Informacja dotycząca polityki plików cookies: Informujemy, iż w naszych serwisach internetowych korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Dalsze korzystanie z naszych serwisów, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje politykę stosowania plików cookies, opisaną w Polityce prywatności. Zamknij.

Noc w archiwum

2016-05-06 13:50:00 Robert Kuliński/ materiały prasowe
Po raz kolejny Archiwum Państwowe w Koszalinie stanie jednym z miejsc atrakcji związanych z Nocą Muzeów, która odbędzie się już 14 maja. Archiwiści, członkowie Koszalińskiej Kompanii Rycerskiej oraz działacze Stowarzyszenia Historyczno - Eksploracyjnym Odkrywcy w Koszalinie, zapraszają na niezwykłą noc.

Organizatorzy postanowili stworzyć na posesji Archiwum obóz historyczny podzielony na sektory prezentujące wybrane epoki historyczne. Nie zabraknie i urodzinowego tortu.

 

Pokazy walk rycerskich, pokazy tańców, zakuwanie w średniowieczne dyby, czyli „stoisko katowskie”, warsztaty i pokazy łucznicze, pokazy artylerii średniowiecznej, pokazy rzemiosł dawnych w tym garncarstwa, tkactwa, wyrobu masła, stanowisko rybackie, to tylko niektóre z licznych atrakcji przygotowanych dla mieszkańców.

 

 

Zaplanowane są także pokazy i warsztaty kaligrafii, przygotowane przez Barbarę Wilińską, starszego kaligrafa, śpiewaczkę i multiinstrumentalistę. W programie m.in. sporządzanie własnego narzędzia do kaligrafii, pisanie średniowiecznym krojem pisma, pisanie piórem gęsim. Oferta kaligrafii zostanie poszerzona o granie i prezentację instrumentów z epoki średniowiecza. Warsztaty będą odbywały się w Czytelni akt koszalińskiego AP.

 

 

Do udziału w Nocy Muzeów 2016 zaproszenie przyjęła również Magdalena Bekier, projektantka, rekonstruktorka i twórczyni strojów z epoki, scenariuszy rekonstrukcji bitew i pokazów historycznych, która poprowadzi pokaz mody opatrzony komentarzem.

 

 

Podczas festynu zaprezentuje się również Grupa Rekonstrukcji Historycznej Köslin działająca pod egidą Stowarzyszenia Historyczno - Eksploracyjnego Odkrywcy w Koszalinie, które odtwarza m.in. żołnierzy pruskich stacjonujących w Koszalinie od 1860 roku. W trakcie Nocy Muzeów przedstawi: dioramę stanowiska ciężkiego karabinu maszynowego Maxim, dioramę życia frontowego - stanowisko szewca, kancelarię polową, trójnóg z ogniskiem. Dodatkowo poza postaciami żołnierzy regularnej armii będą postacie Ladsturmu (pospolite ruszenie z okresu I wojny światowej) i kobiet przebranych w stroje z epoki. W przeznaczonym dla SHE domu zaaranżowane zostanie wnętrze saloniku mieszczańskiego (stolik, krzesełka, przedmioty domowe z epoki). Kobiety będą stawiały pasjanse, czytały, słuchały muzyki z patefonu (oryginalne płyty) oraz częstować ciasteczkami pruskimi (zrobionymi w/g oryginalnego przepisu przez członkinie SHE). Przy wejściu na teren będzie znajdować się budka strażnicza, zaś mieszkańcy przybywający na teren dawnego garnizonu koszalińskiego będą otrzymywać „przepustki” i mapki.

 

 

W AP gościć będą harcerze z Hufca Ziemi Koszalińskiej. Na parkingu sąsiadującym z budynkiem instytucji (od strony Połczyńskiej), będzie wystawa pojazdów zabytkowych Stowarzyszenia „Klasyczny Koszalin”.

 

 

Tradycyjnie zostanie ogłoszony konkurs „Smakowity Bochenek - III” oraz konkurs na najpiękniejszy „Klasyk 750-lecia Miasta Koszalina” nagrodzony pucharem Prezydenta.

 

 

Drzwi budynku Archiwum będą w tym dniu otwarte dla zwiedzających. Z okazji Jubileuszu przygotowana zostanie okolicznościowa wystawa: „200 twarzy Koszalina, czyli historyczne oblicza miasta - odsłona pierwsza”. Goście będą mieli możliwość zwiedzania magazynów archiwalnych, zapoznania się z wystawą plenerową i ścieżką edukacyjną: „Köslin - Koszalin. Miasto Pomorskie" oraz wystawą: „Koszalin w przestrzeni. Przestrzeń w Koszalinie”. W budynku „Archig@lerii” będzie odbywała się projekcja filmów historycznych dot. Koszalina.

 

 

O godz. 22.00 na mieszkańców będzie czekała niespodzianka muzyczna. W historyczną podróż muzyczną zabierze nas koszalińska kapela - Kolesie. Zaś kulminacyjnym punktem wieczoru
o godz. 23.00, będzie widowisko laserowo - multimedialne z opowieścią historyczną w tle: „Koszalin, pełnia życia. 750 lat historii…” oraz koncert Kasi Szubert „Electrica Laser Violin”. Scenariusz części graficznej pokazu został opracowany przez Joannę Chojecką, dyrektora Archiwum Państwowego w Koszalinie.

 

 

 

Szczegółowy program wydarzeń

18:00 Otwarcie festynu historycznego - „Nadanie aktu lokacyjnego Koszalinowi” - widowisko przygotowane przez BTD

18:00-22:00

 

 • prezentacja okolicznościowej wystawy: „200 twarzy Koszalina, czyli historyczne oblicza miasta - odsłona pierwsza”
 • zwiedzanie magazynów archiwalnych (do godz. 21.00),
 • warsztaty kaligrafii (Czytelnia akt do godz. 21.00)
 • historyczny Koszalin w filmowym „świecie” (do godz. 21.00 „Archig@leria”)
 • salonik średniowieczny, mieszczański
 • stanowisko karabinu maszynowego M.G.08
 • pojedynki rycerskie
 • pokazy i warsztaty łucznicze
 • stoiska: jamneńskie, rybackie
 • stoisko harcerskie
 • warsztaty i pokazy garncarskie, rzeźbiarskie, wikliniarskie
 • konkursy: „Smakowity Bochenek - III” oraz „Klasyk 750-lecia Miasta Koszalina”
 • wystawa pojazdów zabytkowych Stowarzyszenia „Klasyczny Koszalin” (parking miejski przy
  ul. Połczyńskiej obok Archiwum Państwowego)

 

19:00 Pokaz kolekcji strojów z XVIII wieku Magdaleny Bekier - Hein (cz. 1)

 

20:00 Ogłoszenie wyniku konkursów: „Smakowity Bochenek - III” oraz najpiękniejszy „Klasyk 750-lecia Miasta Koszalina”

 

21:00 Pokaz kolekcji strojów z XVIII wieku Magdaleny Bekier - Hein (cz. 2)

 

22:00 Dla młodych duchem i sercem - koncert zespołu KOLESIE (cz.1)


23:00 Widowisko laserowo - multimedialne: „Koszalin, pełnia życia. 750 lat historii …” oraz koncert Kasi Szubert „Electrica Laser Violin”

 

23:30 Rockowe uderzenie na zakończenie - koncert zespołu KOLESIE (cz.2)

 

 

 

Skomentuj na Facebooku / Zobacz komentarze »
Zobacz popularne artykuły:
 

Koszalin: Wszystkich Świętych

23 Października 2020 godz. 12:41 Ala za UM Koszalin
W związku ze zbliżającymi się Wszystkimi Świętymi zmieniona zostanie w tym okresie organizacja ruchu w okolicy koszalińskiego cmentarza. Zmiany dotyczą organizacji ruchu na ulicach Gnieźnieńskiej, Strażackiej, Kamieniarskiej i Paderewskiego od 30 października do 2 listopada br. Od godz. 5.00 31 października do godz. 12.00 2 listopada   1.       Do 30 km/h ograniczona zostaje prędkość na ul. Gnieźnieńskiej od ul. Komunalnej do do. Diamentowej oraz na ulicach Kamieniarskiej i Strażackiej. 2.       Na ul. Gnieźnieńskiej od ronda Solidarności do bram cmentarza obowiązuje zakaz zatrzymywania pojazdów – wyjątkiem będą okolice wjazdu na teren cmentarza, gdzie możliwe będzie zatrzymanie samochodu, by wysadzić pasażerów. 3.       Na ul. Gnieźnieńskiej – od ul. Hallera do ul. Diamentowej wydzielony zostanie jeden pas ruchu na parkowanie samochodów. 4.       W okolicy cmentarza możliwe będzie zaparkowanie samochodu na ul. Paderewskiego (wokół Atrium i Castoramy). 5.       Wjazd na parking naprzeciwko bramy cmentarza zostanie ograniczony do pojazdów osób niepełnosprawnych. 6.       Wjazd na ul. Kamieniarską, także dla osób niepełnosprawnych, odbywać się będzie od ul. Połczyńskiej, wjazd od ul. Gnieźnieńskiej będzie ograniczony.   Terminy   Ograniczenie parkowania na parkingu Gnieźnieńska/Kamieniarska – 26-29 października. Zamknięcie ul. Kamieniarskiej i parkingu Gnieźnieńska/Kamieniarska – od godz. 5.00 30 października do godz. 12.00 2 listopada     MZK   1.       Przystanek dla wysiadających będzie na placu między ul. Strażacką i Kamieniarską. Zlikwidowany tam będzie postój taxi. 2.       Przystanek dla wsiadających znajdować się będzie przy Castoramie. 3.       W okolicy cmentarza zainstalowane zostaną tablice informacyjne o lokalizacji przystanków. 4.       Szczegółowy rozkład jazdy podany zostanie na początku przyszłego tygodnia.   Kwesta na rzecz Hospicjum   Odbędzie się przy bardzo ograniczonej liczbie kwestujących. Z kwesty wyłączone będą osoby niepełnoletnie....
 

Pytanie do prezydenta Jedlińskiego: Czy popiera Pan protesty w obronie praw kobiet?

27 Października 2020 godz. 7:24 eWok, fot. FB/Piotr Jedliński
Aborcja w Polsce dziś jest najbardziej gorącym problemem. A przeglądając facebookowy fanpage Piotra Jedlińskiego, prezydenta Koszalina można odnieść wrażenie, że w mieście nie dochodzi do żadnych protestów. Nie ma takiego społecznego sporu.  Pan prezydent zdążył na nim  wypowiedzieć się i podjąć ważną decyzję w sprawie trudnej, covidowej sytuacji branży gastronomicznej. Złożył także jakże ważne życzenia urodzinowe Pracowni Pozarządowej. Ponadto wyraził swoją troskę związaną z dniem Wszystkich Świętych. Wsparł także pomagających w pandemii koszalińskim harcerzom. Jednak nie odniósł się w żaden sposób do najbardziej wyraźnego i pilnego problemu: protestu kobiet.  Można było by przyjąć "mowę milczenia" Piotra Jedlińskiego, gdyby przystąpił on do założonego w Gdańsku, w 40-lecie podpisania "Porozumień sierpniowych" stowarzyszenia "Tak! Samorządy dla Polski". Członkami tego gremium są m.in. Arkadiusz Klimowicz z Darłowa i Anna Mieczkowska z Kołobrzegu. Po tym jak Trybunał Konstytucyjny uznał przerywanie ciąży ze względu na ciężkie wady genetyczne płodu za sprzeczne z ustawą zasadniczą przez Polskę przelewają się fale protestów. I właśnie w tej sprawie głos  zabrało Stowarzyszenie Tak! Samorządy dla Polski: "My, Samorządowcy, my gospodarze naszych miast, miasteczek i wsi, małych i dużych. Wreszcie – my, zwykli obywatele, Polacy - mamy dość dzielenia ludzi, niszczenia wspólnot, zarówno tych lokalnych, które codziennie budujemy z mieszkańcami, jak i naszej wspólnoty narodowej. Mamy dość państwa, które zamiast chronić i pomagać, zmusza do wyjścia na ulice miliony osób w szczycie pandemii!" - czytamy w oświadczeniu stowarzyszenia. Proszę zatem Piotra Jedlińskiego, prezydenta Koszalina o wyrażenie swojego stanowiska i jasnej deklaracji w tej sprawie.    "Polki i Polacy ryzykują własnym bezpieczeństwem, aby bronić swoich podstawowych praw. Praw, które są nam systematycznie odbierane. W ich miejsce wprowadzany jest fundamentalizm i "jedyna słuszna ideologia państwa PiS" - napisano w dokumencie datowanym na 26 października 2020 roku....
 

W Polsce do lutego 2021 roku na COVID-19 umrze 35 277 osób

18 Października 2020 godz. 9:21 Ala za IHME, fot. pixalaby.com
Instytut Pomiarów i Oceny Stanu Zdrowia (IHME), który działa przy uniwersytecie waszyngtońskim przedstawił nowy model rozwoju epidemii koronawirusa w świecie. Według prognoz IHME w Polsce do lutego 2021 roku na COVID-19 umrze 35 277 osób. IHME opracowuje modele rozwoju pandemii na świecie od wiosny.  Tworząc te prognozy IHME stara się pomóc decydentom w planowaniu oraz podejmowaniu działań na rzecz zmiany przebiegu pandemii na lepsze. Opracował trzy różne scenariusze, które mogą pomóc władzom poszczególnych państw zrozumieć, jak różne decyzje polityczne mogą wpływać na trajektorię pandemii w ich lokalizacji.Dlaczego liczby się zmieniają?Naukowcy IHME starają się uwzględniać nowe fakty - te, które są dostępne - dzięki którym szacunki się zmieniają. Modele bowiem mają być jak najbardziej przydatne dla rządów i administratorów szpitali, którzy muszą wiedzieć, jak zmienia się sytuacja w czasie rzeczywistym, by podejmować  optymalne decyzje. Dlaczego infekcje i zgony rosną tak dramatycznie w krajach półkuli północnej, gdy zbliżamy się do zimowych miesięcy?Model IHME przewiduje duży wzrost liczby zakażeń i zgonów w wielu krajach na półkuli północnej jesienią i zimą z powodu sezonowych wzorców przenoszenia chorób  i spadku czujności (spadek używania maski i wzrost kontaktu z ludźmi).SCENARIUSZEJak powińmy interpretować różne scenariusze i jakie założenia zawierają?Scenariusz „Obecna prognoza” zakłada, że rygory utrzymywania dystansu społecznego będą ponownie nałożone na sześć tygodni, jeśli dzienna śmiertelność osiągnie 8 osób na milion. Scenariusz „złagodzenia rygorów” zakłada, że ​obostrzenia będą nadal znoszone i nie będą ponownie narzucane. Scenariusz „Maski uniwersalne” zakłada, że ​​noszenie masek osiągnie 95% w ciągu 7 dni, a rygor utrzymywania dystansu społecznego będzie nadal słabnąć, ale zostanie ponownie nałożony na sześć tygodni, jeśli dzienna śmiertelność osiągnie 8 osób na milion.Założenia dla każdego scenariusza są następujące: Dlaczego wybrałeś 8 zgonów dziennie na milion jako punkt, w którym rygory są ponownie nakładane?Okazuje się, że 90% lokalizacji, które badało IHME na początku tego roku, nałożyło te obostrzenia, gdy zgony osiągnęły poziom 8 dziennych zgonów na milion. Ponowne nałożenie ograniczeń w tym momencie ma kluczowe znaczenie dla upewnienia się, że Siecie szpitalne są dobrze przygotowane do obsługi dużego napływu pacjentów z COVID-19. Kiedy zgony osiągają ten poziom, szpitale zaczynają być przytłoczone przez pacjentów. Ponieważ jednak państwa walczą o utrzymanie swoich gospodarek, rygory mogą w ogóle nie zostać nałożone lub mogą mieć znacznie bardziej ograniczony zakres.Dlaczego prognozy dla wszystkich trzech scenariuszy wyglądają tak samo dla każdej lokalizacji?Zwykle ma to miejsce, gdy użycie masek w kraju jest wysokie i jeśli nie przewiduje się, że kraj nigdy nie osiągnie poziomu zgonów, w przypadku którego konieczne byłoby ponowne nałożenie nakazów dystansowania społecznego.Dlaczego scenariusz dotyczący nakazu noszenia maski jest tak ważny?  Maski zmniejszają ryzyko transmisji o co najmniej jedną trzecią, ale nie wystarczają do zatrzymania transmisji. Nakazy utrzymywania dystansu społecznego są skuteczniejsze w ograniczaniu infekcji niż maski. Obecne prognozy zakładają, że nakazy zapewniania dystansu społecznego obowiązują przez sześć tygodni, jeśli liczba zgonów dziennie osiągnie 8 na milion....
 

Koszalinianka, Aleksandra Szulc mistrzynią Polski w judo

25 Października 2020 godz. 13:42 Art za K Judo Gwardia Koszalin
Kolejny rewelacyjny start odnotowali judocy Gwardii Koszalin. W Zamościu, gdzie odbyła się Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży - Mistrzostwa Polski Juniorek i Juniorów Młodszych w Judo podopieczni trenerów Cezarego Wojniusza i Mariana Standowicza wywalczyli trzy medale. - Zawody stały na bardzo wysokim poziomie sportowym i organizacyjnym. Słowa uznania dla organizatorów za oprawę mistrzostw i zabezpieczenie pod kątem pandemii Covid -19 - mówi trener Wojniusz.  Mistrzostwo Polski w kat. 48 kg wywalczyła Aleksandra Szulc. Judoczka Gwardii wygrała trzy walki, a w finale pokonała przez efektowny rzut Zuzannę Wożniak z Yuko Józefów. Ola jest uczennicą II LO im.Władysława Broniewskiego w Koszalinie. - Serdecznie dziękujemy dyrekcji i gronie pedagogicznemu za współpracę, dzięki której Ola ma dobre wyniki nie tylko w sporcie ale i w nauce - dodał trener Wojniusz.  Drugi medal dla Gwardii zdobył Adam Małecki w kat.73 kg. Adam wygrał trzy walki, by w pojedynku o trzecie miejsce pokonać przed czasem Piotra Danieluka z KS Judo Ełk. - Adaś walczył super i również jest uczniem koszalińskiego "BRONKA" - mówi z kolei trener Standowicz. Trzeci medal zdobyła Zuzanna Mikołajczak, która walcząc w kat.+70 kg sięgnęła po brąz.  Zuzia wygrała dwie walki, a w starciu o brązowy medal pokonała przed czasem Kasię Mikołajczyk z Gryfa Słupsk. Jest to jej trzeci medal Mistrzostw Polski. Zuzia jest uczennicą Zespołu Szkół Nr 1  im. Mikołaja Kopernika klasie  2 L.  W zawodach również startowali Julia Wiśniewska kat.63 kg i Wojtek Szulc kat.+90 kg oboje wywalczyli VII miejsca walczyli dobrze lecz zabrakło szczęścia w szczególności Julia mogła być na podium dodają obaj trenerzy Gwardii. W Klasyfikacji medalowej kobiet Gwardia Koszalin zdobyła trzecie miejsce ,pierwsze miejsce Czarni Bytom, drugie Koka Jastrzębie Zdrój Warto dodać że cała trójka medalistów Mistrzostw Polski identyczne miejsca wywalczyła miesiąc temu na Pucharze Polski w Piasecznie .Brawo Gwardia Koszalin....