Konkurs skierowany był do dzieci i młodzieży. Główny organizator to Muzeum w Koszalinie, a rywalizacja odbywa się pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministra Edukacji Narodowej.
Na wystawie pokonkursowej zaprezentowano 150 prac z blisko 1400 zgłoszonych na konkurs. W tym roku swoje zdjęcia nadesłało 91 autorów. Oprócz uczniów polskich szkół wzięli w nim udział młodzi fotografowie z Białorusi, Litwy, Niemiec, Rosji, Słowacji i Ukrainy. Fotografie oceniało je specjalne, międzynarodowe jury.
Wernisaż rozpoczął się od prezentacji czterech prac konkursowych w kategorii "fotokasty":
Po prezentacji przewodniczący jury Wojciech Szwej odczytał werdykt komisji konkursowej.
Pierwszą nagrodzoną została Wiktora Kamieniecka, która wygrała kategorii autorów do lat 15.
Reprezentantka Pałacu Młodzieży w Olsztynie uczyła się pod okiem Ewy Wieliczko. Kolejny nagrodzony to Krzosztof Szkurłatowski, który otrzymał nagrodę II stopnia w kat. do lat 15. Podium nagrodzonych, w tej kategorii uzupełniła Jelizawieta Koperskaja z Domu Twórczości Dziecięcej w Sankt Petersburgu, jej nauczycielem jest Julia Orazcowa. Wyróżnienie otrzymali: Kejetan Dąbrowski ze Szkoły Podstawowej nr 70 w Poznaniu, Julia Winiarska z Ogólnokształcącej Szkoły Sztuk Pięknych im. Jacka Malczewskiego w Częstochowie.
Kolejnym punktem było rozdanie nagród w kategorii uczestników od lat 16 do 20.
Tu tryumfowała Natalia Łączyńska. Drugie miejsce przypadło Agacie Bujnickiej. Trzecią nagrodzoną została Natalia Lesiw z Instytutu Międzynarodowego Programu Edukacyjnego z Sankt Petersburga.
Wyróżnienia otrzymali: Natalia Jędrych z Zespołu Szkół Plastycznych w Radomiu, Natalia Lubojemską z Pałacu Młodzieży w Olsztynie, Dawid Macković i Max Veselsky ze Szkoły Wzornictwa Przemysłowego w Bratysławie, Alicja Sobieszczańska z Zespołu Szkół Państwowych Placówek Kształcenia Plastycznego w Opolu, a także Anita Myśliwiec z Pałacu Młodzieży w Koszalinie
Finałowi XIV Muzealnych Spotkań z Fotografią towarzyszyła wystawa starego sprzętu i akcesoriów fotograficznych.
Eksponaty pochodzą z kolekcji Jacka Przybyszewskiego - koszalinianina od ponad 20 lat mieszkającego w Australii. Zaprezentowanych zostało blisko 100 aparatów i akcesoriów (obiektywy, lampy błyskowe, koreksory, statywy). Cały sprzęt pochodzi z polskich wytwórni. Większość została wyprodukowana w okresie powojennym, ale część to wyroby z lat trzydziestych XX wieku. Podziwiać można było m.in. drewniany aparat z obiektywem Phos Varsovie Planistigmat ze składu Antoniego Larischa w Krakowie, czy produkowaną przed wojną na niemieckiej licencji malutką Sida Optykę z fabryki zegarków K. Żelazkiewicza i E. Niepanicza.
Prace laureatów konkursu oraz wystawę aparatów fotograficznych będzie można zwiedzać bezpłatnie do 16 listopada w godzinach działalności muzeum.