Festiwal powstał z inicjatywy Prezydenta Koszalina oraz Muzeum w Koszalinie, w odpowiedzi na dwie ważne historyczne rocznice: 36-lecie pierwszych częściowo wolnych wyborów z czerwca 1989 roku oraz 80. rocznicę zakończenia II wojny światowej. Symbolicznie łączy on przeszłość z teraźniejszością i przyszłością – nie tylko poprzez program, ale także przez dialog między uczestnikami różnych generacji.
– To nie tylko wspomnienie wielkich dat, ale i przypomnienie o codziennym wysiłku w budowaniu wspólnoty opartej na szacunku i odpowiedzialności – podkreślają pomysłodawcy wydarzenia, dziennikarz i reportażysta Cezary Łazarewicz oraz historyk i publicysta Michał Wójcik.
Miejsca i program
Wydarzenia odbywać się będą w dwóch lokalizacjach: Muzeum w Koszalinie (ul. Młyńska 37–39) oraz Bałtyckim Teatrze Dramatycznym (pl. Teatralny 1).
W programie zaplanowano:
panele dyskusyjne i debaty poświęcone wydarzeniom 1989 roku i ich dziedzictwu,
rozmowy o powojennej tożsamości Pomorza,
pokazy filmowe, spotkania autorskie, wystawy muzealne,
wydarzenia artystyczne, m.in. monodram „W maju się nie umiera” Agnieszki Przepiórskiej oraz recital Błażeja Kowalewskiego,
Mini Targi Książki Historycznej i Regionalnej.
Goście specjalni
Koszalin odwiedzą postacie, które miały i mają realny wpływ na współczesną historię Polski. Gośćmi specjalnymi będą Aleksander Kwaśniewski i Adam Michnik, którzy 4 czerwca wezmą udział w otwartej debacie w Bałtyckim Teatrze Dramatycznym.
Rejestracja na wydarzenie dostępna jest pod adresem:
https://app.evenea.pl/event/debatabtd
Wstęp jest wolny, ale liczba miejsc – ograniczona.
W gronie zaproszonych gości znaleźli się także m.in.:
Bogdan Borusewicz, Zbigniew Janas, Grażyna Staniszewska, Andrzej Celiński, Maria Zmarz-Koczanowicz, Paweł Piskorski, Błażej Brzostek, Zbigniew Rokita, Marta Dzido, Barbara Labuda, a także liczni historycy, dziennikarze, artyści i uczestnicy przemian 1989 roku.
Miejsce spotkań i wartości
Festiwal „Fale Historii, Fale Wolności” stawia sobie za cel tworzenie przestrzeni do rozmowy ponad podziałami, integrując mieszkańców regionu, gości z całej Polski oraz środowiska intelektualne i artystyczne. Jak zaznaczają organizatorzy, wolność, solidarność, dialog i szacunek do różnorodności to wartości, które nie tracą na aktualności, a wręcz zyskują nowe znaczenie w świetle współczesnych wyzwań.
– To nie tylko festiwal wspomnień. To zaproszenie do współtworzenia społeczeństwa opartego na zrozumieniu, współpracy i pamięci – mówi dyrektor Muzeum w Koszalinie.
Więcej informacji
Szczegółowy program i bieżące informacje o wydarzeniach dostępne są na stronie Muzeum:
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.