„Czy jest Pani/Pan za nadaniem miejscowości Mielno statusu miasta oraz włączenia do jego granic miejscowości Unieście?“ – na takie pytanie odpowiadają mieszkańcy gminy.
Sprawa zmiany statusy gminy wiejskiej na miejską rozpoczęła się już dwa lata temu. Wówczas Olga Roszak-Pezała, wójt gminy zapowiedziała, że jest zainteresowana taką zmianą. Sam proces przekształcenia jest dość skomplikowany i wymagał wielu przygotowań.
Podstawowe warunki do tego, by miejscowość wiejska stała się miejską to musi mieć ponad 2 tysiące mieszkańców, z których co najmniej 60% utrzymuje się z działalności pozarolniczej. W części miejskiej nie może być zabudowy zagrodowej, musi za to być wyodrębnione centrum.
Dlaczego Mielno chce zostać miastem. Przede wszystkim ze względów prestiżowych. Dziś gminy miejskie raczej nie chętnie dokonują takiej zamiany.
Powód? Właściciele domów obawiają się, że uzyskanie praw miejskich doprowadzi do podniesienia podatków; nauczyciele, że stracą dodatek wiejski, a osoby starsze, że w mieście będzie większe przyzwolenie na stawianie zakładów, które będą uciążliwe dla środowiska. To jednak mylne przekonania, bo zamiana statusu miejscowości na to nie wpływa. Mimo to w ciągu ostatnich czterech lat zaledwie osiem wsi stało się miastami. Mielno może zostać kolejną.