Gry i zabawy dla dzieci
Na najmłodszych uczestników w godzinach 11-17, w foyer dawnego kina Delfin, będą czekać m.in. warsztaty tworzenia kokard, składania wiatraczków i biżuterii w barwach narodowych czy malowanie buziek. W strefie zabaw i animacji będzie można sprawdzić swoją wiedzę dotyczącą Narodowego Święta Niepodległości, zakręcić kołem fortuny, pokolorować obrazki i stworzyć patriotyczny kolaż. Nie zabraknie słodkiego poczęstunku - waty cukrowej. Na dziedzińcu urzędu, od godz. 13, serwowany będzie także ciepły posiłek.
Wyjątkowe pokazy w „Delfinie”
Z okazji Narodowego Święta Niepodległości zaplanowano trzy seanse w dawnym kinie „Delfin” (wszystkie od 12 roku życia).
Pierwszy, „Szaleńcy” w reż. Leonarda Buczkowskiego z 1928 r., rozpocznie się o godz. 11. To jeden z najważniejszych polskich filmów w międzywojennej historii naszego kina. Głównymi bohaterami są trzej ochotnicy, młodzi „szaleńcy”, dzięki którym poznajemy nie tylko codzienność życia w koszarach, ale także realia walk na pierwszej linii frontu. Jest rok 1914. Praktykant Filipek i student Jerzy poznają się w punkcie rekrutacyjnym Legionów. Wysłani na front, gdzie dołącza do nich ziemianin Kazik, przejdą cały szlak bojowy – aż do walk roku 1920.
O godz. 14 będzie można obejrzeć film „Piłsudski”, reż. Michał Rosa, 2019 r. Jest rok 1901. Józef Piłsudski "Ziuk" (Borys Szyc) po brawurowej ucieczce ze szpitala psychiatrycznego ponownie staje na czele polskiego podziemia niepodległościowego. Nieugięty na polu walki, w życiu prywatnym poddaje się namiętności, rozdarty między dwiema kobietami jego życia. Przez zachowawczych członków Polskiej Partii Socjalistycznej uważany za terrorystę, Piłsudski wraz z najbliższymi współpracownikami nie cofnie się przed niczym – zamachami na carskich urzędników i najwyższych oficerów, szmuglowaniem bomb, zuchwałym napadem na pociąg, by osiągnąć swój cel: niepodległą Polskę.
Na zakończenie o godz. 17 „Szkice z Polski” (reż. Maurice Bekaert, 1923 r.) - archiwalne filmowe zapisy belgijskiego prawnika i handlowca z podróży po naszym kraju, którą odbył 100 lat temu, niedługo po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Taśmy z filmami zostały odkryte w belgijskich archiwach i przywrócone pamięci przez polskich specjalistów z Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego. Seansowi będzie towarzyszyła muzyka na żywo w wykonaniu kompozytorki, aranżerki i pianistki, laureatki konkursów kompozytorskich Liliany Kostrzewy. Wstęp przed filmem wygłosi dziennikarz i miłośnik klasyki filmowej Krzysztof Spór.
Wejściówki na seanse można odbierać od 3 listopada br. w Głównym Punkcie Informacyjnym Funduszy Europejskich, w siedzibie urzędu, przy ul. Piłsudskiego 40, pok. 024, w poniedziałek w godz. 8-16.30, od wtorku do piątku w godz. 8-15. Jedna osoba może odebrać maksymalnie 5 biletów. Ilość miejsc ograniczona.