Festiwalowe koncerty tradycyjnie będą odbywać się w koszalińskiej katedrze, a także w kilku kościołach regionu – w Darłowie, Sarbinowie, Dźwirzynie, Białogardzie, Bobolicach oraz w Szczecinku. W sumie tegoroczna edycja festiwalu obejmie 29 koncertów. Dziewięć z nich zaplanowano w Koszalinie, w katedrze NMP, pozostałe dwadzieścia - w kościołach regionu.
- Nasz festiwal także odczuwa kryzys, tegoroczny budżet imprezy jest okrojony, co będzie skutkowało nieco mniejszą, niż w latach poprzednich, liczbą koncertów – mówi Bogdan Narloch, dyrektor artystyczny 47. MFO. – Mimo kryzysu udało się nam zaprosić do Koszalina artystów znanych i cenionych, zatem melomani mogą liczyć na wiele artystycznych wrażeń.
Interesująco zapowiada się inauguracja festiwalu, która odbędzie się 5 lipca w katedrze. Podczas tego koncertu na organach zagra Marc Baumann, organista ceniony w świecie, który przy okazji pobytu w Koszalinie poprowadzi kursy dla adeptów gry na organach. W koncercie inauguracyjnym zaśpiewa światowej sławy sopranistka Niemiec Johana Krumin, a będą jej towarzyszyć m.in. dwa chóry: Canzona z CK 105 oraz Kanon z podkoszalińskiego Celina. W czasie inauguracji koszalińskiego festiwalu po raz pierwszy zostanie wykonany utwór wziętego polskiego kompozytora Pawła Łukaszewskiego, będzie to „Litania do Męczenników Międzyrzeckich” na sopran, skrzypce, chór mieszany i orkiestrę smyczkową.
Festiwalowe koncerty wypełni muzyka organowa w wykonaniu artystów z wielu krajów – Francji, Niemiec, Włoch, Szwecji, Rosji, Belgii i Polski. W drugiej części festiwalowych koncertów publiczność będzie mogła posłuchać różnych gatunków muzyki, od średniowiecznej po jazzową. Zaprezentują się znakomite chóry – Politechniki Warszawskiej, zespoły śpiewacze ze Szwecji, czy Niemiec. Wystąpi Młodzieżowa Orkiestra Białoruskich Instrumentów Narodowych z Mińska na Białorusi.
Podczas koncertów organizowanych poza koszalińską katedrą zaprezentuje się Dumitr Harea, artysta z Mołdawii grający na fletni Pana. Atrakcyjnie zapowiadają się także koncerty z udziałem znanego trębacza jazzowego Roberta Majewskiego, w jego wykonaniu publiczność usłyszy m.in. utwory Krzysztofa Komedy w aranżacji na śpiew, trąbkę i organy kościelne.
Festiwal zakończy się 30 sierpnia. Podczas koncertu wieńczącego tegoroczną edycję imprezy na organach zagra Bogdan Narloch, szef artystyczny MFO. Jako ostatni festiwalowy akord zabrzmi „Koncert na organy, orkiestrę smyczkową i kotły” francuskiego kompozytora Francisa Poulenca, w związku z przypadającą w tym roku rocznicą jego śmierci.