Ogólnopolska akcja Narodowe Czytanie pod patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej została zainaugurowana w 2012 roku. Głównym jej celem jest popularyzacja czytelnictwa oraz wzmocnienie poczucia narodowej tożsamości poprzez kontakt z największymi dziełami polskiej literatury.
Koszalińska Biblioteka Publiczna od początku zaangażowała się w tę pożyteczna akcję. W duchu założeń inicjatorów, pierwszym dziełem czytanym wspólnie była nasza epopeja narodowa - „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza. Koszalińska książnica zorganizowała czytanie w dwóch galeriach handlowych Atrium i EMKA by dotrzeć szczególnie do osób nieczytających albo czytających sporadycznie.
Fragmenty „Pana Tadeusza” przeczytali wówczas przedstawiciele władz samorządowych z prezydentem Piotrem Jedlińskim na czele, radni, dyrektorzy instytucji miejskich, młodzież z II LO w Koszalinie, odwiedzający galerię handlową mieszkańcy Koszalina. Ponadto „Pana Tadeusza” można było posłuchać w autobusach komunikacji miejskiej.
W 2013 roku Narodowe Czytanie odbyło się na placu przed biblioteką. Młodzież zrzeszona w Studium Poezji i Piosenki im. pp. Ziembińskich przeczytała z podziałem na role „Pana Jowialskiego” Aleksandra Fredry. Obecne w tekście wierszowane bajki z morałem były odczytywane przez przedstawiciele władz miasta, chętnych przechodniów i zaprzyjaźnionych czytelników.
W 2014 roku w galerii handlowej EMKA w ramach Narodowego Czytania usłyszeliśmy fragmenty Trylogii Henryka Sienkiewicza. Lektury podjęli się przedstawiciele władz miasta, radni, młodzież ze Studium Poezji i Piosenki im. pp. Ziembińskich, odważniejsi czytelnicy biblioteki. Liczni przechodnie z zakupami śledzili występy z galerii przy schodach.
Czwartą edycję Narodowego Czytania w Koszalinie organizują wspólnie Koszalińska Biblioteka Publiczna, Teatr Propozycji Dialog im. Henryki Rodkiewicz i Restauracja City Box. Zapraszamy do wspólnego czytania 5 września w godz. 12.00-15.00 do restauracji CITY BOX na Rynku Staromiejskim w Koszalinie.
Fragmenty „Lalki” Bolesława Prusa przeczytają aktorzy z Teatru Propozycji DIALOG, gotowość czytania wyraził też prezydent Piotr Jedliński. Wszystkich serdecznie zapraszamy do zatrzymania biegu codziennych spraw i wysłuchania choćby fragmentu pięknie czytanej przez naszych aktorów „Lalki” Bolesława Prusa. Tradycyjnie zapraszamy również do aktywnego udziału w czytaniu, na odważnych czekają wybrane fragmenty do przeczytania.
Jak podkreślają inicjatorzy projektu „ Lektura książek nie tylko pogłębia wiedzę, ale rozwijając wyobraźnię, sprawia, że wzrastają nasze kompetencje i możliwości oddziaływania na świat. Aby z roku na rok poziom czytelnictwa w Polsce wzrastał, konieczne jest stworzenie ponadpokoleniowej wspólnoty czytelników, pielęgnujących tę piękną i pożyteczną aktywność.”
Szczegółowy program poniżej: