Film
Ala za PK, fot. Adam Paczkowski, film: Studio HD Platon / Politechnika Koszalińska - 18 Sierpnia 2022 godz. 7:28
Na Politechnice Koszalińskiej zakończyła się, realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki, ewaluacja działalności naukowej za lata 2017-2021. Ocena przyniosła uczelni ogromny sukces. Sześć dyscyplin do oceny
Politechnika zgłosiła do ewaluacji sześć dyscyplin z zakresu nauk inżynieryjno-technicznych, społecznych i w dziedzinie sztuki. Oto one: Automatyka, elektronika i elektrotechnika; Ekonomia i finanse; Inżynieria lądowa i transport; Inżynieria mechaniczna; Nauki o polityce i administracji; Sztuki plastyczne i konserwacja dzieł sztuki. Dyscypliny, które zostały poddane ocenie, reprezentowane są przez 280 pracowników naukowych. W trzech ewaluowanych kryteriach zgłoszono łącznie ponad 2.300 osiągnięć, w skład których weszły artykuły naukowe, monografie, patenty, projekty, granty zewnętrzne, usługi badawcze i przychody z komercjalizacji.
Inżynieria mechaniczna uzyskała kategorię A, przy jednocześnie najwyższej nocie w kryterium pierwszym (poziom naukowy prowadzonej działalności) w całym kraju ze wszystkich ocenianych jednostek. Potwierdza to ogromny potencjał w tej dyscyplinie i daje szanse na dalszy dynamiczny jej rozwój. Automatyka, elektronika i elektrotechnika; Ekonomia i finanse; Nauki o polityce i administracji uzyskały kategorię B+, dzięki czemu uczelnia zdobyła nowe uprawnienia na nadawania stopnia doktora i doktora habilitowanego oraz możliwość kształcenia doktorantów w Szkole Doktorskiej. Pierwszy raz w historii Politechniki Koszalińskiej uczelnia będzie mogła nadawać stopnie naukowe w dyscyplinach z dziedziny nauk społecznych.
Ważny ośrodek naukowy w kraju
Wyniki ewaluacji potwierdzają, że Politechnika Koszalińska jest ważnym ośrodkiem naukowym na mapie Polski, realizującym nowoczesne badania naukowe, dostosowane do potrzeb rozwoju regionu. Uczelnia zapewnia kształcenie kadr na najwyższym światowym poziomie. Kategorie A oraz B+ uprawniają do nadawania stopni doktora i doktora habilitowanego w kolejnych dyscyplinach. Rekrutacja do Szkoły Doktorskiej rozpocznie się 1 września.
Ewaluacja działalności naukowej to kolejny sukces uczelni w ostatnim czasie. Pod koniec lipca br., Politechnika Koszalińska dołączyła do elitarnego grona 21 polskich szkół wyższych, które działają w ramach uniwersytetów europejskich. W ostatnim naborze, nasza uczelnia była zaledwie jedną z trzech, które współtworzyły nowe uniwersytety europejskie, a nie przystąpiły do już funkcjonujących. EU4DUAL, bo tak nazywa się konsorcjum, w którym jednym z partnerów jest uczelnia, będzie koncentrować się na kształceniu praktycznym i łączeniu nauki z biznesem.
Element prestiżu szkoły wyższej
Czym jest ewaluacja naukowa? To ocena jakości działalności naukowej przeprowadzana w ramach dyscyplin uprawianych w uczelni. Co ważne, w obrębie dyscyplin, nie zaś wydziałów, jak było dotąd. Określona dyscyplina, np. Inżynieria mechaniczna lub Ekonomia i finanse, może zostać poddana ewaluacji, jeżeli zatrudnia co najmniej 12. pracowników prowadzących działalność naukową w tej dyscyplinie.
W wyniku ewaluacji, dyscyplinom przyznawane są kategorie naukowe: A+, A, B+, B albo C. Od nich zależą uprawnienia do prowadzenia studiów, szkół doktorskich, nadawania stopni i tytułów. A także kwota dotacji z budżetu państwa. Dla studentów to również element prestiżu szkoły wyższej, dyscypliny nauki i kierunku, który zgłębiają. Dodatkowo, w wyniku oceny eksperckiej możliwa jest do uzyskania kategoria A+, przyznawana tylko wyróżniającym się dyscyplinom na arenie międzynarodowej.
Dużo więcej niż zakładaliśmy!
W dotyczącej wyników ewaluacji konferencji prasowej, która 17 sierpnia br. odbyła się w kampusie uczelni przy ulicy Śniadeckich uczelnię reprezentowali: dr hab. Danuta Zawadzka, prof. PK, rektor Politechniki Koszalińskiej, dr hab. inż. Błażej Bałasz, prof. PK, prorektor ds. nauki, dr hab. Krzysztof Wasilewski, prof. PK, prorektor ds. kształcenia, prof. dr hab. inż. Waldemar Kuczyński, dziekan Wydziału Mechanicznego i dr inż. Artur Wezgraj, kanclerz Politechniki Koszalińskiej.
Prof. Danuta Zawadzka na wstępie podkreśliła: – W wyniku ewaluacji, czyli oceny działalności naszych badaczy, uczelnia otrzymała nowe uprawnienia akademickie. Badania rozwojowe i prace naukowe prowadzimy w dyscyplinach ocenianych przez Komitet Ewaluacji Nauki. Minister edukacji i nauki, na podstawie prac komitetu, nadaje dyscyplinom kategorie. W przypadku naszej ewaluacji możemy mówić o ogromnym sukcesie, który przełoży się na inne obszary działalności uczelni. Kiedy w 2018 roku wchodziły zmiany systemowe i organizacyjne, zakładaliśmy, że otrzymamy dwie kategorie B+. Teraz możemy powiedzieć, że wykonaliśmy nasz plan w 250 procentach!
Kolejny impuls do rozwoju
Prof. Błażej Bałasz przedstawił w szczegółach charakter trzech kryteriów zastosowanych w ewaluacji, zwracając uwagę, że ocena została przeprowadzona według nowych kategorii i zasad. – Ministerstwo od lat zwraca uwagę, że pieniądze, które w ramach subwencji otrzymuje uczelnia mają również pracować na rzecz jej otoczenia społeczno-gospodarczego – przypomniał. – Dokładnie tak dzieje się w przypadku Politechniki Koszalińskiej. Współpraca nasza z otoczeniem jest coraz bardziej efektywna, co przekłada się na konkretne osiągnięcia naukowców.
Warto przypomnieć, że w 2022 r., drugi rok z rzędu, badacze z Politechniki Koszalińskiej otrzymali prestiżową nagrodę – Zachodniopomorskiego Nobla za sukcesy naukowe. – Bardzo wysoka nota, którą uzyskała Inżynieria Mechaniczna daje nowe możliwości naszym pracownikom naukowym, zwłaszcza młodej kadrze, a samej uczelni kolejny impuls do rozwoju – przyznał prof. Waldemar Kuczyński. – Wyspy doskonałości [dyscypliny najwyżej oceniane - dop. red.] są bardzo dużą szansą, szczególnie dla młodych osób, do aktywizacji w obszarze badawczym i poszukiwania rozwiązań innowacyjnych, Właśnie dzięki innowacyjności, a co za tym idzie bardzo dużej liczbie zgłoszonych i przyjętych patentów, otrzymaliśmy tak dobry wynik.
Wzrost wysokości subwencji
Dr inż. Artur Wezgraj opowiedział o tym, w jaki sposób rezultaty ewaluacji przełożą się na wysokość subwencji dla uczelni. – Za tym wszystkim oczywiście stoją pieniądze z przeznaczeniem na badania naukowe – oznajmił kanclerz Politechniki Koszalińskiej. – Pani rektor od początku kadencji wprowadziła nowy system finansowania badań naukowych, tworząc wewnątrz uczelni mechanizm preferencyjny dla aktywnych naukowców. Stał się on uzupełnieniem systemu zewnętrznego. Wszystko to razem dało podstawę ekonomiczną do sukcesów, którymi od kilku lat może poszczycić się Politechnika Koszalińska. To gwałtowne przyspieszenie ma jeszcze jeden wymiar. Wysoka ocena działalności naukowej przełoży się na przyszły poziom finansowania badań realizowanych na uczelni. Skali wzrostu na razie nie znamy, on wynika z wielu czynników, ale już dzisiaj możemy mówić o naprawdę dużym sukcesie, który jest potwierdzeniem atrakcyjności uczelni dla przedsiębiorstw, podmiotów zewnętrznych.
Prof. Krzysztof Wasilewski mówił natomiast o pozytywnym oddziaływaniu wyników ewaluacji na działalność Szkoły Doktorskiej Politechniki Koszalińskiej. – Dotychczas oferta szkoły obejmowała możliwość doktoryzowania się w trzech dyscyplinach, od nowego roku akademickiego do tego grona dołączą dwie kolejne dyscypliny z dziedziny nauk społecznych, czyli nauki ekonomiczne i finanse oraz nauki o polityce i administracji – wyjaśnił.