Organizatorem konkursu jest Szkolne Koło PTTK działające w Zespole Szkół nr 11 w Koszalinie. W roku szkolnym 2004/2005 odbyła się jego I edycja, która wpisała się na stałe w kalendarz imprez edukacyjnych i artystycznych nie tylko szkoły, lecz także miasta i powiatu. Opiekę merytoryczną nad przebiegiem konkursu od lat sprawują Muzeum Okręgowe w Koszalinie i Koszaliński Oddział PTTK.
Głównym celem organizowanego konkursu jest poszerzenie wiadomości o Polsce, poznanie piękna Ziemi Ojczystej, przybliżenie aspektów geograficznych, różnorodności przyrodniczej. Pogłębianie wiedzy dotyczącej kultury, wielowiekowych tradycji i historii oraz budzenie dumy narodowej.
W nawiązaniu do Jubileuszu 750-lecia nadania praw miejskich Miastu Koszalin oraz biorąc pod uwagę wyjątkowość znaczenia tego wydarzenia, pragniemy w teście konkursowym zawrzeć pytania związane z rodzinnym miastem uczestników zmagań. Koszalińskie szkoły biorące udział w konkursie od 9 lat, są poinformowane o tegorocznym priorytecie współzawodnictwa. Świat się unifikuje. Niektórzy mówią, że już mieszkamy w globalnej wiosce.
W dobie otwartych granic, kiedy Polacy tak licznie zwiedzają obce kraje, postanowiłyśmy obudzić w dzieciach zainteresowanie Ojczyzną. Polska historia, kultura i walory przyrodnicze na stałe wpisały się w dziedzictwo Europy. Polskie lasy pełne zwierząt, piękne góry, czyste jeziora i polska gościnność znane są na całym świecie. Warto, by mali Polacy również posiadali rozległą wiedzę nie tylko o środowisku lokalnym, ale również o własnym kraju, wiedząc więcej będą mogli lepiej promować ją poza granicami. A poznanie świata należy zaczynać od własnego gniazda.
Jak pisał Jan Amos Komenski: „…najpierw wszystko w kraju należy zobaczyć: w ten sposób czynią ptaki próbujące lotu…”. Trzeba więc poznać najważniejsze miasta i legendy z nimi związane, symbole narodowe, góry, jeziora. Otoczyć szacunkiem miejsca Polakom najbliższe, poznać sylwetki najwybitniejszych rodaków, osobliwą i bogatą kulturę etnograficzną regionów Polski. Dlatego też konkurs adresowany jest do ludzi młodych, do uczniów klas II i III.
Przez 9 lat w konkursie wzięło udział prawie 1000 uczniów, z czego nagrodzonych zostało 370! Mamy nadzieję, że Jubileuszowa X edycja konkursu, kolejny raz rozbudzi w uczniach uczucia patriotyczne, a zwiedzając Polskę nie będą musieli cytować: „Cudze chwalicie, swego nie znacie, sami nie wiecie, co posiadacie…”