Ogólnopolska akcja Narodowe Czytanie pod patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej została zainaugurowana w 2012 roku. Głównym jej celem jest popularyzacja czytelnictwa oraz wzmocnienie poczucia narodowej tożsamości poprzez kontakt z największymi dziełami polskiej literatury. Ponadto lektura książek nie tylko pogłębia wiedzę, ale rozwijając wyobraźnię, sprawia, że wzrastają nasze kompetencje i możliwości oddziaływania na świat. Aby z roku na rok poziom czytelnictwa w Polsce wzrastał, konieczne jest stworzenie ponadpokoleniowej wspólnoty czytelników, pielęgnujących tę piękną i pożyteczną aktywność.
Koszalińska Biblioteka Publiczna, której z racji swych podstawowych funkcji, leży na sercu promocja czytania i czytelnictwa, od początku zaangażowała się w tę pożyteczną akcję.
W duchu założeń inicjatorów, pierwszym dziełem czytanym wspólnie była nasza epopeja narodowa - „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza. Koszalińska książnica zorganizowała czytanie w dwóch galeriach handlowych Atrium i EMKA by dotrzeć szczególnie do osób nieczytających albo czytających sporadycznie. Fragmenty „Pana Tadeusza” przeczytali wówczas przedstawiciele władz samorządowych z prezydentem Piotrem Jedlińskim na czele, radni, dyrektorzy instytucji miejskich, młodzież z II LO w Koszalinie, odwiedzający galerię handlową mieszkańcy Koszalina. Ponadto „Pana Tadeusza” można było posłuchać w autobusach komunikacji miejskiej.
W 2013 roku Narodowe Czytanie odbyło się na placu przed biblioteką. Młodzież zrzeszona w Studium Poezji i Piosenki im. pp. Ziembińskich przeczytała z podziałem na role „Pana Jowialskiego” Aleksandra Fredry. Obecne w tekście wierszowane bajki z morałem były odczytywane przez przedstawicieli władz miasta, chętnych przechodniów i zaprzyjaźnionych czytelników.
W 2014 roku w galerii handlowej EMKA w ramach Narodowego Czytania usłyszeliśmy fragmenty Trylogii Henryka Sienkiewicza. Lektury podjęli się przedstawiciele władz miasta, radni, młodzież ze Studium Poezji i Piosenki im. pp. Ziembińskich, odważniejsi czytelnicy biblioteki. Liczni przechodnie z zakupami śledzili występy z galerii przy schodach.
W 2015 roku wspólne Narodowe Czytanie w Koszalinie zorganizowali: Koszalińska Biblioteka Publiczna, Teatr Propozycji Dialog im. Henryki Rodkiewicz i Restauracja City Box, w której gościnnych progach przeczytano fragmenty „Lalki” Bolesława Prusa. Czytali przedstawiciele władz miasta, radni, aktorzy Teatru Propozycji Dialog, odważniejsi przechodnie.
W 2016 roku wspólne czytanie „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza zorganizowano na Rynku Starego Miasta w ramach jesiennego pikniku kulturalnego Rady Osiedla Śródmieście. We wspólnym czytaniu wzięli udział przedstawiciele władz miasta: prezydent Piotr Jedliński, wiceprezydent Przemysław Krzyżanowski, oraz przewodnicząca Rady Miejskiej Krystyna Kościńska, ponadto aktorzy Bałtyckiego Teatru Dramatycznego z dyrektorem Zdzisławem Derebeckim na czele ichętni do przeczytania przechodnie.
W tym roku będziemy wspólnie czytać wybrane w drodze głosowania „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. Sto siedemnaście lat temu w podkrakowskich Bronowicach odbyło się wesele, które odmieniło obraz polskiej literatury. Na kanwie tamtego wydarzenia wybitny dramaturg, poeta i malarz Stanisław Wyspiański stworzył swój arcydramat – barwną, niezwykle żywą opowieść o Polsce i Polakach, o naszych sukcesach, ale też o niewykorzystanych szansach czy zaniedbaniach – pisze prezydent Andrzej Duda w swoim liście ws. Narodowego Czytania. Podczas wspólnej lektury znowu pojawią się państwo młodzi, gospodarze, postaci ze wsi i miasta, duchy i zjawy, które tak dobrze znamy. W Koszalinie Narodowe Czytanie „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego zorganizuje Koszalińska Biblioteka Publiczna we współpracy z Muzeum w Koszalinie, Studiem Artystycznym im. Ziembińskich przy CK 105, Zespołem Tańca Ludowego Bałtyk przy CK 105 oraz Miejskim Zakładem Komunikacji w Koszalinie.
Zapraszamy 2 września od godz. 12.00 do Zagrody Jamneńskiej w Muzeum w Koszalinie, przy ul. Młyńskiej 37-39. Fragmenty „Wesela” przeczytają aktorzy ze Studia Artystycznego im. Ziembińskich przy CK 105, prezydent Piotr Jedliński oraz przewodnicząca Rady Miejskiej Krystyna Kościńska. Całość uświetni tańcem Zespól Tańca Ludowego Bałtyk przy CK 105.
Wszystkich serdecznie zachęcamy do zatrzymania w biegu codziennych spraw i wysłuchania choćby fragmentu pięknie czytanego „Wesela” oraz do aktywnego udziału w lekturze. Na odważnych czekają fragmenty do przeczytania.
Przez cały dzień w niektórych autobusach MZK będzie odtwarzany audiobook „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego ze zbiorów KBP, więc pasażerowie też będą mogli posłuchać dramatu we wspaniałej interpretacji aktorskiej.