WYSTAWY STAŁE
WYSTAWY CZASOWE
„Portret Magiczny” - Wystawa prac Stanisławy Sierant. Wernisaż: środa 1 czerwca . Godz. 12:00
„Foto daje moment, portret momentów sumę” napisał Norwid. Stanisława Sierant zajmuje się portretem od czasów nauki w bydgoskim Liceum Plastycznym. Wizerunkowi dzieci poświęciła ponad 20 lat życia i temat ten stał się jej własnym tematem, znakiem rozpoznawczym. Mimo, że wypełnianie swego dorobku jednym tylko motywem zdaje się być ryzykowne i niesie możliwość nudy czy monotonii, pani Stanisława zdaje się temu przeczyć. Każdy portret ma odrębny ładunek emocjonalny a bogactwo garderoby, fryzur, rekwizytów przełamuje konwencję zwykłego tylko przedstawienia. Pani Stanisława wypracowała indywidualny zunifikowany styl polegający na frontalnym przedstawieniu modela na osi płótna, bez widocznych rąk, z twarzą zazwyczaj en face. Malarka jest wnikliwym obserwatorem swoich małych modeli, w swoich obrazach ujawnia precyzyjną analizę stanu emocjonalnego i charakteru dziecka, a każdy portret jest przedstawieniem tego właśnie jednego jedynego malca. Oglądając obrazy pani Stanisławy możemy doświadczyć poznania temperamentu, wyobraźni, cech, bagażu doświadczeń małego modela. Dodatkowo malarka podkreśla cechy charakterystyczne w niemal karykaturalny sposób, i tak widzimy na przykład wielkie oczy, odstające uszy, pucołowatość twarzy, co dodatkowo wzmaga poczucie autentyczności kontaktu artystki z modelem. Sylwetki dzieci wydobywane są przez światło z neutralnego tła, które zazwyczaj jest w kolorze modela, zróżnicowane jednak walorowo.
Stanisława Sierant stosuje w swojej pracy malarstwo olejne, akrylowe i akwarelowe a także pastel. W 2014 roku otrzymała nagrodę na Ogólnopolskim Biennale Malarstwa w Dąbrowie Górniczej. Brała udział w wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą (m. in. w Bytowie, Chojnicach, Człuchowie, Mogilnie, Warszawie, Wrocławiu, Gorzowie Wielkopolskim, Paryżu, Niemczech, Francji). Odznaczona medalem „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.
Wystawa potrwa miesiąc.
Świat ołowianych żołnierzyków - Wernisaż: czwartek 9 czerwca, godz. 11:00
Któż (przynajmniej spośród trochę "starszego" pokolenia), nie słyszał o jednej z baśni Jana Christiana Andersena, pt. "Dzielny ołowiany żołnierzyk"?! To właśnie ta, wzruszająca w swej istocie, opowieść, obok zakupionego na aukcji antykwarycznej autentycznego katalogu firmy produkującej formy do samodzielnego, domowego odlewania figurek takich żołnierzyków, z pocz. XX w., stały się podstawą pomysłu zorganizowania tej wystawy.
Historia tego typu obiektów, wytwarzanych dla celów kulturowych, czy też – jak byśmy dziś powiedzieli: edukacyjnych, jest bardzo odległa i sięga .... starożytności! Na dobre jednak wojskowe figurki historyczne, w miniaturowej skali prezentujące wojaków z rożnych epok, upowszechniać zaczęły się w XIX w. - początkowo jako figurki płaskie, a dopiero z końcem tegoż stulecia i pocz. XX w. pojawiły się pierwsze próby wytwarzania figurek pół-, bądź pełnoplastycznych. Obecnie ołowiane, bądź cynowe figurki żołnierzyków są nie tyle zabawkami, ile przedmiotem kolekcjonerstwa historycznego, w którym dąży się do maksymalnie wiernego odwzorowania szczegółów i barw dawnych (i współczesnych także) ubiorów wojskowych. Na wystawie zaprezentowane zostaną: katalogi form i figurek żołnierzyków, formy i figurki – poczynając od tych najstarszych zachowanych w zbiorach (czyli z lat 20. i 30. XX w.), po współczesne, wysokiej jakości wyroby kolekcjonerskie, a także figurki z tworzyw sztucznych – będące kopiami autentycznych figurek ołowianych. (Tworzą one swoisty "pomost" między tradycyjną figurką ołowianą/cynową, a zupełnie nam współczesną wytwórczością medalierskich i kolekcjonerskich figurek plastikowych.)
Pokazane na wystawie eksponaty pochodzą z kolekcji: dr. Tomasza Katafiasza ze Słupska (Muzeum w Koszalinie) i mgr. Tomasza Klauzy z Witaszyc (Muzeum Napoleońskie – Pałac w Witaszycach).
Dodatkową atrakcją będzie pokaz odlewania figurek z cyny (z użyciem starych form metalowych oraz wytwarzanych współcześnie z kauczuku), a nawet... możliwość samodzielnego odlewu, pod kierunkiem komisarza wystawy, dr. T. Katafiasza.
Cossalin ad fontes. Historyczny Koszalin w najstarszych przekazach źródłowych - do 11 lipca - Wstęp na wystawę jest bezpłatny.
Rok 2016 jest szczególnie ważną rocznicą w dziejach Koszalina. Mija bowiem dokładnie 750 lat od chwili kiedy biskup kamieński nadał prawa miejskie osadzie u stóp Góry Chełmskiej. 23 maja 1266 roku dwóch zasadźców, Markward oraz Hartman, otrzymali sto łanów ziemi, na której zorganizować mieli nowe miasto.
Przez kolejnych 750 lat Koszalin trwał nieprzerwanie w tym samym miejscu. Z biegiem lat zmieniała się zabudowa, rozwijały rzemiosła, przybywali kupcy z całego regionu. Miasto również uzyskiwało stopniowo coraz większą samodzielność polityczną i sądowniczą. Naszego miasta nie omijały również katastrofy, naturalne bądź łączące się z kolejnymi wojnami. Dzięki jednak uporowi i wytrwałości kolejnych mieszkańców Koszalin zawsze szybko przezwyciężał kłopoty.
Z okazji majowego Jubileuszu Muzeum w Koszalinie oraz Archiwum Państwowe w Koszalinie organizują wspólną ekspozycję, na której będą prezentowane źródła dotyczące naszego miasta. Z jednej strony będą to akty pisane, wypożyczone z archiwum w Greifswaldzie, w którym są do tej pory przechowywane, z samym aktem lokacji z 23 maja 1266 roku. Oprócz niego pokazanych zostanie kilkanaście innych dokumentów, dzięki którym w średniowieczu miasto otrzymało swój charakter. Kształtowały one jego przestrzeń, regulowały kwestie prawne, nadawały kolejne przywileje gospodarcze.
W klimat czasów, w których rodził się Koszalin, wprowadzą także eksponaty zdobyte w trakcie prac archeologicznych. Już od 15 lat na koszalińskim Starym Mieście organizowane są przy okazji każdej inwestycji wykopaliska. Ich efektem jest odsłonięcie fragmentów dawnej zabudowy oraz zebranie wielu tysięcy fragmentów przedmiotów używanych przez koszalinian na przestrzeni wieków. Z tych odkrytych szczątków rekonstruujemy minioną rzeczywistość – jak wyglądało nasze miasto, jak trwało i jak się zmieniało. Odtwarzamy również przedmioty jakimi na co dzień posługiwali się mieszkańcy grodu leżącego u stóp Góry Chełmskiej. Wśród nich są naczynia używane w kuchni i na stole, ozdoby, narzędzia używane przez rzemieślników czy przedmioty zbytku. Zaprezentowane będą one w trzech wykreowanych na ekspozycji przestrzeniach. Będzie to przestrzeń prywatna, publiczna i sakralna. Z wszystkimi wiążą się różne znaleziska archeologiczne oraz zabytki. Przestrzeń prywatna to domena występujących masowo naczyń oraz prostylos narzędzi używanych w codziennych zajęciach. Przestrzeń publiczna to w przypadku dawnych miast głównie rynek, od wytyczenia którego rozpoczynano z reguły wyznaczanie ich kształtu. Do czasów niemalże nam współczesnych rynek to plac targowy, ale również miejsce wykonywania wyroków czy ogłaszania praw. Ostatnią przez nas zaprezentowaną będzie przestrzeń sakralna, która nierozerwalnie związana była z mieszczanami, ich życiem i śmiercią. Większość z prezentowanych zabytków nigdy jeszcze nie była pokazywana szerszej publiczności.
Zwiedzanie wystawy z kuratorem archeologiem Andrzejem Kuczkowskim.
Ilość miejsc na zwiedzanie kuratorskie jest ograniczona do 20 osób na grupę. Istnieje możliwość rezerwacji miejsca pod numer telefonu (94) 343 20 11 lub pod adresem mailowym buzialkowska@muzeum.koszalin.pl
Zabytek Miesiąca - od 1 czerwca - Sztylet krzemienny
W czerwcu zaprezentowany zostanie sztylet krzemienny z miejscowości Borkowo. Został on odkryty na cmentarzysku grobowców megalitycznych. Znaleziony jeszcze przed wojną, oprócz sygnatury polskiej, posiada również poniemiecki numer inwentarzowy. Zabytek będzie można oglądać przez cały czerwiec w budynku wystawy archeologicznej „Pradzieje Pomorza”.
IMPREZY
Jarmark Jamneński - niedziela 5 czerwca, godz. 11:00-17:00
Pracownicy Muzeum w Koszalinie zapraszają na pierwszy tegoroczny Jarmark jamneński, który odbędzie się 5 czerwca na dziedzińcu Muzeum przy ul. Młyńskiej, w godzinach 11:00 – 17:00. W ofercie, m.in. rzeźba w drewnie, malarstwo, haft, koronka, biżuteria, witraże, ceramika, gałgankowe przytulanki, zdrowa żywność – w tym domowy chleb, wędliny i miody. Wśród uczestników będą także członkowie Krajowego Bractwa Literackiego. Jak zwykle będzie można wykonać zdjęcie w pięknym, jamneńskim „monidle”.
Jarmarkowi towarzyszyć będą występy amatorskich zespołów folklorystycznych, które do wspólnego śpiewania zaprosiły koszalińskie Stokrotki Nowobramskie w ramach III Letniego Przeglądu Twórczości Ludowej „Na ludową nutę” Seniorzy dla Koszalina. Przeglądowi patronuje Prezydent Koszalina – Piotr Jedliński i Wicemarszałek Województwa Zachodniopomorskiego – Tomasz Sobieraj.
Giełda kolekcjonerska - sobota 11 czerwca, godz. 11:00–14:00
Impreza cykliczna, odbywająca się w każdą drugą sobotę miesiąca, podczas której swoje zbiory prezentują kolekcjonerzy indywidualni oraz członkowie stowarzyszeń skupiających miłośników historii. Zgłoszenia udziału kolekcjonerów przyjmowane są nie później niż trzy dni przed datą spotkania, tel. 94 343 20 11
Edukacja
„Cztery Pory Tradycji”, program edukacyjny - 31 maja – 24 czerwca.
Pracownicy Muzeum w Koszalinie zapraszają dzieci i młodzież do wzięcia udziału w III części programu edukacyjnego „Cztery Pory Tradycji” poświęconego polskim zwyczajom i obrzędom.
Tematy zajęć:
1. Od ziarenka do bochenka (ok. 40 minut)
Połączenie wiedzy teoretycznej dotyczącej procesu powstawania pieczywa z prezentacją zabytkowych przedmiotów związanych z młynarstwem i pieczeniem chleba
2. Noc świętojańska (do 20 minut)
Przybliżenie tradycji obchodów nocy świętojańskiej
Udział w zajęciach prowadzonych w ramach programu „Cztery pory tradycji” jest bezpłatny.
„Przedszkolaczek ci ja, czyli zabawy z tańcem, muzyka i piosenką”, dziecięcy przegląd folklorystyczny – sobota, 11 czerwca, godz. 11:00–14:00
Wychowankowie przedszkoli z Koszalina i okolic zaprezentują polskie tańce narodowe i ludowe.
Lato w muzeum - 27 czerwca – 19 sierpnia.
Zajęcia plastyczne dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych, prowadzone przez artystów i muzealników.
INFORMACJE OGÓLNE
Muzeum w Koszalinie
ul. Młyńska 37
tel. 094 343 20 11
Muzeum jest czynne dla zwiedzających od godz. 10:00 do 17:00.
Ceny:
bilet normalny (1 osoba) - 10 zł
bilet ulgowy (1 osoba) - 8 zł
bilet rodzinny (minimum 1+1: osoba dorosła i dziecko) - 5 zł (za 1 osobę)
bilet zbiorowy dla grup powyżej 14 osób - 5 zł (za 1 osobę)
bilet wstępu na jedną wystawę (1 osoba) - 5 zł
oprowadzanie (po uprzednim zgłoszeniu) - 50 zł
lekcja muzealna - 50 zł
lekcja muzealna poza miastem - 60 zł
bilet wstępu dla posiadaczy Koszalińskiej Karty
Dużej Rodziny i Koszalińskiej Karty Seniora (1 osoba) - 1 zł