Na wystawie będzie można zobaczyć m.in. oryginalny miecz katowski, tasaki, kajdany, a także replikę krzesła tortur i dyb.
Warto wiedzieć, że sam Domek Kata jest najstarszą zachowaną w Koszalinie kamieniczką wzniesioną w stylu gotyckim w drugiej połowie XV wieku. Odsłonięta podczas prac konserwatorskich w latach 1956-58 frontowa, gotycka elewacja, pochodzi z II poł. XV w.
W 1481 r. miasto otrzymał od biskupa Marinusa prawo karania śmiercią każdego schwytanego na rozboju na terenie Pomorza Środkowego. Sceną dla wymierzania takich kar stał się rynek miejski. Częściej niż po karę gardła sięgano po środki polubowne.
Po raz ostatni wyrok śmierci wykonano w Koszalinie publicznie w 1856 r. Kat mieszkał tu wraz z rodziną aż do lat 30. XX wieku.
Z koszalińskim katem związana jest legenda o nieszczęśliwej miłości Liny – córki kata Wilhelma – do Jana. Komiks „Lina – córka kata” będzie dostępny na wystawie.
Organizator: CK105. Współpraca: Muzea w Koszalinie i Darłowie, Archiwum Państwowe w Koszalinie, Salon Meblowy „W-W MEBLE”, Galeria EMKA.
30 czerwca – 28 sierpnia, wystawa historyczno-edukacyjna w Domku Kata, ul. Grodzka pn - pt w godz. 11:00 – 16:00 (wstęp o pełnych godzinach). Bilety: grupy zorganizowane pow. 10 osób – 2 zł, bilet pojedynczy – 4 zł.