W tym roku studenci naprawdę pohałasują w mieście. Juwenalia zostały przygotowane z rozmachem, a to m.in. dlatego, że włączają się w obchody 750 – lecia Koszalina. Główne koncerty odbędą się na terenach podożynkowych, co trzeba obiektywnie stwierdzić, jest dobrym pomysłem. Większa przestrzeń na pewno sprzyjać będzie wyśmienitej zabawie podczas występów nietuzinkowych gwiazd.
Impreza masowa organizowana przez studentów rodzimej uczelni, będzie też odpowiednio zabezpieczona. Główna strefa będzie wydzielona i obsługiwana przez firmę ochroniarską, co wiązać się będzie z kontrolą zawartości toreb i plecaków. Będzie też zakaz wnoszenia własnego alkoholu. Jednak dla opornych, którzy nie wyobrażają sobie TKS – owych hulanek bez procentowego wspomagania, będą także wyznaczone miejsca, skąd będzie można posłuchać występów bez nadzoru ochroniarskiego.
Impreza startuje już 16 maja koncertem zorganizowanym przez Stowarzyszenie Wspierania i Rozwoju PK w Bałtyckim Teatrze Dramatycznym. Natomiast duże, plenerowe koncerty odbędą się w dniach 17- 19 maja. Tradycyjnie każdy dzień upłynie w innym klimacie. Finał Tygodnia Kultury Studenckiej przypada na 22 maja.
Rockowo – 17 maja
Gitarowe święto żaków rozpocznie się o godzinie 18:30 występem popularnej wśród braci studenckiej formacji Lej Mi Pół. Zespół gościł już podczas ubiegłorocznych TKS – ów, rozgrzewając publiczność do czerwoności. Lej Mi Pół to trio z Bielska Białej, grające powierzchowny punk rock oraz metal w cienkim cieście. Ich koncerty bawią, demoralizują, oburzają...cóż, na pewno nie uczą. Ich muzyka mogła by być prawdziwym majstersztykiem, gdyby nie fakt, że większość koncertów grają na tzw. autopilocie.
Po energetycznych riffach debilpunkowców sceną zawładnie Oberschlesien, czyli polska odpowiedź na Rammsteina. Formacja pochodzi z Piekar Sląskich. W swej twórczości posługuje się śląskim etnolektem. W 2012 roku zespół wziął udział w czwartej edycji talent show „Must Be the Music. Tylko muzyka” emitowanego na antenie telewizji Polsat. Grupa zajęła drugie miejsce w tymże konkursie.
Zwieńczeniem rockowego wieczoru będzie występ Lady Pank. Założona przez Jana Borysewicza i Andrzeja Mogielnickiego ponad 30 lat temu grupa po dziś dzień jest jedną z najpopularniejszych w historii polskiego rocka. Lady Pank ma na koncie ponad 20 płyt i dziesiątki przebojów, takich jak „Mniej niż zero”, „Wciąż bardziej obcy”, „Zostawcie Titanica”, czy „Kryzysowa narzeczona”. Nazwa grupy pochodzi od tytułu pierwszego nagrania Mała Lady Punk (z nieco zmienioną pisownią). Skład zespołu kilkukrotnie się zmieniał. Niezmiennymi jego filarami byli jednak od zawsze Jan Borysewicz i Janusz Panasewicz. Obecnie Lady Pank występuje w składzie Borysewicz, Panasewicz, Jabłoński oraz Kieliszkiewicz. Początek występu gwiazdy o godzinie 21:30.
Disco ponad wszystko – 18 maja
Niczym byłoby studenckie święto, gdyby na TKS- ach zabrakło disco polo. Nie od dziś wiadomo, że obciachowy gatunek muzyczny, doskonale sprawdza się podczas masowych spędów. Tym razem jednak organizatorzy postanowili przełamać discopolową sztampę zapraszając wykonawców niestandardowych.
Jako pierwszy zaprezentuje się zespół Tarzan Boy, który powstał dzięki zapałowi Krzysztofa Rutkowskiego w 1989 roku. Po świetnie przyjętym debiucie „Kaligula” z 1996 roku rozwijał swoją karierę, odnosząc sukcesy (m.in. złota płyta), aby w 2002 zejść ze sceny. Powraca jednak w wielkim stylu korzystając z tego, że disco polo znów jest na fali.
Po klasyce gatunku zaprezentuje się Joker. Zespół zadebiutował w roku 2012 piosenką pt. „Petarda" nagraną wspólnie z Karolem Pietrzakiem (Mega Dance). Założycielem, wokalistą oraz autorem większości tekstów i kompozycji zespołu Joker jest Piotr Koczocik, który na scenie wspierany jest przez dwie urocze tancerki Beatę i Anię. Milowym krokiem w karierze Jokera okazało się nawiązanie współpracy z DJ Sequencem. Owocem tego są numery przy których bawi się cała Polska. Duet, dzięki kilku melodyjnym hitom, takim jak „Zazdrosna", „Ale się wstydzę",”Lokatorki" czy „To nie jest plotka" wyrobił sobie mocną pozycję wśród młodych zespołów pojawiających się na scenie disco polo.
Wisienką na discopolowym torcie będzie koncert grupy Playboys. Zespół pochodzi z Radomia. Trio tworzą: Jakub Kuba Urbański (lider/wokalista), Kuba Kusiński (perkusja) i Przemek Kordziński (gitara).
W rytmie hip - hopu – 19 maja
Nie da się ukryć że dzień hiphopowy juwenaliów przygotowany jest z wielkim rozmachem. Dzięki współpracy z Most Blunted w miasteczku studenckim odbędzie się przegląd lokalnej sceny rap oraz bitwa freestylowa. Natomiast o godzinie 18:30 party przeniesie się na „podożynki”, gdzie publiczność rozgrzeją koszalińskie supporty.
O 20:00 jako pierwsza gwiazda wystąpi 4P. Raper działa na scenie hiphopowej od 1999 roku. Zaczynał jako organizator imprez z czasem sam zaczął pisać teksty i udzielać się za mikrofonem. Po kilku „nielegalach” w 2010 roku wydaje swój pierwszy solowy album „Zły/Dobry chłopak”, po którego premierze raper decyduje się na zaprzestanie działalności artystycznej. Po krótkiej przerwie, zaczynają pojawiać się jednak nowe utwory, m.in. „Biało - czerwone serce”, którego tekst trafił do podręczników szkolnych. Od lat Majewski zajmuje się działalnością charytatywną, organizuje imprezy pod hasłem „Hip -hop koszalińskim dzieciakom”, z których dochód przeznaczony jest na zakup wyprawek szkolnych dla potrzebujących.
Kolejną gwiazdą będzie nie kto inny jak O.S.T.R. jeden z najbardziej wyrazistych raperów polskiej sceny. Absolwent Akademii Muzycznej w Łodzi w klasie skrzypiec. Artysta solowy, związany z oficyną Asfalt Records. W swej twórczości porusza takie zagadnienia jak polityka, korupcja oraz problemy społeczne. Członek zespołów Tabasko, Skill Mega, Killing Skills i Beat Brothers. Był także członkiem formacji Obóz TA i LWC. Wraz z producentem muzycznym Emade współtworzy projekt pod nazwą POE. Muzyk współpracował ponadto m.in. z takimi wykonawcami jak: SOFA, Warszafski Deszcz, Hades, Michał Urbaniak, Tede, Fokus, DJ Deszczu Strugi, DonGURALesko, Fu, Pezet, Sistars oraz Slums Attack.
Finałowy koncert będzie należeć do Grubsona. Raper i producent działalność artystyczną rozpoczął pod koniec lat 90. XX wieku. Występował w formacjach 3oda Kru, Siła-Z-Pokoju i Super Grupa. W 2009 roku nakładem MaxFloRec ukazał się pierwszy oficjalny album rapera zatytułowany O.R.S. Grubson współpracował z takimi wykonawcami i grupami muzycznymi jak: EastWest Rockers, Junior Stress, Jamal, Abradab, Natural Dread Killaz, DJ Feel-X, Rahim, Skorup, Dreadsquad, O.S.T.R., Bob One, PMM czy DonGURALesko.
Ponadto przez cały tydzień wiele atrakcji w miasteczku studenckim. Przygotowywana jest specjalna scena dla amatorskich zespołów z Koszalina oraz rekreacja sportowa. Nie zabraknie także tradycyjnych akcentów jak spływ Dzierżęcinką w Parku Książąt Pomorskich. Szczegóły juwenaliowego programu podamy już wkrótce.