Podsekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Tomasz Szatkowski w odpowidzi na poselskie interpelacje odpowiedział: Strategiczne znaczenie Bazy dla Polski, USA i NATO zapewni jej ponadprzeciętną obronę, co pośrednio wzmocni również bezpieczeństwo całego regionu słupskiego. Ponadto Rzeczpospolita Polska i USA będą ściśle współpracować w zakresie minimalizowania zagrożeń dla bezpieczeństwa Bazy. Powinno to przełożyć się na dodatkowe zwiększenie bezpieczeństwa jej okolic i regionu. Baza będzie zaliczać się do najwyższej kategorii obiektów chronionych.
Pragnę zapewnić, że wybór Redzikowa, jako miejsca rozmieszczenia Bazy, był dokonany bardzo starannie. W analizach brano także pod uwagę m.in. kryterium bliskości dużego ośrodka miejskiego. Sumarycznie oceniono, że lokalizacja w Redzikowie jest najlepsza spośród rozpatrywanych opcji, w tym pod względem skuteczności operacyjnej systemu.
Radar planowany do rozmieszczenia w Redzikowie nie będzie stwarzać zagrożenia dla życia i zdrowia okolicznych mieszkańców oraz osób pracujących w Bazie. Strona amerykańska jest zobowiązana do przestrzegania standardów ochrony środowiska i bezpieczeństwa określonych prawem Rzeczypospolitej Polskiej. Wynika to z zapisów Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki dotyczącej rozmieszczenia na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej antybalistycznych obronnych rakiet przechwytujących sporządzonej w Warszawie dnia 20 sierpnia 2008 r. i Protokołu zmieniającego tą umowę z dnia 3 lipca 2010 r. (Dz.U. z 2011 r. Nr 219, poz. 1298) oraz z Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki o statusie sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych Ameryki na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej podpisanej w Warszawie dnia 11 grudnia 2009 r. – Dz.U. z 2010 r. Nr 66, poz. 422 (Umowa SOFA RP-USA). Oznacza to, że promieniowanie elektromagnetyczne emitowane z terenu Bazy będzie musiało spełniać polskie normy. Warto dodać, że normy te są jednymi z najbardziej restrykcyjnych w Europie.
Pragnę również zauważyć, że w celu potwierdzenia braku zagrożeń wynikających z emisji promieniowania elektromagnetycznego, przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej odbyli szereg spotkań eksperckich dotyczących pracy radaru w Bazie. W ich toku strona amerykańska przedstawiła analizy i poinformowała, że nie będzie zagrożenia dla okolicznych mieszkańców oraz żołnierzy służących w Bazie. Ponadto wskazała, że:
• Analogiczny radar funkcjonuje od wielu lat w centrum testowym Agencji Obrony Przeciwrakietowej USA w mieście Moorestown; w odległości ok. 1 km od radaru zlokalizowana jest m.in. szkoła podstawowa i centrum handlowe; nie stwierdzono żadnego szkodliwego wpływu działania tego radaru na zdrowie ludzi;
• Przez około 90% czasu pracy radar nie będzie emitował promieniowania elektromagnetycznego;
• Przez 85% czasu, w którym radar będzie emitował promieniowanie elektromagnetyczne, wiązka radaru będzie skierowana powyżej 75° nad horyzontem;
• Tożsame radary funkcjonują od wielu lat na amerykańskich krążownikach i niszczycielach wyposażonych w morski system Aegis BMD, nie stwarzając zagrożenia dla obsługujących je załóg.
Odpowiadając na pytanie dotyczące oceny oddziaływania na środowisko planowanej inwestycją informuję, że zgodnie z postanowieniami ww. umów Rząd USA jest zobowiązany do przestrzegania w Polsce naszego prawa ochrony środowiska. Standardy ochrony środowiska stosowane przez Stany Zjednoczone Ameryki dokładnie odzwierciedlają bardziej restrykcyjne spośród tych, które są stosowane zarówno przez Rzeczpospolitą Polską, jak i Stany Zjednoczone Ameryki lub standardy przewidziane w innych umowach międzynarodowych. Dotyczy to m.in. zapewnienia, że Baza nie będzie stanowiła zagrożenia dla okolicznych mieszkańców i środowiska naturalnego w pobliżu instalacji.
Jednocześnie, zgodnie z Umową SOFA RP-USA, rozpoczęcie przez Siły Zbrojne USA prac budowlanych na terenie uzgodnionych obiektów i terenów (do których zalicza się również Baza), nie wymaga opracowania oceny oddziaływania na środowisko. Jednakże, zgodnie z postanowieniami tej umowy, Siły Zbrojne USA przed rozpoczęciem robót budowlanych w Bazie przekazały dokumentację techniczną dotyczącą planowanych robót. Podlegała ona analizie przez właściwe organy resortu obrony narodowej, także z punktu widzenia norm ochrony środowiska. W jej wyniku resort obrony narodowej uzgodnił możliwość podjęcia planowanych robót budowlanych w Bazie. Ponadto inwestycje Sił Zbrojnych RP na jej terenie są realizowane zgodnie z przepisami prawa Rzeczypospolitej Polskiej.
Dotychczasowe obliczenia i symulacje działania systemu potwierdzają, że zarówno Baza, jak i radar w Redzikowie nie będą negatywnie wpływać na zdrowie oraz codzienne życie mieszkańców. Niezależnie od typu amerykańskiego radaru rozmieszczonego w Bazie, Stany Zjednoczone Ameryki są zobowiązane do zapewnienia, że nie będzie on stwarzał niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia mieszkańców jej okolic oraz osób pracujących na jej terenie.