Roman Perucki ukończył gdańską Akademię Muzyczną w klasie organów Leona Batora w 1986. Uczestniczył w mistrzowskich kursach organowych w kraju i za granicą. Od 1997 profesor gdańskiej Akademii Muzycznej oraz w Zespole Szkół Muzycznych w Gdańsku. Jest Dyrektorem Naczelnym Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku. Z jego inicjatywy powstało Gdańskie Centrum Muzyczno - Kongresowe, zarazem siedziba Filharmonii. Prezes Pomorskiego Stowarzyszenia „Musica Sacra”, z którym organizuje, m.in. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Katedrze Oliwskiej (jeden z najsłynniejszych w świecie), Międzynarodowy Konkurs Organowy im. J. P. Sweelincka w Gdańsku, cykl koncertów „Bliżej Bacha”, koncerty z okazji Jarmarku św. Dominika w kościele oo. Dominikanów w Gdańsku oraz festiwale organowe w kościołach Pomorza Gdańskiego. Prowadzi kursy mistrzowskie w Niemczech, Francji, Portugalii, Rosji, Meksyku oraz wykłady w uczelniach i szkołach muzycznych na terenie całej Polski. Jest jurorem wielu międzynarodowych konkursów organowych. W swoim dorobku ma już ponad 2000 recitali.
Koncertował w najsłynniejszych katedrach i salach koncertowych świata, m.in. w Notre Dame, katedra w Gandawie, Mariinsky Theater, sala koncertowa The UANL Symphony Orchestra w Monterrey. Koncertuje w Polsce, w niemal wszystkich państwach Europy. Występuje także w Japonii, Chinach, Australii, Meksyku i USA. Dużą część koncertów wykonuje wspólnie ze swoją małżonką, skrzypaczką Marią Perucką. Jest I organistą Archikatedry Oliwskiej. Od 1999 prezes Stowarzyszenia Miłośników Archikatedry Oliwskiej. Dokonał licznych nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji, a także nagrań płytowych. Jego płytę Messe pour les paroisses Fr. Couperina, Bohdan Pociej uznał w „Ruchu Muzycznym” za najlepsze nagranie roku 1991 wydane w Polsce, zaś II płyta Oliwska nominowana była do nagrody Fryderyka. W swoim dorobku posiada platynową płytę, wydaną w 1998, liczne odznaczenia i nagrody, w tym najwyższe odznaczenia papieskie: Pro Eclessiae et Pontifice, przyznane przez Ojca Świętego Jana Pawła II, a także Order św. Sylwestra nadany przez Papieża Benedykta XVI. W 2005 uzyskał złotą odznakę Zasłużony dla Kultury Polskiej. W 2007 otrzymał Pomorską Nagrodę Artystyczną – Gryfa Pomorskiego za rok 2006 oraz nagrodę Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki.
Zespół wokalny BORNUS CONSORT jako pierwszy w Polsce, podjął próbę historycznej rekonstrukcji brzmienia dawnego zespołu wokalnego, według najlepszej wiedzy historycznej, wzbogaconej o własne badania nad traktatami, muzycznymi zapisami rękopiśmiennymi i starodrukami. Pionierskie wykonania polskiej muzyki przełomu XVI i XVII wieku weszły dziś do kanonu polskiej fonografii. Zainteresowania Bornus Consort stopniowo ewoluowały w kierunku muzyki wcześniejszej. Pierwszym znaczącym przedsięwzięciem w kierunku średniowiecza było wystawienie w Teatrze Wielkim w Warszawie w 1984 roku XIII-wiecznego dramatu liturgicznego Ludus Danielis. Spektakl ten, grany następnie stukrotnie w całej Europie, był początkiem intensywnych poszukiwań w tej dziedzinie. Dziś zespół zajmuje się głównie monodią liturgiczną XIII stulecia. Pogłębiona praca nad średniowiecznymi technikami wokalnymi, studia nad modalnością, czyli zapomnianą w kulturze zachodniej sztuką śpiewu jednogłosowego, ścisła współpraca ze śpiewakami tradycyjnymi, poznawanie żywych tradycyjnych liturgii i sposobów ich śpiewania, ukazało śpiewakom zupełnie nową perspektywę podejścia do sztuki wokalnej w ogóle. Bogatsi w te doświadczenia, powracają niekiedy do wielogłosowej muzyki późniejszej, uzyskując z reguły nowy i wciąż zaskakujący kształt interpretowanych dzieł.
Koncert rozpocznie się wyjątkowo o godzinie 20:15. Bilety w cenie 10 zł i 15 zł do nabycia w kasie Filharmonii Koszalińskiej w godzinach 11-15:00 lub na godzinę przed koncertem w katedrze NMP.