Pomoc dotarła do najbardziej potrzebujących w całym kraju. Wśród nich było niemal 21 tys. dzieci i 5 tys. seniorów. Ponad 60% rodzin włączonych do programu w tej edycji doświadcza trudności ze względu na chorobę i/lub niepełnosprawność, a 24% znalazło się w trudnej sytuacji ze względu na nieszczęście, wypadek lub zdarzenie losowe.
W 23. edycję Szlachetnej Paczki zaangażowało się ponad 12 tys. Wolontariuszy, którzy działali w 655 lokalizacjach w całej Polsce. Miejsc działania przybyło – było ich niemal 20 więcej niż w 2022 roku.
Szlachetna Paczka połączyła w mądrej pomocy jeszcze więcej Polaków niż rok temu. Łącznie w tegoroczną edycję zaangażowało się 700 tys. osób – to o 100 tys. więcej Polaków niż rok temu. Dla jednej potrzebującej rodziny paczki przygotowało średnio 31 osób. Średnia wartość Szlachetnej Paczki dla jednej rodziny wynosiła w tym roku 4 343 zł.
Pomimo trudnej sytuacji ekonomicznej Polacy pokazali, że „razem stać nas na dobro" dla tych, którzy mają najmniej.
„Razem zrobiliśmy dużo dobra. Dziękujemy!" – mówią z wdzięcznością organizatorzy Szlachetnej Paczki.
Za każdą z tych liczb stoi człowiek i jego wyjątkowa historia, do której dotarli wolontariusze Szlachetnej Paczki. To m.in. Pan Jan, który ma 87 lat i mieszka sam. Na przeżycia miesiąca ma 150 zł. Darczyńca przygotował dla niego 20 paczek z żywnością, sprzętem RTV i AGD oraz odzieżą. Gdy wolontariusze przekazali mikrofalówkę i lodówkę, mężczyzna nie mógł powtrzymać radości. Wcześniej nie przepadał za świętami, z powodu samotności. Tym razem powiedział: „W tym roku to będą moje pierwsze prawdziwie i wesołe święta".