We wspomniane działania zaangażowanych jest wiele podmiotów, które interesują się losem osób bezdomnych. Dziś wspólne patrole tworzyli koszalińscy policjanci, funkcjonariusze Straży Miejskiej oraz pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.
Głównym celem działań było zweryfikowanie już posiadanych informacji na temat środowiska osób pozbawionych dachu nad głową. Mundurowi odwiedzili miejsca ich przebywania ustalając między innymi to, czy pojawiły się tam nowe osoby.
Patrole informowały napotkanych bezdomnych, gdzie mogą otrzymać pomoc w formie tymczasowych miejsc noclegowych, opieki medycznej, ciepłych posiłków, odzieży oraz zabiegów higienicznych. Jak co roku, tak i dziś osoby bezdomne stanowczo odmówiły przyjęcia pomocy. Tłumaczyły, że wolą pozostać w miejscu przebywania, gdyż dla niektórych nie bez znaczenia jest fakt, że w schroniskach wymagana jest trzeźwość. Z kilkuletnich analiz wynika, że to właśnie stan upojenia alkoholowego w połączeniu z niskimi temperaturami najbardziej zagraża ludzkiemu życiu
W trakcie porannych działań mundurowi sprawdzili 107 miejsc przebywania osób bezdomnych, w których zastali i wylegitymowali 43 osoby. Według szacunków na terenie Koszalina przebywa aktualnie około 250 osób bezdomnych. Około stu z nich, koczując w różnych jego częściach, wybrało „życie na ulicy”.
Mundurowi apelują więc o zwrócenie szczególnej uwagi na pojawiających się w rejonie naszych domów ludzi samotnych, bezradnych czy też nietrzeźwych. Informacje dotyczące miejsc przebywania takich osób należy zgłaszać pod numerami 997 lub 112. Czasami jeden telefon może komuś uratować życie.