uż 16 i 17 listopada odbędą się kilkunastogodzinne warsztaty techniczne i historyczne. Poprowadzą je: specjalista od debat oksfordzkich Jan Piosik z fundacji Projekty Edukacyjne oraz naukowcy szczecińskiego Oddziału IPN: dr Przemysław Benken, dr Paweł Szulc, Magdalena Dźwigał, dr Sebastian Ligarski, dr Paweł Skubisz oraz Paweł Miedziński. Uczestnicy będą musieli przygotować się do dyskusji (z argumentami „za” i „przeciw”) na temat sześciu tez:
1. W 1939 r. Polska nie była przygotowana do wojny;
2. Powojenna zmiana granic była korzystna dla Polski;
3. Obowiązkiem żołnierza Polski Podziemnej po II wojnie światowej było pozostanie w konspiracji;
4. Nie należy potępiać polskich twórców za kompromisy z tzw. władzą ludową;
5. Przełom 1956 r. był wynikiem gry o władzę w ramach aparatu partyjnego;
6. Krew robotników z Grudnia ’70 poszła na marne.
Faza grupowa turnieju w Szczecinie odbędzie się 14 stycznia 2016 r. Cztery wyłonione tego dnia drużyny wezmą udział w fazie finałowej 9 marca 2016 r. Turniej jest inicjatywą edukacyjną. Ma za celu zarówno szerzenie wiedzy na temat ważnych wydarzeń w historii Polski XX wieku, jak również zainteresowanie uczniów tematyką historyczną i zachęcenie do samodzielnych poszukiwań w tym zakresie.
Bieżące informacje o projekcie odnajdą Państwo na profilu facebookowym Turnieju Debat Historycznych IPN: https://www.facebook.com/debatyhistoryczne/ oraz na profilu Oddziału IPN w Szczecinie (zachęcam do polubień): https://pl-pl.facebook.com/IPN.Szczecin/