Propozycje, jakie wynikają z projektów właśnie się broniących studentów, lub już absolwentów Politechniki wynika, że organizacja przestrzeni miejskiej, i tej zewnętrznej i wewnętrznej, pozostawia wiele do życzenia, a przynajmniej zachęca do alternatywnego ich zagospodarowania. Z drugiej zaś strony, choć propozycje młodych wizjonerów są bardzo atrakcyjne, to koszty które generują powodują, że szansa na ich realizację jest bardzo mała.
Niezależnie jednak od tego, co stanie się z tymi pomysłami, bardzo ważne jest, że ujawnione zostały światu i miejmy nadzieje, że spowodują dyskusję nad tym, jak nasze miasto może wyglądać w przyszłości. Może także dzięki obecności przedstawicieli Wydziału Architektury Urzędu Miejskiego na wczorajszym wernisażu. Taka rozmowa może spowodować, że nie powstaną już nigdy takie obiekty jak budynek Hosso stojący naprzeciwko „Saturna” czy powstająca właśnie „Panorama” przy budowanym zalewie Dzierżęcinki. Oba obiekty raczej nie spowodują zwiększenia się zainteresowania miastem, chyba że z powodu tego, że są kuriozalnie nieatrakcyjne.
Warto pochwalić pasję i pomysłowość młodych projektantów, którzy na przedstawionych pracach mierzą się z trudnymi zadaniami upiększenia Rynku Staromiejskiego, Galerii Scena, budynku Archiwum czy obiektów kotłowni MEC, gdzie mogłoby pojawić się alternatywne Centrum Kultury. Część z tych propozycji jest już przedmiotem analizy, i być może niektóre rozwiązania da się zastosować. Na razie wszystkich, którym nieobojętne jest piękno Koszalina, zapraszamy do Galerii Scena przy Placu Polonii, ekspozycja będzie dostępna do 5 maja.
Za kilka dni zapraszamy też na nasze łamy, gdzie będzie można obejrzeć wizualizacje prac studentów Politechniki.
Wszystkie, prezentowane podczas wystawy projekty dyplomowe powstały w Instytucie Wzornictwa Politechniki Koszalińskiej pod opieką dr hab. Katarzyny Radeckiej (obecnie profesor Akademii Sztuki w Szczecinie).
Przypomnijmy raz jeszcze nazwiska autorów i tematy ich prac:
Jolanta Kwarciak – Projekt adaptacji kotłowni Koszalińskiej Biblioteki Publicznej na galerię sztuki współczesnej Scena ( dyplom 2012)
Marcin Pączkowski – Koncepcja zagospodarowania przestrzeni Rynku/placu przed Urzędem Miejskim w Koszalinie (dyplom 2011)
Patrycja Wyszyńska – Koncepcja adaptacji kotłowni miejskiej w Koszalinie na Centrum Kultury (dyplom 2013)
Joanna Miszczak -Adaptacja zabudowy z przełomu XIX i XX wieku przy ulicy Zwycięstwa 194 i 196 na potrzeby lokalnej społeczności (dyplom 2011)
Daria Chlistowska – Park rekreacyjny przy centrum kulturalnym na terenie dawnej kotłowni miejskiej energetyki w Koszalinie. (dyplom 2013)
Agata Rogowska – Aranżacja przestrzeni użytkowej obiektów Politechniki Koszalińskiej przy ul. Racławickiej dla Instytutu Wzornictwa z uwzględnieniem jego aktualnych i planowanych potrzeb (dyplom 2011)
Anna Węgrzynek - Pawilon magazynowo - wystawienniczy dla Archiwum Państwowego w Koszalinie.
Andrzej Golc – Projekt przebudowy kotłowni Koszalińskiej Biblioteki Publicznej na galerię sztuki współczesnej (dyplom 2008, promotor: prof. Zdzisław Łosiński, as. mgr Katarzyna Radecka).