Podczas pogrzebów pochowane zostaną prochy dzieci zmarłych w wyniku poronienia bądź martwego urodzenia. W przypadku, gdy z różnych powodów rodzice zrzekają się prawa do pochówku (najczęściej to problemy proceduralne, szok, brak świadomości swoich praw, trudności finansowe), obowiązek ten spada na gminę, gdzie znajduje się szpital z oddziałem ginekologiczno-położniczym. Na mocy uchwał poszczególnych rad miasta, pochówki te odbywają się dwa razy do roku.
W Koszalinie Msza św. w intencji rodziców po stracie dziecka w najbliższą sobotę 12 października o godz. 10.00 w kościele pw. św. Józefa Oblubieńca NMP (koło katedry), a uroczystości pogrzebowe na Cmentarzu Komunalnym rozpoczną się o godz. 11.30 w kaplicy. Pochowane zostaną prochy 101 dzieci. Pochówki dzieci utraconych w Koszalinie odbywają się dwa razy do roku od kwietnia 2011 r. Będzie to już osiemnasty pogrzeb dzieci utraconych, pozostawionych w koszalińskim szpitalu. Procedury pochówku udało się opracować dzięki kampanii społecznej „Nasze na zawsze”. Pochowano do tej pory prochy 3308 dzieci.
W Szczecinku również w najbliższą sobotę dziewiąty pogrzeb dzieci utraconych. Msza św. w intencji rodziców po stracie dziecka sprawowana będzie o godz. 12.00 w kościele pw. NNMP. Następnie o godz. 13.00 uroczystości pogrzebowe na Cmentarzu Komunalnym. Pochowane zostaną prochy 13 dzieci. Pochówek ma charakter ekumeniczny. W grobowcu pochowano już prochy 127 dzieci. Rocznie w Szpitalu w Szczecinku dochodzi do około 150 poronień.
Trzeci zbiorowy pogrzeb dzieci utraconych odbędzie się w Wałczu 15 października (wtorek) w obchodzony na całym świecie Dzień Dziecka Utraconego. Msza św. o godz. 14.00 w kościele pw. św. Mikołaja. Następnie ok. 14.45 dalsze uroczystości pogrzebowe w kaplicy na cmentarzu na Dolnym Mieście (przy ul. Gen. Andersa). Pochowane zostaną prochy 39 dzieci. Pogrzeb odbywa się na koszt gminy na mocy uchwały Rady Miasta z dnia 22 lutego 2018 roku. Pogrzeb będzie miał charakter ekumeniczny. Obecnie w grobowcu znajdują się prochy 107 dzieci.
Dziesiąty pogrzeb dzieci utraconych odbędzie się 19 października w Pile. Msza św. o godz. 11.00 w parafii św. Jana Bosko. Następnie, po Eucharystii uroczystości pogrzebowe na cmentarzu przy Pomniku Dzieci Utraconych. Do tej pory w Pile pochowano ciała 146 dzieci utraconych. Teraz pochowanych zostanie 22 dzieci. Pogrzeby te odbywają się dwa razy do roku na koszt gminy. To na mocy uchwały Rady Miasta z kwietnia 2013 roku. W pilskim szpitalu odnotowuje się około 190 poronień rocznie.
Również w Słupsku odbędzie się kolejny zbiorowy pogrzeb dzieci utraconych. Msza św. w intencji rodziców po stracie dziecka sprawowana będzie 19 października o godz. 11.00 w kościele mariackim, a po Eucharystii ok. godz. 12.15 odbędą się dalsze uroczystości pogrzebowe na Nowym Cmentarzu przy grobowcu Dzieci Utraconych. W Słupsku do tej pory odbyło się dziewięć pochówków, podczas których w sumie pochowano 471 dzieci. Podczas najbliższego pogrzebu pochowanych zostanie 94 dzieci.
INNE OBCHODY ZWIĄZANE Z DNIEM DZIECKA UTRACONEGO
W Sławnie z inicjatywy Rycerzy Kolumba obchody Dnia Dziecka Utraconego 15 października w parafii pw. Wniebowzięcia NMP. Rozpoczęcie o godz. 17.30 modlitwą różańcową, a następnie o godz.18.00 Msza św. w intencji wszystkich zmarłych dzieci i rodziców pogrążonych w żałobie.
Natomiast w Darłowie obchody Dnia Dziecka Utraconego 27 października. W kościele mariackim o 10.30 Msza św., a po niej na rynku wypuszczenie w niebo balonów z imionami dzieci utraconych.
Natomiast 13 października o godz. 15.00 na cmentarzu w parafii Redło k. Połczyna Zdroju biskup Krzysztof Włodarczyk pobłogosławi pomnik i grób dzieci utraconych.
REKOLEKCJE DLA RODZICÓW, KTÓRZY UTRACILI SWOJE DZIECI
Dla rodziców, którzy utracili swoje dziecko, zarówno w wyniku poronienia, jak i w innych okolicznościach, w Domu Rekolekcyjnym w Skrzatuszu k. Piły przy Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w terminie 13-15.03.2020 odbędą się rekolekcje. Na stronie www.diecezjakoszalin.pl pojawią się informacje o zapisach.