Kolejna debata poświęcona bezpieczeństwu mieszkańców Koszalina odbyła się we wtorek w auli koszalińskiej komendy. Udział w niej wzięli zaproszeni goście, przedstawiciele rad osiedli, kierownictwo koszalińskiej policji oraz Zastępca Komendanta Straży Miejskiej w Koszalinie. Gospodarzem spotkania był Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Koszalinie podinsp. Krzysztof Sieląg, który przywitał przybyłych gości oraz podkreślił, jak ważną rolę dla wspólnego bezpieczeństwa publicznego odgrywa właśnie debata.
Celem spotkania było poznanie opinii i oczekiwań mieszkańców, w zakresie bezpieczeństwa w ich miejscu zamieszkania, bezpieczeństwa w ruchu drogowym, a także wypracowanie propozycji i rozwiązań zmierzających do wzrostu poczucia bezpieczeństwa w środowisku lokalnym.
Podczas spotkania, przedstawiona została prezentacja multimedialna dotycząca bezpieczeństwa w miejscu zamieszkania. Zaprezentowane zostały również działania, w tym profilaktyczne, które w codziennej służbie realizowane są przez policjantów koszalińskiej komendy. Prowadzący debatę Naczelnik Wydziału Prewencji koszalińskiej komendy omówił także zasady działania miejskiego monitoringu oraz podkreślił jego rolę w codziennej służbie policjantów.
Na pytania zgromadzonych odpowiadali naczelnicy wydziałów prewencji koszalińskich komisariatów, kierownicy rewirów dzielnicowych oraz policjanci koszalińskiej drogówki.
W czasie dyskusji poruszone zostały problemy związane z kreowaniem bezpiecznej przestrzeni, rola i zakres działań pełnionych przez dzielnicowego, a także współpraca z podmiotami pozapolicyjnymi. Przedstawiciele osiedli dzielili się swoimi spostrzeżeniami i złożyli propozycję działań jakich oczekują od policji w celu podniesienia bezpieczeństwa. Wnioski z przeprowadzonej debaty koszalińska policja będzie realizowała w bieżących zadaniach do służby, tak aby wszelkie oczekiwania mieszkańców były uwzględnione.
Zaproszeni goście zostali też zapoznani z promowanym przez koszalińską komendę programem profilaktycznym „Pilnuj swego, nie ułatwiaj mu niczego”. Założeniem inicjatywy jest promowanie w społeczności lokalnej świadomych i odpowiedzialnych zachowań, które bezpośrednio rzutują na kwestię bezpieczeństwa. Przewidywanie skutków swoich zachowań determinuje bowiem to, czy dana osoba staje się pokrzywdzona w przestępstwach takich jak włamania czy kradzieże.