„Sądzę, że I Forum Studenckie PK poruszyło wiele ważnych problemów nurtujących społeczność akademicką. Mam nadzieję, że te spotkanie pobudzi studentów do większej aktywności. Czy ten cel zostanie zrealizowany? Nie wiem. Myślę, że oceni nas historia, jednak pragnę zaznaczyć, że już od jutra przygotowujemy się do drugiej edycji Forum, bo w naszym zamyśle ma to być impreza cykliczna.” – mówi Rafał Stefanowicz, koordynator projektu.
Podczas spotkania, które prowadziła Marcelina Marciniak wraz z Andrzejem Świątkiem, przykładano wagę do wypracowania wspólnego zarysu działań, które będą skutkować poprawą aktywności studenckiej na
Politechnice Koszalińskiej, a także sprawią, że studenci zaczną interesować się działalnością na rzecz rozwoju PK, oraz samorządów, kół i organizacji studenckich.
„Mam nadzieję, że z owego wydarzenia, z problemów na nim przedstawionych, zostaną wyciągnięte konstruktywne wnioski, a co do poruszonych projektów znajdziemy wspólną drogę wiodącą do ich realizacji. Mamy nadzieję, że kolejne tego typu Forum odbędzie się w Listopadzie nowego roku akademickiego, z nowymi projektami, pomysłami i problemami, przy jeszcze większej frekwencji studentów.” – informuje Mateusz Kwella, koordynator ds. aktywizacji Osiedla Akademickiego.
Podczas spotkania poruszono 6 następujących tematów:
1. Aktywizacja Osiedla Akademickiego (Mateusz Kwella, Rafał Stefanowicz, Mieczysław Sobolewski) – projekty zagospodarowania wolnych pomieszczeń w Domach Studenckich, ustanowienie harmonogramu imprez na OA (w tym stworzenie spisu imprez cyklicznych), zagospodarowanie wolnego czasu
spędzanego na akademikach.
2. Samorządność studencka (Sławomir Mirocha, Rafał Soltys) – Wrzuć Miedziaka Dla Dzieciaka, zachęcenie do działalności społecznej na Politechnice Koszalińskiej.
3. Pomoc studentom PK (Michał Górski) – przedstawienie możliwych dróg pomocy, które może zaoferować Komisja Dydaktyczna Parlamentu Studentów Politechniki Koszalińskiej.
4. Tydzień Kultury Studenckiej (Damian Wnuczko) – promocja majowych Juwenaliów na PK, wstępna prezentacja projektów TKS oraz zachęta studentów do czynnej współpracy.
5. Karta Aktywnego Studenta (Andrzej Świątek) – prezentacja zalet tego przedsięwzięcia, wytłumaczenie zasad nabycia tej karty, oraz ogólne zapoznanie z projektem.
6. Wystąpienie Stowarzyszenia Millenium (Krzysztof Głowacki) – kilka słów o Stowarzyszeniu, promocja i zachęta do aktywnego działania na rzecz uczelni.
Oprócz prelekcji miała miejsce dyskusja, z sali „padały” pytania odnośnie m.in. ławek i śmietników na terenie OA, a także możliwości interwencji Policji na akademikach.
W I Forum Studenckim wzięli udział: prof. Kazimierz Szymański (Prorektor ds. Studenckich), dr inż. Artur Wezgraj (Kanclerz Politechniki Koszalińskiej), mgr Małgorzata Pietrzelin (Kierownik Działu Domów Studenckich), oraz dr Agnieszka Hłobił (Zastępca Dyrektora Instytutu Technologii i Edukacji ds. Kształcenia).
Organizatorzy zapraszają wszystkich do współpracy. Chętni mogą zgłaszać się do Parlamentu Studentów Politechniki Koszalińskiej, Rady Osiedla Akademickiego, poszczególnych Samorządów, lub bezpośrednio do koordynatorów projektu (Rafał Stefanowicz – 664 338 653, Mateusz Kwella – 697 634 168, Mieczysław Sobolewski – 600 597 117).