Ekspozycji tej wyjątkowo nie towarzyszy katalog; w jego miejsce chcemy zaproponować coś wyjątkowego, mianowicie 𝗯𝗶𝗼𝗴𝗿𝗮𝗳𝗶𝗲̨ 𝗪ł𝗮𝗱𝘆𝘀ł𝗮𝘄𝗮 𝗧𝘂𝗿𝗼𝘄𝘀𝗸𝗶𝗲𝗴𝗼, pióra jego wnuczki Magdaleny, która jest także kuratorką wystawy. 𝗣𝗿𝗼𝗺𝗼𝗰𝗷𝗮 𝗸𝘀𝗶𝗮̨𝘇̇𝗸𝗶 „𝗪ł𝗮𝗱𝘆𝘀ł𝗮𝘄 𝗧𝘂𝗿𝗼𝘄𝘀𝗸𝗶. 𝗟𝗲𝗰́, 𝗽𝗶𝗼𝘀𝗲𝗻𝗸𝗼!” 𝗼𝗱𝗯𝗲̨𝗱𝘇𝗶𝗲 𝘀𝗶𝗲̨ 𝘄 𝗽𝗶𝗮̨𝘁𝗲𝗸 𝟭𝟱 𝘄𝗿𝘇𝗲𝘀́𝗻𝗶𝗮 𝗼 𝗴𝗼𝗱𝘇. 𝟭𝟴.𝟬𝟬 w siedzibie Muzeum przy ul. Młyńskiej 37-39.
Dlaczego warto poczytać o Turowskim? Bo jest to człowiek w Koszalinie uznany, ale koszalinianom wciąż mało znany. Wspominany dziś głównie jako twórca „Pieśni o Ziemi Koszalińskiej”, czyli hymnu miasta, który codziennie rozbrzmiewa z ratuszowej wieży, okazuje się być twórcą o zdumiewająco różnorodnym dorobku. Swoim barwnym życiorysem Turowski mógłby obdzielić co najmniej kilka osób, lekkością pióra zawstydzić niejednego słynnego pisarza, a siłą woli i pogodą ducha zaskoczyć wszelkiej maści malkontentów. Jego życie, biegnące przez kilka epok – od okresu zaborów, przez szalone lata dwudzieste, kryzysowe trzydzieste, trudny czas wojny, po PRL – to gotowy scenariusz na film!
Wielką wartością książki jest blisko półtorej setki ilustracji (fotografii oficjalnych, półoficjalnych i rodzinnych, kopii artykułów prasowych, dokumentów i nut), które na wystawie zmieściły się tylko w niewielkiej reprezentacji, a na co dzień skryte są w rodzinnym archiwum.
Na naszych Gości czekają egzemplarze w promocyjnej cenie, z autografem Autorki!
▫▫▫
𝗠𝗮𝗴𝗱𝗮𝗹𝗲𝗻𝗮 𝗧𝘂𝗿𝗼𝘄𝘀𝗸𝗮 urodziła się w 1976 r. w Koszalinie. Ukończyła szkołę muzyczną i liceum ogólnokształcące, następnie studiowała historię sztuki i anglistykę. Była dziennikarką, redagowała i pisała książki popularnonaukowe i wielotomowe opracowania biograficzne, realizowała tłumaczenia oraz dubbing. Jest autorką kilkudziesięciu audioprzewodników po różnych muzeach i miastach, pisze także audiodeskrypcje umożliwiające osobom z dysfunkcjami wzroku poznawanie muzealnych zbiorów.