Ekspozycja złożona będzie z 8 plansz dotyczących poetów powstania, ich życia i twórczości oraz 6 plansz poświęconych chronologii wydarzeń w czasie powstania. Ponadto na wystawie znajdą się wydruki odezw i plakatów powstańczych oraz rysunków satyrycznych z tego okresu.
Ekspozycja przybliży, nieco już zapomnianych, poetów pokolenia Kolumbów rocznik 1920, takich jak Krzysztof Kamil Baczyński, Tadeusz Gajcy, Andrzej Trzebiński, Leon Zdzisław Stroiński, Wacław Bojarski i in. w realiach sierpnia 1944 r.
Bardzo ciekawą część wystawy stanowią antyhitlerowskie rysunki satyryczne.
Otwarcie uświetni projekcja filmu Pawła Kędzierskiego „Powstanie zwykłych ludzi”. Film rozpoczyna się archiwalnymi zdjęciami pięknej, tętniącej życiem przedwojennej Warszawy. Ten idylliczny obraz przerywa wkrótce dźwięk syreny alarmowej... nadchodzą czasy okupacji hitlerowskiej. Mijają lata, wojna zbliża się do punktu kulminacyjnego. W Warszawie wybucha powstanie.
Wielkim walorem filmu jest pokazanie powstania warszawskiego takim, jakim było ono dla zwykłych mieszkańców stolicy. Reżyser filmu zebrał od cywilnych uczestników powstania ich osobiste wspomnienia, które posłużyły do zbudowania barwnej, wielowątkowej, pozbawionej patosu filmowej opowieści o dniu codziennym Warszawy w dniach powstania. Zwykli mieszkańcy stolicy, choć nie byli powstańcami i nie walczyli na barykadach, również byli cichymi bohaterami tego niepodległościowego zrywu. To również oni dzielili początkową radość z wywalczonej na kilku ulicach wolności oraz, zwłaszcza, rozpacz, kiedy z miasta zostały zgliszcza.
W filmie z bezpośrednich relacji poznajemy losy mieszkańców zasypywanych piwnic oraz podwórek zamienionych w cmentarze. To tych ludzi po klęsce powstania gnano przed czołgami, wysiedlano, wywożono do obozów. To ich zginęło najwięcej. Wypowiedzi przeplatane są zdjęciami i filmami archiwalnymi. Film kończą ujęcia doszczętnie zrujnowanego po powstaniu miasta.
Otwarcie rozpocznie się o godzinie 13:00 w Galerii Region. Wystawa potrwa do końca sierpnia.