Działacze kampanii dążą do usunięcia z przestrzeni publicznej treści rasistowskich, ksenofobicznych, homofobicznych czy w inny sposób obraźliwych dla grup lub konkretnych jednostek.
Działają w prosty sposób – każda osoba może wysłać – za pośrednictwem strony internetowej www.hejtstop.pl – informację o znalezionym przez siebie napisie lub treści widniejącej w pobliżu jej miejsca zamieszkania .
- Każde zgłoszenie musi zawierać adres miejsca i zdjęcie – umożliwia nam to podjęcie działań. - wyjaśnia Małgorzata Gregorek, koordynatorka kampanii HejtStop w Koszalinie. - Współpracujemy ze strażą miejską, której przedstawiciele nawiązują z zarządcami nieruchomości dialog, zachęcając ich do usunięcia napisów.
Sami również wychodzimy z pomocą – podczas organizowanych cyklicznie akcji pod hasłem „Zamaluj hejty!” bierzemy w ręce wałki i pędzle, dobieramy odpowiedni kolor farby i razem z mieszkańcami danej okolicy zamalowujemy obraźliwe napisy (po uprzednim uzyskaniu zezwolenia od administratora obiektu) – dodaje Gregorek.
W Koszalinie pierwsza taka akcja odbyła się 21 marca. Kolejną przedstawiciele programu chcą zorganizować już we wrześniu. Aktualnie nie dysponują jednak informacjami na temat obraźliwych napisów w Koszalinie.
W związku z tym proszę zgłaszania przez mieszkańców obraźliwych napisów w swoim otoczeniu. - Zależy nam na dotarciu do jak największej liczby koszalinian - kończy Małgorzata Gregorek.
Ekoszalin jako portal miejski zachęca wszystkich, którym leży na sercu wygląd naszego miasta o przyłączenie się do tej interesującej inicjatywy.