Do przetargu zgłosiło się dwóch oferentów. Komisja dokonała wybory najkorzystniejszej. Wygrało Przedsiębiorstwo Inżynierii Środowiska Ekowodrol.
Centrum Wiedzy Cognitarium to inwestycja, która ma stać się regionalnym centrum wiedzy i nauki, które połączy kompleksy biblioteczne Biblioteki Głównej Politechniki Koszalińskiej, uczelnianego archiwum i innych branżowych placówek bibliotecznych. Inwestycja otrzymała właśnie dofinansowanie z Ministerstwa Edukacji i Nauki na kwotę 39,5 mln złotych. Projekt nowoczesnego kompleksu bibliotecznego wykonali architekci z pracowni OVO Grąbczewscy Architekci.
Kompleks Centrum Wiedzy Cognitarium powstanie przy ulicy Śniadeckich w Koszalinie. Istotą Centrum Wiedzy Cognitarium stanie się wizualizacja zbiorów i ich udostępnienie za pomocą cyfrowych narzędzi. Mówi się, że obiekt ma być jedną z najnowocześniejszych tego typu placówek w Polsce i Europie, a zbiory mają zostać przedstawione w sposób przystępny zarówno dla młodych, jak i starszych użytkowników. Oprócz bibliotek ma tu też się znaleźć m.in. wydawnictwo Politechniki Koszalińskiej i centrum szkoleniowo-konferencyjne. W holu wejściowym zostanie umieszczona dodatkowa atrakcja – Wahadło Foucaulta mające możliwość wahań w dowolnej płaszczyźnie pionowej. Projekt Cognitarium został wybrany w konkursie, w którym zwyciężyła propozycja architektów z katowickiej pracowni OVO Grąbczewscy Architekci
Projekt Cognitarium został wybrany w konkursie, w którym zwyciężyła propozycja architektów z katowickiej pracowni OVO Grąbczewscy Architekci
Projektanci zaproponowali budynek składającą się z dziewięciu prostopadłościennych modułów o podstawie kwadratu i różnej wysokości (od 6 do 24 metrów), połączonych ze sobą podziemnymi magazynami oraz mostkami pieszymi. Powstała w ten sposób otwarta struktura, w której poszczególne bloki funkcjonalne tworzą układ wewnętrznych uliczek.
Cognitarium będzie zbudowane z cegły. Nawiązujemy w ten sposób do tradycji miejsca i historii Koszalina. Ażurowe ceglane struktury częściowo pokrywają budynki, a częściowo są wolno stojącymi ogrodzeniami wewnętrznych dziedzińców” – tłumaczą.
Warto zaznaczyć, że obecny kształt Centrum Wiedzy Cognitarium został zaprojektowany i osadzony w przestrzeni miejskiej w taki sposób, by w przyszłości można było go rozbudowywać i wprowadzać ewentualne modyfikacje funkcjonalne. Wstępne szacunki mówią, że koszalińska inwestycja może być gotowa na przełomie 2023 i 2024 roku. Jej całkowita wartość wyniesie około 65 mln złotych z czego 39,5 miliona złotych pochodzić będzie z dofinansowania z Ministerstwa Edukacji i Nauki.
Planowane parametry rzeczowe związane z realizacja budynku:
Kubatura obiektów: 35 000 m 3
Powierzchnia zabudowy: 2 500 m 2
Powierzchnia całkowita: 6 000 m 2
Powierzchnia zagospodarowywanego terenu: 23 000 m 2
w tym:
parkingi na 200 aut: 6 000 m 2
dojścia i drogi dojazdowe: 3 000 m 2
tereny zielone: 14 000 m 2
W ramach projektu zrealizowane zostaną następujące rodzaje robot:
- opracowanie dokumentacji technicznej wraz z uzyskaniem pozwolenia na budowę,
- roboty budowlano-montażowe kubatury budynku,
- roboty instalacyjne i wyposażeniowe,
- przystosowanie budynku dla potrzeb osób niepełnosprawnych, windy, podjazdy, chodniki,
- zagospodarowanie terenu łącznie z wykonaniem dróg, parkingów, placów i dojść do budynku oraz tereny zielone dla celów rekreacyjnych wraz z infrastrukturą i małą architekturą,
- pierwsze wyposażenie łącznie z instalacjami teleinformatycznymi, monitorującymi i alarmowymi.