UWAGA!
Muzeum w dniach 1 i 6 stycznia 2016 roku jest zamknięte.
WYSTAWY STAŁE
WYSTAWY CZASOWE
Wystawa malarstwa Gabrieli Trynkler 14 stycznia – 10 lutego. Wernisaż 14 stycznia o godzinie 17:00
Artystka pochodzi z Gdańska. W latach 1979 – 82 studiowała grafikę na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, a od 1982 roku malarstwo w PWSSP w Gdańsku. W 1985 roku uzyskała dyplom w pracowni malarstwa prof. Kiejstuta Bereźnickiego.
W 1993 roku, przebywając w Wielkiej Brytanii jako stypendystka rządu brytyjskiego, podjęła stałą artystyczną współpracę ze szkockimi artystami z Glasgow Group. Nawiązała również kontakty z London Group. W 2005 roku otrzymała Stypendium Kulturalne Miasta Gdańska, w 2010 roku Nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury , a w roku 2013 Stypendium Twórcze Marszałka Województwa Pomorskiego .
Zajmuje się głównie malarstwem i rysunkiem. Jej prace znajdują się w zbiorach prywatnych w Polsce, w wielu krajach europejskich, a także w Kanadzie, USA, Japonii, Chinach, Afryce Południowej i Australii. Swoje prace prezentowała na ponad siedemdziesięciu wystawach indywidualnych i prawie w stu pokazach zbiorowych w kraju i za granicą.
„In memoriam artystom, którzy z nami tworzyli ” do 10 stycznia 2016 r.
Wystawa z okazji jubileuszu sześćdziesięciolecia okręgu koszalińsko-słupskiego Związku Polskich Artystów Plastyków.
Wystawą „In memoriam…” środowisko składa hołd,tym twórcom, którzy w 1955 r. w Koszalinie powołali do życia Związek Polskich Artystów Plastyków, przyczyniając się do odnowy ruchu plastycznego w Koszalinie i regionie. Prace prezentowane na wystawie pochodzą ze zbiorów Muzeum w Koszalinie, Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, ZPAP Okręgu Koszalin – Słupsk i kolekcji prywatnych.
Wystawa jest upamiętnieniem dokonań koszalińsko-słupskiego środowiska twórczego i spojrzeniem na sztukę tworzoną w mieście i regionie od lat powojennych do czasów obecnych. Prezentuje twórców, którzy pozostali we wspomnieniach i spuściźnie twórczej. Wśród nich są m.in: Aleksandra Sieńkowska. Irena Kozera, Lidia Popiel, Ryszard Lech, Witold Lubiniecki, Jerzy Niesiołowski, Kazimierz Cebula, Stanisław Bekasenas, Jerzy Ściesiński, Ignacy Bogdanowicz, Mirosław Jaruga, Jerzy Stroiński, Olgierd Szerląg, Bolesław Kurzawiński, Ryszard Siennicki, Melchior Zapolnik.
Kolędować Małemu do 10 lutego.
Wystawa zamykająca cykl ekspozycji poświęconych atrybutom świąt Bożego Narodzenia, opowiada o kolędnikach z dwóch regionów: Kaszub i Żywiecczyzny.
Zabytek Miesiąca od 1 stycznia.
Tym razem prezentujemy miecz żelazny z brązowym jelcem i głowicą z wczesnej epoki brązu. Jest to unikatowy egzemplarz; w zachodniej Polsce mamy tylko cztery egzemplarze tego typu miecza (w tym dwa w koszalińskich zbiorach). Dodatkową ciekawostką jest historia odnalezienia brązowego miecza. Historię tę będzie można poznać już od stycznia! Zapraszamy.
IMPREZY
„Giełda kolekcjonerska” - 9 stycznia (sobota). Godz. 11:00–14:00.
Impreza cykliczna, odbywająca się w każdą drugą sobotę miesiąca, podczas której swoje zbiory prezentują kolekcjonerzy indywidualni oraz członkowie stowarzyszeń skupiających miłośników historii. Zgłoszenia udziału kolekcjonerów przyjmowane są nie później niż trzy dni przed datą spotkania, tel. 94 343 20 11
XXIV Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Koszalińska Kompania Rycerska gra z Muzeum 10 stycznia 2016 r. (niedziela) godz. 10:00-18:00.
Po raz kolejny Muzeum w Koszalinie wraz z Koszalińską Kompanią Rycerską przyłączają się do corocznej akcji organizowanej przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. W budynku Muzeum członkowie Koszalińskiej Kompanii Rycerskiej prezentować będą uzbrojenie, będą też opowiadać o zwyczajach i obyczajach rycerskich. Chętni będą mogli przymierzyć zbroję i spróbować swych sił w rycerskim rzemiośle. Na dziedzińcu Muzeum zorganizowane zostaną pokazy sprawności rycerskiej
Przez cały dzień rycerze będą też zbierać datki na cel wskazany przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy, czyli „Na zakup urządzeń medycznych dla oddziałów pediatrycznych oraz dla zapewnienia godnej opieki medycznej seniorów”.
INFORMACJE OGÓLNE
Muzeum w Koszalinie
ul. Młyńska 37
tel. 094 343 20 11
Muzeum jest czynne dla zwiedzających od godz. 10:00 do 16:00.
(w poniedziałki Muzeum jest nieczynne).
Ceny:
W środy wstęp na ekspozycje stałe jest bezpłatny (na ekspozycje czasowe obowiązuje stała opłata za wstęp).
Wstęp na wernisaże wystaw jest bezpłatny.
Bilet wstępu uprawnia do zwiedzania wszystkich ekspozycji w budynkach Muzeum przy ul. Młyńskiej (wyjątkiem jest bilet wstępu na jedną wystawę, który uprawnia do wstępu na jedną wybraną przez zwiedzającego ekspozycję).
Bilety sprzedaje się do pół godziny przed zamknięciem Muzeum. Bilety ulgowe sprzedaje się po okazaniu odpowiednich dokumentów.
Oprowadzenie po ekspozycjach odbywa się po wcześniejszym uzgodnieniu.