Artysta urodził się 13 września 1894 w Łodzi, zmarł 27 grudnia 1953 w Zakopanem. Był poetą, pisarzem, autorem wodewili, skeczy, librett operetkowych i tekstów piosenek. Przeszedł do historii polskiej literatury jako najpopularniejszy poeta dwudziestolecia międzywojennego. Współzałożyciel kabaretu literackiego „Pod Picadorem” i grupy poetyckiej „Skamander”.
Współpracował tygodnikiem „Wiadomości Literackie”. Tłumaczył poezję rosyjską, francuską, i niemiecką.
Swoja twórczość podpisywał czterdziestoma pseudonimami m.in. Oldlen, Tuvim, Schyzio Frenik, Wim, J. Wim, Pikador, Roch Pekiński.
Rok 2013 w Polsce, uchwałą Sejmu RP VII kadencji z 7 grudnia 2012, ogłoszony został Rokiem Juliana Tuwima.
Rocznicowe czytanie poezji jest inicjatywą poetki Aliny Bożyk z Nowego Sącza, Patrycji Klary z Gorzowa Wielkopolskiego oraz Yvette Popławskiej z Belgii. W różnych miastach Polski oraz Belgii, o tej samej porze w różnych środowiskach odbywa się czytanie wierszy.
Koszalińska Grupa Poetycka przyłącza się do tej inicjatywy. Chęć czytania poezji zadeklarowały: Lech Kamiński, Krystyna Pilecka, Andrzej Badowski, Anna Żabińska, Stanisława Schreuder, Agnieszka Miszczor, Regina Adamowicz i Grażyna Piekarewicz. Wiersz „Lokomotywa” i „Spóźniony słowik” zadeklamuje Julia Marciniak, uczennica VI klasy szkoły muzycznej w Koszalinie. O artyście opowie Krystyna Pilecka.
Wieczór poetycki odbędzie się w środę, 10 czerwca o godzinie 18:00. Wstęp wolny.