Informacja dotycząca polityki plików cookies: Informujemy, iż w naszych serwisach internetowych korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Dalsze korzystanie z naszych serwisów, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje politykę stosowania plików cookies, opisaną w Polityce prywatności. Zamknij.
Koszalin, Poland
wydarzenia

Nowe atrakcje turystyczne

Autor Paweł Kaczor / info. UM Koszalin / fot. ArtRut 11 Czerwca 2014 godz. 14:17
Na terenie naszego miasta pojawiły się rzeźby, które uatrakcyjnią Koszalin turystom. Ten promocyjny projekt pt. „Spacer z Aparatem”, który ujęty jest w programie rozwoju turystyki, realizowany jest przez koszaliński ratusz.

- Projekt zakłada ustawienie w atrakcyjnych punktach Koszalina małych rzeźb z brązu i granitu, które nawiązują do kultury i tradycji Koszalina, a dla osób odwiedzających będą stanowić dodatkową atrakcję. – podaje Robert Grabowski, Rzecznik Prasowy Prezydenta Koszalina.

 

Pierwsze dwie rzeźby zostały już wykonane przez artystę Romualda Wiśniewskiego. Są to chodaki jamieńskie wykonane w dużym rozmiarze, w taki sposób, aby można było je przymierzać. Chodaki można już zobaczyć na terenie koszalińskiego Muzeum. Drugą rzeźbą jest Muszla św. Jakuba, która znajduje się przy szlaku św. Jakuba w okolicach ul. Bogusława II i Podgrodzie.

 

Natomiast do końca czerwca mają zostać wykonane kolejne dwie rzeźby. Ich autorem będzie artysta-rzeźbiarz Zygmunt Wujek. Wykona on krzesło reżyserskie, które zostanie postawione w okolicach Centrum Kultury 105. Krzesło ma być gotowe do otwarcia Festiwalu „Młodzi i Film”. Drugą rzeźbą będzie skrzat Julek, którego będzie można spotkać na przystani w Jamnie.

Czytaj też

Kolejne rzeźby w Koszalinie

Paweł Kaczor / info. i fot. UM Koszalin - 4 Lipca 2014 godz. 10:04
Na terenie naszego miasta pojawiły się kolejne rzeźby w ramach projektu pn. „Spacer z Aparatem”. Mają one uatrakcyjnić Koszalin. Twórcą Julka Jamneńskiego oraz krzesła reżyserskiego – symbol organizowanego corocznie Festiwalu Młodzi i Film – jest znany koszaliński rzeźbiarz Zygmunt Wujek. Pierwszą ze wspomnianych, nowych rzeźb można zobaczyć na przystani w Jamnie, zaś drugą – w okolicach Centrum Kultury 105 w Koszalinie. Warto dodać, że w czerwcu br. odebrane zostały dwie inne rzeźby, które wykonał artysta Romuald Wiśniewski. Mianowicie chodzi o Chodaki Jamneńskie w dużym rozmiarze (można je przymierzyć na terenie koszalińskiego Muzeum), a także muszlę św. Jakuba (znajduje się przy szlaku św. Jakuba w okolicach ul. Bogusława II i Podgrodzie).   W miarę możliwości projekt, który zakłada ustawienie w atrakcyjnych miejscach Koszalina małych rzeźb z brązu i granitu, będzie rozbudowywany. Jego celem jest zapoznanie turystów i mieszkańców w sposób symboliczny z tradycją oraz z walorami kulturalnymi i przyrodniczymi miasta. Koszt przedsięwzięcia wpisanego w Program Rozwoju Turystyki realizowanego przez Urząd Miejski wyniósł ok. 22 tys. zł.

Pomniki Koszalina

Paweł Kaczor / info. sites.google.com/site/pomnikikoszalina / fot. ArtRut - 16 Czerwca 2014 godz. 12:31
Kamień jest zimny w dotyku, ale daje nam żar wspomnień i historii. Strona „Pomniki Koszalina” jest próbą zebrania wszystkich informacji na temat tablic, płyt epitafialnych, drzew pamięci, pomników, a także rzeźb, które znajdują się obecnie, bądź znajdowały na terenie naszego miasta. Autor wspomnianej strony chce przedstawić historię Koszalina „pisaną” inaczej, czyli właśnie poprzez wyżej wymienione formy pracy twórczej. Nasze miasto ma swoją historię, która zapisana jest w kamieniu. Twórca strony „Pomniki Koszalina” – Paweł Bułło – stara się ją odkryć. Chodzi zarówno o historię „dobrą”, jak i „złą”, gdyż miasto miało lepsze i gorsze dni.   Na stronie obok informacji, które dotyczą samych dzieł, znajdują się również sylwetki artystów, którzy swoje pomysły zaklinali w kamień i poprzez swoje dłuto nadawali naszemu miastu nowy wizerunek. Ze spisem pomników można zapoznać się pod tym linkiem, zaś spis tablic pamiątkowych i płyt epitafijnych znajduję się tutaj. Spis drzew pamięci zobaczymy klikając w ten link, zaś spis rzeźb można zobaczyć tutaj. „Pomniki Koszalina” są również na facebooku (link).   Kamień zaklęty w rzeźbę jest idealnym nośnikiem naszej historii. Zapraszamy Was do wpisywania w komentarzach ciekawych informacji na temat koszalińskich pomników. 

Pomysły na nowe inwestycje

Paweł Kaczor / info. UM Koszalin - 13 Maj 2014 godz. 13:41
Władze miasta mają pomysły na nowe inwestycje w Koszalinie. Chodzi o rewitalizację III części Parku Książąt Pomorskich, remont amfiteatru, budowę parkingu przy amfiteatrze, a także wyremontowanie ul. Piastowskiej. Inwestycje mają kosztować łącznie ok. 4 milionów euro. Koszalin będzie składać wniosek w tej sprawie razem z miastem partnerskim – Neubrandenburgiem. Prezydent Koszalina wspólnie z Burmistrzem Neubrandenburga podpisał list intencyjny, który dotyczy współpracy przy realizacji projektu unijnego. – Jego efektem ma być pozyskanie pieniędzy z programu Interreg 5a na realizację inwestycji infrastrukturalnych. – podaje Robert Grabowski, Rzecznik Prasowy Prezydenta Koszalina.   Pieniądze mają być przeznaczone na 4 inwestycje. Chodzi o rewitalizację III części Parku Książąt Pomorskich od amfiteatru w stronę ul. Kościuszki, budowę parkingu przy amfiteatrze, wyremontowanie ul. Piastowskiej, a także remont amfiteatru. – Chcemy zdobyć na te inwestycję 85% zewnętrznych środków unijnych. Wszystko będzie kosztować ok. 4 milionów euro. Każda ze stron będzie realizować inwestycje osobno. – komentuje Rzecznik Prasowy Prezydenta Koszalina.   Przedsięwzięcia miałyby zostać zrealizowane w najbliższych latach. – Liczymy, że prace związane z tymi tematami zakończyłyby się pod względem realizacyjnym do końca 2018r. – mówi Grabowski.