Świnoujście będzie gospodarzem wyjątkowego wydarzenia. Na Mistrzostwa Polski w ratownictwie morskim przyjadą najlepsi zawodnicy z całej Polski. Jeżeli chcesz zobaczyć widowiskowe konkurencje, w których będą rywalizować, chcesz dowiedzieć się co to jest Surf dash - nie może zabraknąć Cię na plaży „Uznam” w sobotę i niedzielę (od godz. 10.30). Jeżeli sam chcesz dać upust emocjom sportowym, zbierz zespół i weź udział w Terminaliadzie, czyli mistrzostwach polski plażowiczów! Przygotuj się na wyścigi kulą zorbingową, pływanie water rollerem i jazdy na skimboardzie! W sobotę i w niedzielę obok areny Mistrzostw Polski w ratownictwie morskim, na plaży.
Celem zawodów jest przygotowanie ratowników do działań ratowniczych na kąpieliskach morskich, promowanie zasad bezpiecznego pływania, kąpieli wodnej i uprawiania sportów wodnych. Umożliwienie ratownikom wodnym rywalizacji sportowej, a także standaryzacja sprzętu ratowniczego i technik ratowniczych na kąpieliskach morskich.
Organizatorami zawodów Mistrzostw Polski w ratownictwie morskim są: Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, Ośrodek Sportu i Rekreacji Wyspiarz Świnoujście, Związek Sportowy Ratownictwa Wodnego. W zawodach przewiduje się udział 120 zawodników – ratowników WOPR. Patronami Mistrzostw są: Wojewoda Zachodniopomorski Marek Tałasiewicz, Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz, Prezydent Miasta Świnoujście Janusz Żmurkiewicz.
W sobotę zawodnicy rywalizować będą w następujących konkurencjach: Bieg – Pływanie – Bieg, wyścig z pasem ratunkowym, wyścig ratunkowy z deską, surf dash, wyścig pływanie, flagi plażowe. W niedzielę odbędą się: wyścig Baltic race, wyścig ratunkowy z zasobnikiem z liną, wyścig z deską, sprint 90 m po plaży. - Każdego dnia będą odbywały się eliminacje i finały w poszczególnych konkurencjach. Zwycięską drużynę i dekorację Mistrzów Polski w ratownictwie morskim 2014 będzie można zobaczyć w niedzielę około godz. 16.15 – mówi Apoloniusz Kurylczyk, dyrektor zachodniopomorskiego WOPR.
Mistrzostwa to nie jedyne atrakcje, które będą czekały w ten weekend na plażowiczów w Świnoujściu. Na plaży Uznam, obok areny Mistrzostw, odbędzie się także organizowana przez Polskie LNG i WOPR Terminaliada. Ideą dwudniowej imprezy (19 i 20 lipca br.) jest przedstawienie w bardzo przyjazny, a miejscami również zabawny sposób procesów, jakie będą zachodziły w terminalu do odbioru skroplonego gazu ziemnego (LNG) w Świnoujściu. I tak, plażowicze będą mogli gaz: sprężać - wciskając do przezroczystego zbiornika piankowe piłki (im więcej, tym lepiej); transportować - za pomocą gigantycznego water rollera (kto bardziej precyzyjny); przesyłać do sieci - transportując go torem skimboardowym (kto pierwszy ten, lepszy). Zaplanowano także szereg innych atrakcji, m.in. wyścigi na czas gigantycznej, dmuchanej piłki po obwodzie zbiornika LNG (magazynowanie gazu) czy pompowanie balonów do odpowiedniej wielkości (rozprężanie gazu). - Na uczestników czeka wiele wyzwań, dużo atrakcji i moc nagród w trakcie zawodów – mówi Maciej Mazur, dyrektor Biura Komunikacji Korporacyjnej Polskiego LNG.
- Rywalizacja będzie trwała przez cały weekend od rana do wieczora, każdorazowo w 45-minutowych blokach, w trakcie których odbywać się będą wszystkie konkurencje. Mistrzostwa Polski w Ratownictwie Wodnym oraz Terminaliada są częścią programu „Bezpieczne Miasto”, realizowanego przez Polskie LNG we współpracy z WOPR i Fundacją Zawsze Bezpieczni. Projekt ma na celu podniesienia standardu bezpieczeństwa społeczności lokalnej i turystów odwiedzających kurort, jak również, stworzenie nowego standardu edukacyjnego mającego na celu wychowanie nowego pokolenia, świadomego potrzeby niesienia pomocy innym i potrafiącego w sposób kompetentny udzielać pierwszej pomocy.
W ramach programu przeszkolono m.in. 2238 uczniów ze 141 klas świnoujskich szkół z zasad udzielania pierwszej pomocy, a placówki wyposażono w odpowiedni sprzęt. Szkoleniami w ramach projektu zostały także objęte służby, m.in. 60 pielęgniarek z Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii, Izby Przyjęć i Bloku Operacyjnego Szpitala Miejskiego im. Jana Garduły w Świnoujściu, które wzięły udział w wysokospecjalistycznym kursie resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Dzięki niemu uzyskały Certyfikaty Amerykańskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Kolejne szkolenia obejmą 200 ratowników medycznych i funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej.