epidemiologiczną, będą odbywały się bez udziału publiczności w hali. Niemniej jednak gorąco zachęcamy do oglądania naszej drużyny i kibicowania przed telewizorami.
20 Września 2020 godz. 7:10
Art za superligakobiet.pl

Superliga PGNiG: Eurobudu JKS Jarosław - Młyny Stoisław Koszalin 24:24, 3:5 p.k. (14:15)

Pierwszy mecz domowy w sezonie 2020/2021 PGNiG Superligi Kobiet nie ułożył się po myśli drużyny z Podkarpacia. O wygranej w meczu Eurobudu JKS Jarosław i Młyny Stoisław Koszalin zadecydowały rzuty karne. Kluczowa okazała się końcówka spotkania, gdzie drużyna gospodyń straciła w ciągu kilku minut czteropunktową przewagę. Spotkanie 2. serii PGNiG Superligi Kobiet w Jarosławiu otworzyły gospodynie. Choć w dwóch kolejnych akcjach miały okazję do zwiększenia prowadzenia, nie udało im się wyprowadzić skutecznych kontrataków. Sytuację wykorzystały zawodniczki z Koszalina. Po serii niecelnych rzutów z jednej i drugiej strony, dopiero w 6. minucie tablica wyników pokazywała wynik 2:1 na korzyść przyjezdnych. Minutę później, pierwszy celny rzut na swoim koncie zapisała obrotowa Eurobudu JKS Jarosław – Sylwia Matuszczyk. W 10. minucie meczu Jarosławianki przegrywały 3:4. Chwilę później, po pierwszym rzucie karnym w tym spotkaniu wykonanym przez Valentinę Nestsiaruk, a także po jej świetnym kontrataku, gospodynie uzyskały chwilową przewagę (6:5).  W 15. minucie spotkania Nestsiaruk znów celnie trafiła do bramki, a Małgorzata Ciąćka obroniła rzut zawodniczki z Koszalina. Za drugim razem lepsza okazała się już prawoskrzydłowa zespołu gości – Natalia Volovnyk. W odwecie, dobrze zaprezentowała się Aleksandra Szymborska (9:8). Świetna dyspozycja obrotowej jarosławskiego zespołu Sylwii Matuszczyk była okazją do powiększenia przewagi. Wywalczony przez nią rzut karny wykonywała Valentina Nestsiaruk, ale bramkarce zespołu z Koszalina Aleksandrze Krebs udało się go wybronić. Dzięki dobrej grze obrotowej Młynów Stoisław Koszalin Hannie Rycharskiej, zespół gości wyszedł na dwupunktowe prowadzenie. W 23. minucie meczu szkoleniowiec jarosławskiej drużyny Reidar Moistad poprosił o czas. Po nim, piłkę przechwyciły Koszalinianki, a konkretnie zawodniczka z numerem 7 na koszulce – Anna Mączka (9:12). Złą passę zespołu Czarno-niebieskich przerwały dwa rzuty karne, których autorką była Martyna Żukowska. Nie byłoby to możliwe bez świetnych interwencji w obronie Sylwii Matuszczyk. Dobrą dyspozycję znów potwierdziła Karolina Szczurek. Bramkarce zespołu z Jarosławia udało się wyłapać mocny rzut przeciwniczek. W końcówce pierwszej połowy, po faulu Katarzyny Kozimur, boisko opuściła na chwilę Hanna Rycharska. Gra punkt za punkt zakończyła pierwsze trzydzieści minut meczu, a zespół z Koszalina był o jedną bramkę lepszy. Zadecydowała końcówka  Drugą połowę spotkania od celnego rzutu rozpoczęła Martyna Żukowska (15:15). Drużyny szły „łeb w łeb”. Po kilku niewykorzystanych okazjach bramkę numer 17 dla zespołu z Jarosławia zdobyła Olesia Parandii. W 36. minucie meczu szkoleniowiec Młynów Stoisław Koszalin Adrian Struzik poprosił o czas. Gorszy moment drużyny Eurobudu JKS wykorzystały przeciwniczki i doprowadziły do remisu (17:17). Na objęcie prowadzenia nie pozwoliła Karolina Szczurek. Popisała się dwiema obronami. Tuż po nich skuteczne akcje wyprowadziły w polu jej koleżanki z drużyny – Julia Pietras i Martyna Żukowska, a zespół z Jarosławia prowadził jedną bramką (19:18). Twarda gra w obronie nie pozwalała przyjezdnym na zmniejszenie dystansu punktowego i zdobycie przewagi. Karolina Szczurek wybroniła kolejny rzut, a kilka sekund później piłka wylądowała w bramce gości po szybkiej kontrze z udziałem Katarzyny Kozimur. Przy wyniku 21:18 trener Adrian Struzik poprosił o kolejny czas. Po krótkiej przerwie, Karolina Szczurek aż trzy razy z rzędu nie pozwoliła na zdobycie punktów drużynie z Koszalina. Dwie interwencje w obronie Katarzyny Kozimur, a następnie rzuty karne zakończone dwoma celnymi trafieniami Martyny Żukowskiej, dały gospodyniom czteropunktową przewagę. Po czasie, o który w 55. minucie poprosił Reidar Moistad, Czarno-niebieskie straciły w ciągu czterech minut całą zaliczkę punktową. O zwycięstwie miały więc zadecydować rzuty karne. Ostatecznie, lepsze w tej decydującej partii okazały się zawodniczki Młynów Stoisław Koszalin.  Eurobud Grupa JKS Jarosław kolejne spotkanie rozegra na wyjeździe, 27 września (niedziela) o 16.00. Przeciwnikiem będzie MKS Piotrcovia Piotrków Trybunalski.  Eurobud Grupa JKS Jarosław – Młyny Stoisław Koszalin 24:24, 3:5 p.k. (14:15)  Eurobud Grupa JKS Jarosław: Matuszczyk 3, Nestsiaruk 5, Pietras 1, Żukowska 9, Szymborska 3, Kozimur 2, Parandii 1, Guziewicz, Donets, Strózik, Ciąćka (B), Szczurek (B).  I Trener: Reidar Moistad  II Trener: Monika Cholewa  Młyny Stoisław Koszalin: Urbaniak 3, Mączka 7, Volovnyk 4, Rycharska 2, Smolinh 4, Andriichuk 2, Somionka 2, Zimny, Grobelska, Kowalik, Nowicka, Boryslawska, Krebs (B), Filończuk (B).  I Trener: Adrian Struzik  II Trener: Waldemar Szafulski