Nauka na festiwalu
2013-09-10 11:45:00 Alina Konieczna
Uczelnia zaprasza w swoje progi wszystkich zainteresowanych - dorosłych, młodzież i dzieci – w godzinach 10 – 15. W tym roku festiwalowe imprezy odbędą się we wszystkich kampusach uczelni: przy ul. Śniadeckich, Kwiatkowskiego i Racławickiej (uczelnia zapewni bezpłatny transport ze Śniadeckich na Racławicką i z powrotem).
- Festiwal Nauki to organizowana corocznie impreza edukacyjna, której celem jest popularyzacja nauki poprzez prezentowanie zagadnień w ciekawy i przystępny sposób – mówi Agnieszka Kowalska, rzeczniczka PK. - Uczelnia zaplanowała w tym dniu pokazy edukacyjne, wykłady popularnonaukowe z różnych dziedzin oraz zajęcia praktyczne w pracowniach
i laboratoriach. Na naszych gości czeka poczęstunek grochówką wojskową.
Co będzie można zobaczyć w kampusach?
Kampus przy ul. Śniadeckich
O godz. 10.30 zaplanowany jest koncert zespołu Kamila Piotrowicza z udziałem absolwentów szkoły muzycznej w Koszalinie.
Zwiedzający będą mogli obejrzeć pokazy robotów przemysłowych i mobilnych oraz świateł laserowych. Dowiedzą się, czym zajmuje się geodeta i jakiego sprzętu potrzebuje do pracy.
Zostaną zaprezentowane solary – urządzenia, które znajdują zastosowanie tam, gdzie istnieje potrzeba i konieczność oszczędzania energii, oraz kamerę na podczerwień rejestrującą ciepło emitowane przez ciała fizyczne. Każdy, kto zajrzy do Laboratorium Techniki Budowlanej, dowie się, jaka siła drzemie w betonie, bo nasi pracownicy przeprowadzą tam próby wytrzymałościowe materiałów budowlanych.
Chętni będą mogli sprawdzić swoje predyspozycje i preferencje zawodowe na zajęciach przygotowanych przez pracowników Instytutu Technologii i Edukacji „Sprawdź, w czym jesteś dobry”.
Na najmłodszych czekają warsztaty małego naukowca, podczas których można wykonać obserwacje, badania i eksperymenty. Dzieci będą miały okazję zadawać pytania, wszystkiego dotknąć i spróbować.
Kampus przy ul. Racławickiej
Swoje prace – między innymi zaprojektowaną biżuterię – pokażą tu studenci Instytutu Wzornictwa. W laboratoriach zaplanowano: prezentacje skanera 3D wykorzystywanego przy tworzeniu obiektów trójwymiarowych; testy na daltonizm smakowy i zapachowy; badanie tekstury pieczywa. A na wykładach można będzie posłuchać o tym, dlaczego Einstein wymyślał zagadki.
Kampus przy ul. Kwiatkowskiego
Wykładowcy Politechniki Koszalińskiej przedstawią kulisy działań szpiegowskich w Polsce i na świecie, opowiedzą o historii feminizmu oraz o warsztacie dziennikarskim w teorii i praktyce. Pracownicy uczelni poprowadzą szkolenie dla przyszłych menedżerów. Chętni będą mogli wziąć udział w grach strategicznych „Miastopol” i „Surowce w Polsce”.
Ilustracje użyte w tekście przedstawiają poprzednie edycje festiwalu.