Ponad pięćdziesiąt filmów, koncerty, spektakle, wystawy, happeningi i ciekawe spotkania – to wszystko znajdzie się w programie tegorocznej edycji EFF Integracja Ty i Ja. Hasło jubileuszowego festiwalu to „Film – sztuka otwarta”. Tematem przewodnim jest filmoterapia.
W konkursie wystartuje 12 filmów długo- i krótkometrażowych, 21 dokumentów oraz 7 filmów amatorskich, zrealizowanych przez osoby niepełnosprawne lub przy ich udziale. Pojawią się produkcje z Polski, Holandii, Norwegii, Kanady, Finlandii, Francji, Iranu, Hiszpanii, USA, Dani, Serbii i Laosu. Jury w składzie: Andrzej Fidyk (przewodniczący), Joanna Frydrych, Wojciech Malajkat, Maciej Horbowski i Philippe Lornac przyzna najlepszym obrazom w każdej z kategorii nagrody – Motyle 2013. Swoją nagrodę najlepszemu filmowi przyzna także publiczność.
- Jak zawsze filmy stanowią szeroki przekrój problematyki niepełnosprawności we wszelkich jej wymiarach – informuje Anna Makochonik, rzeczniczka festiwalu. - Zobaczymy filmy o tematyce sportowej, obyczajowej, dotykające delikatnych sfer miłości i seksualności, ale także poruszające problematykę niepełnosprawności i codzienności osób starszych.
Festiwal otworzy niemiecki dokument „Nie zapomnij mnie” w reżyserii Davida Sievekinga, laureata Nagroda Krytyków Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Locarno 2012 oraz zwycięzca tegorocznej edycji festiwalu Planet+ Doc Film Festival. Za sprawą „Cafe de Flore” Jean-Marca Vallée pojawi się na ekranie Vanessa Paradis. Wśród konkursowych propozycji znalazł się dokument „Zakazać bomb” w reż. Ildikó Hámos-Sohlo (Laos), pokazujący życie ofiar wybuchów bomb kasetowych, a także znana widzom z kin „Dziewczyna z szafy” Bodo Koxa.
Poza konkursem wyświetlony zostanie najnowszy film Andrzeja Jakimowskiego „Imagine”. W ramach cyklu „Bez barw nie znaczy bezbarwne” pokażemy dzieła kinematografii, w tym filmy nieme i animacje. Z cyklem korespondować będą wykłady edukacyjne ph. „Od doktora Caligariego do Rain Man'a. Filmowe obrazy niepełnosprawności”, które poprowadzi Piotr Szarszewski, medioznawca, wykładowca Politechniki Koszalińskiej. Projekcje filmów konkursowych odbywają się w kinie Alternatywa, seanse w ramach starego kina – w Galerii Scena.
Jednym z najważniejszych wydarzeń festiwalu będzie konferencja naukowa organizowana z Instytutem Polityki Społecznej i Stosunków Międzynarodowych Politechniki Koszalińskiej „Film – sztuka otwarta. Różnorodne oblicza filmoterapii”. Oprócz wykładów przybliżających tę dziedzinę w aspekcie medioznawczym, terapeutycznym i kulturoznawczym zaplanowane zostały warsztaty poświęcone filmoterapii i dyskusja.
Wśród gości festiwalowych znajdą się m.in. Michał Olszański, dziennikarz telewizyjny i radiowy, który poprowadzi panel dyskusyjny „Siła reportażu”, a także dubbingowcy – Michał Sitarski i Jarosław Boberek, ostatnio kojarzeni z postaciami Serca i Rozumu z popularnej telewizyjnej reklamy. Gośćmi spotkań „Najlepsi z Najlepszych” w koszalińskich szkołach będą paraolimpijczycy – Maciej Lepiato, Mateusz Michalski, Paulina Woźniak, Tomasz Rębisz, Joanna Mendak i Krzysztof Głombowicz. Z aktorami, paraolimpijczykami i jurorami – Wojciechem Malajkatem i Andrzejem Fidykiem – będzie można porozmawiać podczas „Dyskusji bez barier” w namiocie festiwalowym.
Gośćmi festiwalu będą też wokaliści: Natalia Sikora, zwyciężczyni programu The Voice of Poland, Michał Ziomek, laureat Festiwalu „Zaczarowana Piosenka” oraz finalistka programu The Voice of Poland, Dorota Osińska.
W programie imprez towarzyszących są m.in. warsztaty: animacji w filmie (Studio Miniatur Filmowych Warszawa), fotografii kreacyjnej (Retroakcja-kreacja/Fundacja Fabryka UTU Toruń), dubbingu i dźwięku w filmie (Eurocom Media Warszawa), szermierki na wózkach oraz pokazy aktywnej rehabilitacji. Na festiwalowe wydarzenia organizatorzy zapraszają do filmowego miasteczka festiwalowego na Plac Polonii 1 i do kina Alternatywa.Wstęp na wszystkie imprezy i filmy jest wolny.
Organizacja Festiwalu Integracja Ty i Ja to dzieło Koszalińskiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego oraz Koszalińskiej Biblioteki Publicznej im. Joachima Lelewela, gdzie festiwal ma siedzibę. Dyrektorem festiwalu jest Barbara Jaroszyk, dyrektorem programowym – Dariusz Pawlikowski.
Festiwalowi towarzyszą Małe Festiwale Ty i Ja w 25 miejscowościach z całego kraju, festiwalowe filmy wyświetli też 15 kin studyjnych w największych polskich miastach.