Krew w Koszalinie będzie można oddawać w specjalnym ambulansie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa (RCKiK), wyposażonym w sterylny i bezpieczny
dla Krwiodawców sprzęt medyczny. Obecny na miejscu lekarz zadba natomiast o bezpieczeństwo zarówno Dawcy jak i Biorcy.
Podziel się krwią i uratuj życie!
Do oddawania krwi zapraszamy osoby między 18 a 65 rokiem życia, choć, za zgodą lekarza, Krwiodawcą można być nawet po 65. urodzinach. W każdym przypadku trzeba ważyć co najmniej 50 kg – tłumaczy Renata Kawka, Sekretarz Krajowej Rady Honorowego Krwiodawstwa Polskiego Czerwonego Krzyża.
Na dzień przed zabiegiem należy powstrzymać się od spożywania alkoholu, a na kilka dni przed, nie można także zażywać niektórych leków, w tym aspiryny. W dniu oddania krwi zaleca
się zjedzenie lekkiego śniadania i wypicie dużej ilości płynów. Aby oddać krew i jej składniki niezbędne jest okazanie dokumentu tożsamości.
Każdy, kto zdecyduje się na oddanie krwi, uzyska bezpłatnie wyniki swoich badań laboratoryjnych oraz weźmie udział w losowaniu profesjonalnych apteczek samochodowych. Zbiórkom krwi oraz kampanii edukacyjnej towarzyszyć będzie wiele atrakcji, a wśród nich nauka pierwszej pomocy, pokazy strażackie, konkursy i quizy.
Patronat Honorowy nad ogólnopolską kampanią objęło Narodowe Centrum Krwi.
Drużyna#M
W mediach społecznościowych akcję „Zbieramy krew dla Polski” po raz pierwszy wspierać będzie Drużyna#M, zachęcając wszystkich do oddawania krwi na swoim profilu na Facebooku:
Drużyna#M to ekipa, której członkiem staje się każdy, kto chce pomagać innym – oddając krew, ale też zachęcając Panie do badań mammograficznych, budując place zabaw, czy przekazując produkty spożywcze Bankom Żywności. „Wysyłamy superbohaterów na urlop! Nasza kolej by pomagać!” – to główne hasło kampanii, do której można przyłączyć się także poprzez stronę: www.superbohaterowienaurlopie.pl
W ramach wspólnych działań Grupy Muszkieterów i PCK, na parkingach pod sklepami Intermarché i Bricomarché, przeprowadzonych zostanie łącznie 267 akcji zachęcających do regularnego oddawania krwi, w tym 201 połączonych z jej pobieraniem.
Nasza kampania od lat realizowana jest w okresie około wakacyjnym, ponieważ właśnie wówczas w polskich szpitalach najbardziej potrzeba krwi. Honorowe krwiodawstwo ma jednak ogromne znaczenie dla systemu opieki zdrowotnej przez cały rok – średnio co minutę potrzebny jest bowiem litr krwi. Od 2008 r., kiedy to rozpoczęliśmy organizację akcji, wspólnie z PCK zebraliśmy ponad 11 600 litrów– podkreśla Eliza Orepiuk-Szymura, Kierownik Dyrekcji Komunikacji i Informacji Grupy Muszkieterów.