Projekt polega na możliwości wypożyczenia żywych ludzi ("Książek") z grup postrzeganych stereotypowo, można porozmawiać z nimi, o ich życiu, zadać pytania na dowolny temat. Spotkanie „twarzą w twarz” Czytelnika i Książki ma oswoić z innością, a to może zapobiec dyskryminacji oraz wykluczeniu społecznemu.
Tytuły książek, które będzie można wypożyczyć tego dnia są różnorodne m.in.: Aktywistka, Bezwyznaniowiec, Chory psychicznie, Gej, Kobieta samotna, Osoba ciemnoskóra, Osoba niewidoma, Osoba z niepełnosprawnością, Para lesbijek, Rom, Syryjczyk, Weganin i Wegetarianka.
Nad przebiegiem rozmów z „Książkami” czuwać będzie bibliotekarz, natomiast na wymianę poglądów oraz dyskusję każdy wypożyczający będzie miał około 20 minut . Jest to wystarczający czas by zadać swoje pytania i uzyskać odpowiedzi.
Biblioteka publiczna jest doskonałym miejscem na realizację edukacji o wzajemnym szacunku, równości i prawach. Dlatego zapraszamy do budynku głównego KBP przy pl. Polonii 1 na rozmowy z Żywymi Książkami, które odbędą się 21 marca od godziny 10 do 17.