Pierwsza wizyta zagraniczna miała miejsce w październiku – wybrane filmy festiwalowe zostały zaprezentowane w Polskim Ośrodku Społeczno-Kulturalnym w Londynie. Przegląd otworzył gość specjalny, Kevin Steward, niepełnosprawny wolontariusz, jeden z wybrańców, którzy nieśli pochodnię z ogniem olimpijskim przed igrzyskami w Londynie. Wśród gości znalazła się także Althea Smith, radna i była burmistrz londyńskiej dzielnicy Southwark.
13 listopada organizatorzy Europejskiego Festiwalu Filmowego Integracja Ty i Ja zagościli w Parlamencie Europejskim w Brukseli. Dziesięcioletni dorobek i osiągnięcia zaprezentowali w swoim wystąpieniu, dzięki czemu z ideą festiwalu zapoznali się europosłowie, przedstawiciele instytucji europejskich oraz zaproszeni goście.
– Wyznacznikiem nowoczesności społeczeństwa jest stopień, w jakim uwzględnia ono potrzeby osób niepełnosprawnych – podkreśliła Joanna Skrzydlewska, posłanka do Parlamentu Europejskiego, na której zaproszenie organizatorzy przybyli do Brukseli. - Niewątpliwie w ostatnich latach wiele się zmieniło na lepsze, jednak, aby nasze społeczeństwo mogło przybrać miano nowoczesnego, potrzebna jest zmiana w postrzeganiu praw i potrzeb tych osób.
Podczas wizyty zaprezentowane zostały filmy: „Zakazać bomb”(Laos), „Życie stylem dowolnym” (Polska), „Glina” (Francja) i „Lucy” (USA). – Idea festiwalu jest godna tego, aby również tutaj, w Parlamencie Europejskim, moi koledzy posłowie z różnych państw mieli szansę zobaczyć i zapoznać się w takim wymiarze z problematyką niepełnosprawności – dodała Joanna Skrzydlewska. – Filmy prezentowane w Brukseli pokazują, że osoby niepełnosprawne mają często ciekawe pomysły na życie. Takie osoby wcale nie oczekują od nas współczucia, ale wsparcia, by mogły realizować swoje plany i marzenia.
– To, w jaki sposób zostaliśmy przyjęci, odbiór festiwalu i filmów, przeszły nasze oczekiwania – podkreśla Barbara Jaroszyk, dyrektor EFF Integracja Ty i Ja. – Usłyszeliśmy mnóstwo fantastycznych opinii, zarówno od przedstawicieli Parlamentu Europejskiego, jak i widzów. Wiele osób zadeklarowało chęć współpracy z nami. Wierzę, że udało nam się tym samym wypromować nie tylko samą imprezę, ale również Koszalin, region i województwo zachodniopomorskie. Mamy nadzieję, że wizyta zaowocuje nowymi perspektywami rozwoju festiwalu. Rozszerzenie pola jego oddziaływania na Europę zawsze było naszym celem. Jesteśmy na dobrej drodze, by to założenie twórczo i z sukcesem spełnić.
Wizyta w Parlamencie Europejskim odbyła się dzięki wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego oraz Prezydenta Miasta Koszalina.