Poprzez ukąszenie kleszcze mogą przenosić m.in. babeszjozę, która niszczy czerwone krwinki zwierzaka, powodując uszkodzenie nerek i wątroby, a nieleczona nawet śmierć. Równie tragiczne w skutkach jest wirusowe zapalenie mózgu, które także grozi czworonogom ze strony wspomnianych pasożytów. Natomiast borelioza doprowadzić może m.in. do ślepoty, paraliżu i zmian psychicznych.
– Z roku na rok kleszcze to coraz większy problem. Ratunkiem dla naszych podopiecznych są preparaty przeciwkleszczowe, jak obroże czy krople, które zapobiegają wczepieniu tych pasożytów w skórę zwierzaka i zmniejszają tym samym ryzyko zarażenia groźnymi chorobami. Profesjonalne leki, które mają najlepszą skuteczność w tym zakresie, to jednak dla nas spory wydatek, dlatego prosimy o pomoc. W ramach akcji „Ratuj!” każdy może włączyć się w ochronę naszych czworonogów, podarowując im wspomniane środki poprzez platformę www.dlaSchroniska.pl – mówi Daria Szmaro ze Schroniska w Koszalinie.
Żeby pomóc bezdomniakom z Koszalina w nierównej walce z kleszczami, wystarczy wejść na platformę www.dlaSchroniska.pl i kliknąć baner akcji „Ratuj!”. Następnie spośród niemal stu schronisk i fundacji, które w niej uczestniczą, należy wybrać tę placówkę, którą chce się wesprzeć. Każdą z nich reprezentuje jeden zwierzak, który prosi o pomoc w imieniu swoim i swoich czworonożnych kolegów. W Schronisku w Koszalinie jest to pies Aksel. Dalej decydujemy o tym, jakie środki chcemy im podarować – np. obroże lub krople, a jeśli nie możemy pozwolić sobie na ich zakup, możemy też wybrać „cegiełkę” o wartości 10 zł na ten cel. Koszty dostawy pokrywają organizatorzy.
– Zbiórkę „Ratuj!” organizujemy już po raz czwarty, bo wiemy, że bezdomne czworonogi nie są w stanie poradzić sobie same w nierównej walce z kleszczami. Dzięki wsparciu internautów, w ramach ubiegłorocznej edycji pomogliśmy aż 4358 psom i kotom z 70 schronisk w 55 miastach. Bardzo dziękujemy wszystkim darczyńcom i ponownie w imieniu schronisk apelujemy o pomoc – mówi Magdalena Jankowska z Fundacji NaszeZoo.pl organizującej akcję „Ratuj!”.
Zbiórka „Ratuj!” na platformie www.dlaSchroniska.pl potrwa do końca czerwca.