Według ekspertów kleszcze są jednym z największych, naturalnych zagrożeń dla zdrowia w naszej strefie klimatycznej. Kleszcze roznoszą niebezpieczne choroby takie jak boreliozę i kleszczowe zapalenie mózgu.
W Polsce żyje 19 różnych gatunków kleszczy. Wszystkie te gatunki łączy głód krwi, który zaspokajają, wgryzając się w skórę swoich żywicieli. Wyszukują ich dzięki czułym zmysłom - reagującym na ciepło, drgania gruntu, feromony, ruch powietrza i zapach potu.
Jak chronić się przed chorobami roznoszonymi przez kleszcze?
Najlepszym sposobem jest dokładne oglądania ciała. Kleszcze najczęściej wgryzają się w naszą skórę w miejscach, gdzie jest ona najdelikatniejsza, a więc na głowie, za uszami, na granicy włosów, na karku, na ramionach, pod pachami, pod biustem, w okolicach pępka, w pachwinach, wokół genitaliów czy pod kolanami. Ugryzienia kleszczy nie bolą, bo pajęczaki te wprowadzają do naszego organizmu substancje znieczulające, przeciwkrzepliwe i przeciwzapalne.
Statystycznie jednak tylko 50 % z nas to zauważy. A droga od objawów do diagnozy przy boreliozie trwa często kilka, kilkanaście lat...
Zapobieganie występowaniu chorób odkleszczowych