Akcja sztuki rozgrywa się w koszalińskim środowisku młodzieży artystycznej – autor przywołuje nazwiska rzeczywistych osób, konkretne miejsca i prawdziwe zdarzenia. Współczesność przeplata się z historią …
Grupa muzyków rockowych – Greg, Lalek, Aga, Maryjanka – poszukuje stałego miejsca na próby ambitnego zespołu. Ukończyli szkołę i co dalej? Są pełni zapału i wiary w sens oryginalnej, własnej twórczości, ale wejście w dorosłość zmusza ich do licznych kompromisów artystycznych i trudnych wyborów życiowych.
Założeniem sztuki jest pokazanie kontrastu pomiędzy fasadowością i komercjalizacją współczesnej Polski, a zapominanymi korzeniami, wymazywaną tradycją. Jak zmienić rozgoryczenie ludzi kształtem kraju, jaki został zbudowany po roku 1989, jak poprawić sytuację „ludzi odsuniętych na margines życia społecznego”? Czy istnieje możliwość porozumienia w oparciu o wspólne doświadczenie przeszłości i akceptację najważniejszych wartości – kulturowych, religijnych, artystycznych?
Muzyka rockowa przeplatać się będzie z innymi gatunkami i stylami. Pytanie zadane niegdyś przez Juliusza Słowackiego „Polska, ale jaka?” wciąż wymaga od każdego z nas własnej odpowiedzi.