W ostatnich latach daje się zauważyć, że kultura zajmuje ważne miejsce w publicznej debacie. Podczas dyskusji na jej temat porusza się wiele zagadnień - od aktywności artystycznej, poprzez środki wyrazu, oczekiwania odbiorców, aż do problemów dotyczących finansowania działalności kulturalnej, nakładów na kulturę, komercjalizacji czy przepisów prawnych.
Pierwszy Kongres skupi się nad tym, jaka jest koszalińska kultura oraz jak i co w niej zmienić. Poszukiwanie odpowiedzi na powyższe pytania to najważniejsze zadanie KKK. W swoim założeniu Kongres ma stać się platformą dialogu środowiska ludzi kultury, biznesu i nauki, a także źródłem inspiracji, utwierdzającym w przekonaniu o własnych możliwościach i sile działania.
Koszaliński Kongres Kultury poprzedziły cztery panele przedkongresowe, które zostały przygotowane na bazie diagnozy stanu kultury pn. „DNA Miasta. Koszalin2016". Wnioski i postulaty, które wyłoniły się podczas odbywającej się na nich dyskusji są materiałem wyjściowym do obrad kongresowych.
Wstęp na panele jest wolny. Przewidziane są pytania publiczności. Każdy może być współtwórcą programu rozwoju kultury w Koszalinie.
Natomiast I Koszaliński Kongres Kultury odbędzie się w dniach 14 i 15 października w pomieszczeniach Centrum Kultury 105. Rejestracja, Regulamin Kongresu oraz inne informacje na www.koszalin.pl, zakładka: Koszaliński Kongres Kultury.