Spotkanie przy odbędzie się 19 maja 2019 roku (niedziela) o godz.11.00 w Sali ks. Włodzimierza w podziemiu cerkwi greckokatolickiej w Koszalinie ul. Niepodległości 24-26. Wstęp wolny!
Książka „W ringu ognia. Obrona lotniska w Ługańsku" to rezultat pierwszej na Ukrainie próby zebrania i przeanalizowania zeznań bezpośrednich uczestników jednej z najbardziej heroicznych i najbardziej tragicznych operacji na początku wojny rosyjsko-ukraińskiej, która nadal pozostaje mało znana większości Ukraińców, jak szerszej opinii publicznej na świecie.
Kroniki dokumentalne opisują wydarzenia związane z obroną międzynarodowego portu lotniczego „Ługańsk" i przyległych osad (kwiecień-początek września 2014 r.), a także wydarzenia poprzedzające okupację Ługańska (zima-wiosna 2013–2014).
Zespół wolontariuszy zgromadził wspomnienia ponad 140 uczestników i świadków wydarzeń - wojskowych, wolontariuszy, mieszkańców, urzędników policji i lotnisk, lekarzy, a także unikalne zdjęcia i wykresy ilustrujące operacje wojskowe, które miały miejsce wokół lotu. Książka zawiera komentarze badaczy wojskowych, oficerów i ekspertów na temat analizy głównych wydarzeń, a także listę martwych ukraińskich żołnierzy z różnych jednostek.
Książka ujrzała świat na początku czerwca 2018 roku – w czwartą rocznicę opisywanych wydarzeń. Oprócz tego, że jest to pierwsza książka poświęcona bohaterskiej obronie lotniska w Ługańska, jest to także jedna z pierwszych kronik współczesnej wojny, opublikowana na Ukrainie. Co ciekawe, pierwszą osobą, która kupiła książkę w ramach Arsenału Książki w Kijowie był prezydent Ukrainy Petro Poroszenko.
Do tej pory trzecia kopia książki została już opublikowana - łącznie ponad 10 000 egzemplarzy. Na wniosek Ministerstwa Polityki Informacyjnej Ukrainy wydano 5000 kopii do bezpłatnej dystrybucji - trafiły one do bibliotek, szkół i różnych organizacji na terenie całej Ukrainy. Rodziny zmarłych żołnierzy wymienione w książce otrzymały kopię książki dziki wsparciu pewnego mecenasa ze Lwowa który nie chciał ujawnić swoich personaliów (na końcu książki znajduje się lista zabitych na tym obszarze w opisanym okresie, która obejmuje 194 bohaterów).
W najbliższej przyszłości planowane jest opublikowanie tłumaczenia kroniki dokumentalnej w języku angielskim.
Krótko o autorach. Zespół autorski składa się z pięciu osób: bezpośredni uczestnik obrony LAP Jurij Rudenko, wolontariusze z Ługańska Siergiej Glotow i Anastasia Glotowa, pisarka i blog Anastasiya Voronova, badaczka wojny Dmitrij Putyat.
Pod koniec 2018 r. Ukazał się film dokumentalny „Ługańska placówka", wydany przez Państwową Agencję Ukrainy ds.Kina. Niektórzy bohaterowie filmu są także naszymi respondentami, których wspomnienia zawarte są w książce. Dlatego możemy powiedzieć, że film uzupełnia książkę. Długość filmu wynosi 57 minut.
Anastasiya Glotova jest współautorką książki, aktywistki Ługańska EuroMaydan, wolontariuszka.