Kapituła w składzie: Jarosław Barów (Rada Kultury przy Prezydencie Miasta), Krystyna Kościńska (Komisja Kultury Rady Miejskiej), Mariusz Krajczyński (KKRM), Anna Mętlewicz (KKRM), Magda Muszyńska – Płaskowicz (RKpPM), Leopold Ostrowski (KKRM), Dorota Pawłowska (dyrektor Wydziału Kultury i Spraw Społecznych), Marzena Śmigielska (kierownik Referatu Kultury i Sportu Wydziału KS) oraz Rafał Wołyniak (RkpPM) rozpatrzyła 140 wniosków o przyznanie Nagrody za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury, z których 3 nie kwalifikowały się do rozpatrzenia.
Łączna kwota przeznaczona na zaproponowane nagrody wynosi 80 000 zł.
Kapituła zaopiniowała pozytywnie 57 wniosków i zaproponowała przyznanie nagrody w następujących kategoriach:
Galę uświetniły występy artystyczne, jak mimirecital Zosi Karbowiak, pokaz tańca towarzyskiego w wykonaniu Aleksandry Staszak i Konrada Łydy oraz duetu pianistów Wojciecha Szymczewskiego i Bartosza Kołaczkowskiego. Minutą ciszy upamiętniono także zmarłą niedawno dr Marlenę Zimną, propagatorkę twórczości Włodzimierza Wysockiego.
Najważniejszym punktem programu było oczywiście wręczenie prestiżowych, co nie podlega dyskusji, nagród dla młodych i doświadczonych działaczy kultury.
Dzieci i młodzież - Nagrody za osiągnięcia w dziedzinie kultury II stopnia
Reprezentanci Zespółu Państwowych Szkół Muzycznych.
Przedstawiciele Zespołu Szkół Plastycznych.
Reprezentanci Szkoły Tańca TOP – TOYS kierowanej przez Annę i Marcina Dubrowników.
Reprezentanci Pałacu Młodzieży w Koszalinie.
Spośród kandydatów zgłoszonych przez Studio Tańca „Pasja” do Nagrody Prezydenta Miasta zakwalifikowano parę taneczną – Aleksandra Staszak i Konrad Łyda
Reprezentanci Centrum Kultury 105
Nagrody I stopnia.
Nagrody z okazji jubileuszu twórczego.
Nagrody za osiągnięcia w dziedzinie tworzenia, upowszechniania i ochrony kultury
Na szczególną uwagę zasługuje nagroda dla najlepszego wydarzenia kulturalnego roku 2015. nominowanych było 6 eventów takich jak: Grand Prix Polska Ekstraklasa Dorosłych i Mistrzostwa Polski Północnej i Województwa Zachodniopomorskiego (organizator Stowarzyszenie Pasja), I Bałtycki Konkurs Chórów „Pomerania Cantat” – Koszalin – Słupsk (o. Koszalińsko – Słupskie Towarzystwo Chóralne, Centrum Kultury 105 w Koszalinie i Filharmonia Koszalińska), Wystawa „Skarby numizmatyczne ze zbiorów własnych Muzeum” oraz publikacja informatora do wystawy i lekcje muzealne (o. Muzeum w Koszalinie), Spektakl „Cafe Sax” (Bałtycki Teatr Dramatyczny w Koszalinie), Noc Muzeów – „Plon niesiemy plon, czyli dożynkowych wspomnień czar” (o. Archiwum Państwowe w Koszalinie) oraz I Koszalińskie Targi Sztuki i Dizajnu (o. organizator Centrum Kultury 105 – Galeria Scena).
Kapituła w pełni władz poznawczych wydała werdykt, który w pewien sposób określa oczekiwania wobec kultury. Najlepszym wydarzeniem 2015 roku została Noc Muzeów – „Plon niesiemy plon, czyli dożynkowych wspomnień czar”. Jednym z powodów takiej decyzji komisji była liczba uczestników. Prowadzący odczytał uzasadnienie o następującej treści: „W imprezie uczestniczyło ok. 5 tysięcy osób. Zabawa była przednia. Odbył się tradycyjny obrządek dożynkowy – prezentacja wieńców i składanie chleba, festyn a na nim pokazy garncarskie, rzeźbiarskie, wikliniarskie, występy zespołów ludowych, konkursy, aż do północy. ”
Poza Nocą Muzeów w Archiwum, członkowie Kapituły docenili także wymieniając I Tragi Sztuki i Dizjanu.
Nagrody za osiągnięcia w dziedzinie kultury
Reprezentanci Szkoły Tańca Top – Toys:
Laureaci związani z Centrum Kultury 105 w Koszalinie.
Szczególne osiągnięcia w skali światowej.
Laureatami tej nagrody są Wojciech Szymczewski i Bartosz Kołaczkowski. Lureaci I nagrody w Międzynarodowym Konkursie „Bradshaw & Buono International Piano Competition 2015” w Nowym Jorku. Zagrali koncert w jednej z najbardziej prestiżowych sal koncertowych na świecie - nowojorskiej Carnegie Hall. Panowie są absolwentami Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Koszalinie.
Od autora:
Kolejna gala kultury za nami. Nie chce mi się wdawać w szczegóły jej zasadności, ale chyba najbardziej mnie zbulwersowało to, jak kontestatorzy, twórcy i menadżerowie kultury - na co dzień obrzucający niewybrednymi epitetami kulturę w Koszalinie, prezydenta, sztab jego "ekspertów" - garnęli się po uścisk, dyplom i kaskę.
Opadły mi ręce. Można było przecież nie zgodzić się na nominację. Nie brać udziału w macankach śmietanki namaszczonych i nie dać zrobić z siebie elementu propagandy. Poza tym klasycznie: w Koszalinie kultura i rozrywka to, to samo. Dobitnym potwierdzeniem tego jest wybór najlepszego wydarzenia 2015.