Bycie w muzeum i oglądanie dzieł sztuki zwykle opiera się na poczuciu dużego dystansu wobec oglądanych obiektów. Często pochodzą one z odległej epoki, przedstawiają nieznane współcześnie osoby i sytuacje, bywają zupełnie abstrakcyjne, a ich opisy częściej dotyczą autora niż przedstawionych rzeczy.
Zaproponowane przez Muzeum działania zachęcają, aby ten rodzaj relacji do dzieł sztuki zastąpić innym — pozwalającym na poznanie eksponatów z zupełnie innej strony. Warsztat nie korzysta z typowego dla muzeów języka specjalistycznego, lecz opiera się na metodach treningu interpersonalnego oraz ćwiczeniach integracyjnych.
Scenariusz zająć powstał podczas Wizualnego Eksperymentu Muzealnego realizowanego przez Stowarzyszenie Katedra Kultury w ramach programu Akademia Orange.
Celem jest integracja grupy za pomocą ekspozycji muzealnej, szukanie innej roli zajęć muzealnych, zmiana odbioru dzieła sztuki na bardziej indywidualny, uruchomienie wyobraźni, abstrakcyjnego myślenia.
Ze względu na integracyjny charakter zajęcia skierowane są w szczególności do uczniów klas pierwszych gimnazjów oraz liceów. Odbywać będą sie w koszalińskim muzeum w pomieszczeniach wystawy Osieki 1963-81
Zapisy przyjmuje Bogna Buziałkowska pod numerem telefonu (94) 343 20 11. Zajęcia są płatne.