Zaatakowane drzewa po pewnym czasie stają się podatne na pęknięcia oraz złamania gałęzi i pnia. Ze względu na bezpieczeństwo mieszkańców, zwłaszcza w lasach o dużej bytności człowieka, takich jak nasz Las Komunalny na Górze Chełmskiej zaatakowane drzewa powinny być bezwzględnie usuwane poprzez ich wycięcie i wywiezienie z lasu.
W związku z powyższym Zarząd Dróg i Transportu w Koszalinie przystępuje do wycinki 44 sztuk drzew z gatunku świerk pospolity rosnących na terenie Lasu Komunalnego. Drzewa te zostały wytypowane do usunięcia podczas wykonywania swoich obowiązków ustawowych przez Nadleśnictwo Karnieszewice, które dokonało oceny stanu sanitarnego drzewostanu położonego w obszarze administracyjnym tego Nadleśnictwa. Podczas kontroli terenowej Nadleśnictwo stwierdziło posusz świerkowy będący następstwem rozwoju populacji kornika drukarza oraz korników mu towarzyszących, a przez to zagrożenie dla lasu i mieszkańców Dlatego podjęto decyzję o usunięciu w/w drzew w trybie awaryjnym.
Kornik drukarz to chrząszcz, który mimo swych niewielkich rozmiarów (ma zaledwie 5 mm) potrafi doprowadzić do wymarcia całego lasu. Najczęściej atakuje lasy świerkowe. Do śmierci drzewa doprowadza uszkadzanie kory i łyka na skutek wygryzania przez owady chodników, tuneli. Kornik nie zasiedla zdrowych świerków, ale szuka takich, które zostały osłabione przez żerowanie innych owadów, dlatego uznawany jest za szkodnika wtórnego.
Wgryza się w korę i tam składa jaja, z których wykluwają się larwy. Są bardzo żarłoczne i jest ich bardzo dużo. Drążą tunele, uszkadzając korę i łyko. Po jakimś czasie z larw powstają dorosłe osobniki, które wygryzają się na zewnątrz drzewa, by zaatakować następne. Kornik w ciągu jednego roku, może dać początek aż trzem pokoleniom. Przy ogromnej ilości owadów zaatakowane drzewo nie ma szans, a masowe pojawienie się kornika może doprowadzić do wyginięcia całego lasu.
Aby zapobiegać takim katastrofom, leśnicy wycinają drzewa już zaatakowane i wywożą je z lasu. Zakładają także zwabiające korniki pułapki feromonowe. Zawierają one zapach przypominający ten, który jest wydzielany przez owady podczas godów.