W programie przewidziane są bloki tematyczne związane z konkretnym krajem. Kinomani będą mieli okazję zobaczyć aż 31 filmów. W tym: 4 filmy dokumentalne, 7 filmów dla dzieci i młodzieży, 20 filmów fabularnych, 5 filmów norweskich, 3 filmy fińskie, 9 filmów duńskich, 9 filmów szwedzkich, 5 skandynawskich koprodukcji.
Poniżej przedstawiamy szczegółowy plan festiwalu.
20 lipca – poniedziałek – dzień duński
17:00 – „Gumowy Tarzan”
Ivan Olsen jest gnębiony w szkole przez osiłków. Jego tata także niespecjalnie mu współczuje, ponieważ ma bzika na punkcie bajkowego Tarzana i nie dostrzega wspanialszych cech swojego syna. Pewnego dnia Ivan zyskuje możliwość sprostania wymaganiom taty i dania nauczki osiłkom ze szkoły.
18:30 – „Marzenie o rodzinie”
Per jest członkiem grupy wsparcia dla samotnych ojców w trudnej sytuacji. Jego 8-letnia córka Ilse została umieszczona w przybranej rodzinie i największym marzeniem Pera jest doprowadzenie do spotkania pomiędzy Ilse a jej mamą.
20:00 – Otwarcie festiwalu
20:15 – „Druga szansa”
Andreas jest detektywem i ma poukładane życie – dobra praca, dom, żona Anna i nowo narodzony synek. Pewnego dnia wraz ze swoim partnerem i przyjacielem Simonem zostaje wezwany do patologicznej rodziny. Interwencja wywróci jego życie do góry nogami i Andreas stanie przed moralnymi wyborami, z których żaden nie będzie dobry.
21 lipca – wtorek – dzień fiński
17:00 – „Stary człowiek i może”
Opowieść o tym, że kiedyś było lepiej. Wtedy, czyli jakoś przed rokiem 1953. To, co nastąpiło potem, tylko psuje człowiekowi krew. Sędziwy, nieco zrzędliwy Drażliwiec potknął się przy schodzeniu do piwnicy. Czeka go rehabilitacja w jednym z helsińskich szpitali. Taki obrót spraw jest mu nie na rękę
19:00 – „Powiem Ci wszystko”
Maarit od lat udaje się prowadzić podwójne życie. Jak wiele transseksualnych osób musiała zapłacić wysoką cenę. Porzuciła żonę i córkę, pracuje jako sprzątaczka w gabinecie psychoterapeuty i ciągle czuje się w swoim otoczeniu obco i niepewnie. Wszystko ulega zmianie, gdy pewnego dnia terapeuta wyjeżdża z miasta.
20:45 – „Serce lwa”
Teppo świeżo po wyjściu z więzienia stara się rozpocząć życie na nowo. Poznaje piękną blondynkę, z którą rozpoczyna ekscytujący związek. Jakiś czas później dowiaduje się, że będzie z nimi mieszkało dziecko, które dziewczyna ma z poprzedniego związku i że jest ono czarne. Z pewnością nie jest to komfortowe dla byłego skinheada.
22 lipca – środa
16:00 – „Weekendowy tata”
Ojciec i syn gubią się w lesie i rozdzielają na wycieczce, która miała ich do siebie zbliżyć.
16:30 – „Oddaleni o 4 litery – Dzieci w czasach ADHD”
Film traktuje o trojgu dzieci, które nie potrafią pogodzić się ze sobą i otaczającym je światem w czasach, gdy u coraz większej ilości osób diagnozuje się ADHD.
18:00 – „Gwałt jako broń masowego rażenia”
Opowieść o walce kobiet o utraconą przed laty godność w czasie wojny na Bałkanach w latach 90-tych
19:15 – „Wyjątki z dekalogu”
45-letnia pastor Helen zostaje poproszona o pomoc w zamkniętym zakładzie psychiatrycznym. W ten sposób poznaje młodego człowieka fanatycznie wierzącego w Boga, który trafił tu po zabójstwie dwójki starszych osób.
21:00 – „Seks, narkotyki i podatki”
Playboy i alkoholik Simon Spies oraz specjalizujący się w prawie podatkowym prawnik Mogens Glistrup to dwaj outsiderzy. Gdy połączą siły i postanowią przejąć linię lotniczą zmieni to nie tylko transport lotniczy i sektor turystyczny, ale spowoduje też przemeblowanie sceny politycznej.
23 lipca – czwartek
16:00 – „Svein i szczur”
Svein i Halvorsen to nierozłączni przyjaciele. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że Halvorsen to… szczur. Dzieci uważają, że z tak brzydkim zwierzęciem nie można się przyjaźnić.
17:15 – „Syn”
August traci swoją dziecięcą niewinność, a świat, który kiedyś znał, ulega radykalnej zmianie – tak jak on sam.
17:45 – „Antboy”
Dwunastolatek zostaje ugryziony przez mrówkę i zdobywa supermoce. Wkrótce mierzy się z czarnym charakterem.
19:15 – „Stulatek, który wyskoczył przez okno i zniknął”
Historia Allana Karlssona, który ucieka z domu opieki w setne urodziny. Jego niesamowite życie uzupełnia się o nowe, zwariowane przygody.
21:30 – „Hotel”
Po urodzeniu chorego dziecka Erica wpada w depresję poporodową. Terapia grupowa pozwala jej pogodzić się z losem i uporać się z bólem.
24 lipca – piątek – dzień szwedzki
16:00 – „Tysiąc razy silniejsza”
Signe to cicha i refleksyjna 15-latka. Ma najwyższe oceny i nie sprawia żadnych problemów ani w klasie, ani poza nią. Nie jest jednak popularna, nie przewodzi grupie, trzyma się raczej na uboczu i obserwuje to, co się dookoła niej dzieje. Wszystko zmienia się, kiedy do klasy przychodzi nowa uczennica, Saga.
17:30 – „We are the best!”
Sztokholm, 1982 rok. Bobo, Klara i Hedvig to zbuntowane 13-latki, które włóczą się po mieście i uważają, że ćwiczenia na w-fie to nuda. Zakładają zespół punkowy, mimo że nie potrafią grać na żadnym instrumencie, a wszyscy twierdzą, że punk is dead.
19:30 – „Zjazd absolwentów”
Film znanej z kontrowersyjnych akcji szwedzkiej artystki Anny Odell jest jednocześnie fabułą, dokumentem i performance’em. Film jest rekonstrukcją zjazdu absolwentów z jej udziałem. Ale to dopiero połowa projektu – w drugiej części reżyserka obdzwania byłych kolegów z klasy, a także nagrywa ich reakcje podczas prezentacji filmu.
21:15 –„Turysta”
Tomas i Ebba chcą spędzić zimowe wakacje w jednym z luksusowych hoteli. Gdy wszyscy jedzą lunch na tarasie restauracji, nagle prosto z gór schodzi na nich lawina. Ebba instynktownie chroni swoje dzieci, Tomas natomiast zabiera telefon i ucieka. Nikomu nic się nie stało, ale po czymś takim trudno żyć tak, jak kiedyś.
25 lipca – sobota – I dzień islandzki
17:15 – „Brak zasięgu”
Kalli, chłopiec wychowywany przez samotną matkę na przedmieściach Reykjaviku, lubi przebywać w świecie wyobraźni. Większość swych doświadczeń czerpie z filmów, programów telewizyjnych i komputera. Odcięty od swego dotychczasowego życia, Kalli decyduje się na ucieczkę w samym środku surowej zimy.
18:45 – Prelekcja nr I i dyskusja – dr Jakub Konefał
19:00 – „Dzieci natury”
Stary rolnik musi opuścić swoją posiadłość i przenieść się do domu starców w Rejkjawik. Spotyka miłość swojej młodości i razem wyruszają kradzionym samochodem w podróż do północno-zachodniej Islandii.
20:30 – Prelekcja nr II i dyskusja – dr Jakub Konefał
20:45 – „Diabelska wyspa”
Thomassonowie mieszkający razem z wieloma innymi rodzinami w opuszczonej bazie wojskowej, borykają się z kłopotami finansowymi. Gdy Gogo, córka Thomassonów wychodzi za mąż za amerykańskiego żołnierza i wyjeżdża z nim do Stanów, przed rodziną pojawia się szansa poprawienia swojej sytuacji życiowej.
26 lipca – niedziela – II dzień islandzki
17:00 – „Na głębinie”
Nieśmiały Gulli należy do zwartej załogi sześciu rybaków, pracujących na kutrze rybackim. Dobrze zahartowany w ciężkich warunkach nie podejrzewa, że jeden ze zwykłych rejsów przerodzi się w tragedię. Sieci, którymi rybacy zgarniają połów zaczepiają o skały i powodują zatonięcie statku. Niektórzy giną od
razu, inni jak Gulli i jego przyjaciel Palli próbują utrzymać się na powierzchni.
18:45 – Prelekcja nr III i dyskusja – dr Jakub Konefał
19:00 – „O koniach i ludziach”
Pięć nowel przeplatających historie ludzi i ich koni, które odgrywają w życiu bohaterów znaczącą rolę. Surowy klimat islandzkich krajobrazów stwarza tło do baśniowej opowieści łączącej poetykę z absurdem.
20:30 – Zakończenie festiwalu
20:45 – Prelekcja nr IV i dyskusja – dr. Jakub Konefał
21:00 – „Islandia w ruchomych obrazach” – film niemy z muzyką na żywo zespołu Kropki Jedyny zachowany długometrażowy islandzki film dokumentalny z lat dwudziestych XX wieku. Reżyser ze smakiem zawodowego fotografa i pasją pioniera dokumentalizmu przedstawia nam Islandię z przeszłości, która wydaje się ożywioną pocztówką prezentującą z dumą widzom zarówno dynamiczny rozwój Reykjaviku i rosnącą siłę krajowego przemysłu, jak i uroki bezkresnych krajobrazów oraz zalety życia na wsi.
Wstęp na wszystkie seanse jest bezpłatny.